Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło

25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło
25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło
Marek Nowicki | Fakty
25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światłoMarek Nowicki | Fakty

Wyniki najnowszych badań sprawiają, że już na sam ich widok podskakuje ciśnienie. Bo można się w tym pogubić - jak to jest z tą solą? Ile można jej sypać do potraw, by sobie nie szkodzić i nie ryzykować nadciśnienia? Do tej pory słyszeliśmy, że mało. A teraz?

Badania na ogromną skalę. Dwustu naukowców w osiemnastu krajach sprawdzało, ile ludzie spożywają soli i jak to wpływa na ich zdrowie. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w prestiżowym naukowym piśmie Lancet. I są szokujące, bo dowodzą, że regularne spożywanie dużej ilości soli, od siedmiu i pół do dwunastu i pół grama dziennie, nie powoduje nadciśnienia.

Naukowcy na całym świecie są zdziwieni. Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia zalecała spożywanie maksymalnie pięciu gramów soli dziennie. Pięć gramów to taka łyżeczka do herbaty. To co proponują naukowcy z Lanceta mieści się na łyżce do zupy. Ponad dwa razy więcej!

- Trzeba dokładnie przyjrzeć się temu badaniu i słabościom metodologicznym i wyciągnąć wnioski - stwierdza profesor Wojciech Drygas z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Zalecenia lekarzy pozostają niezmienne

Przeciętny Polak zjada około jedenastu gramów soli dziennie. To mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, kiedy spożywał aż czternaście gramów. To mieści się w normie badań z Lanceta. Ale nie w tym, co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i większość lekarzy w Polsce.

- W dalszym ciągu zalecane jest spożycie soli na poziomie umiarkowanym. Nie możemy sugerować, że żeby ograniczyć choroby układu krążenia, trzeba spożywać więcej soli - uważa profesor Marek Naruszewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce mamy aż dziewięć milionów osób cierpiących na nadciśnienie. Z tej armii ludzi aż sześćdziesiąt procent to nadciśnieniowcy, uzależnieni od soli. Gdyby soli spożywali mniej, to nie mieliby nadciśnienia, albo mieliby mniejsze. A wiadomo, że nadciśnienie prowadzi do udarów i zawałów serca.

Każdy z nas jest inny

- Są setki badań, które mówią, że nie należy spożywać większej ilości soli - przypomina profesor Drygas.

Jak się w tym wszystkim połapać? Trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek - doradza profesor Marek Naruszewicz. I dodaje: - Każdy człowiek jest inny. Do każdego mamy inny rodzaj wskazań.

Najlepiej więc słuchać swojego lekarza, który nas zna.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS