Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło

25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło
25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światło
Marek Nowicki | Fakty
25.08.2018 | Ile soli do potraw? Nowe badania rzucają na tę kwestię nowe światłoMarek Nowicki | Fakty

Wyniki najnowszych badań sprawiają, że już na sam ich widok podskakuje ciśnienie. Bo można się w tym pogubić - jak to jest z tą solą? Ile można jej sypać do potraw, by sobie nie szkodzić i nie ryzykować nadciśnienia? Do tej pory słyszeliśmy, że mało. A teraz?

Badania na ogromną skalę. Dwustu naukowców w osiemnastu krajach sprawdzało, ile ludzie spożywają soli i jak to wpływa na ich zdrowie. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w prestiżowym naukowym piśmie Lancet. I są szokujące, bo dowodzą, że regularne spożywanie dużej ilości soli, od siedmiu i pół do dwunastu i pół grama dziennie, nie powoduje nadciśnienia.

Naukowcy na całym świecie są zdziwieni. Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia zalecała spożywanie maksymalnie pięciu gramów soli dziennie. Pięć gramów to taka łyżeczka do herbaty. To co proponują naukowcy z Lanceta mieści się na łyżce do zupy. Ponad dwa razy więcej!

- Trzeba dokładnie przyjrzeć się temu badaniu i słabościom metodologicznym i wyciągnąć wnioski - stwierdza profesor Wojciech Drygas z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Zalecenia lekarzy pozostają niezmienne

Przeciętny Polak zjada około jedenastu gramów soli dziennie. To mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, kiedy spożywał aż czternaście gramów. To mieści się w normie badań z Lanceta. Ale nie w tym, co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i większość lekarzy w Polsce.

- W dalszym ciągu zalecane jest spożycie soli na poziomie umiarkowanym. Nie możemy sugerować, że żeby ograniczyć choroby układu krążenia, trzeba spożywać więcej soli - uważa profesor Marek Naruszewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce mamy aż dziewięć milionów osób cierpiących na nadciśnienie. Z tej armii ludzi aż sześćdziesiąt procent to nadciśnieniowcy, uzależnieni od soli. Gdyby soli spożywali mniej, to nie mieliby nadciśnienia, albo mieliby mniejsze. A wiadomo, że nadciśnienie prowadzi do udarów i zawałów serca.

Każdy z nas jest inny

- Są setki badań, które mówią, że nie należy spożywać większej ilości soli - przypomina profesor Drygas.

Jak się w tym wszystkim połapać? Trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek - doradza profesor Marek Naruszewicz. I dodaje: - Każdy człowiek jest inny. Do każdego mamy inny rodzaj wskazań.

Najlepiej więc słuchać swojego lekarza, który nas zna.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS