Ma być zdrowiej. W planach ministerstwa opodatkowanie cukru

28.06.2018 | Ma być zdrowiej. W planach ministerstwa opodatkowanie cukru
28.06.2018 | Ma być zdrowiej. W planach ministerstwa opodatkowanie cukru
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
28.06.2018 | Ma być zdrowiej. W planach ministerstwa opodatkowanie cukruKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Jeden słodki napój dziennie to aż 12 kilogramów cukru rocznie. Brzmi groźnie i jest groźne, jeżeli do tego będziemy niezdrowo jeść. Lekarze non stop podnoszą alarm, politycy mogą podnieść podatek. Wiceminister zdrowia jest na tak. W Wielkiej Brytanii już tak mają. Im więcej cukru w produkcie, tym więcej trzeba zapłacić.

Ogrodnik w swojej pracy, trochę się nachodzi, a pan Marek miał z tym coraz większy problem.

- Zauważyłem, że jest mnie więcej niż być powinno i zaczyna mi to utrudniać życie - komentuje Marek Drzazga. Ważył już sto czterdzieści kilogramów i długo nie mógł schudnąć. Właśnie przeszedł operację zmniejszenia żołądka.

Dla pana Marka zmieni się sporo. Choćby w kwestii tego, co pić. Ze słodkich rzeczy zostały mu owocowe herbatki i to rozwodnione. Czas pożegnać się z tym kolorowymi, gazowanymi, słodzonymi napojami.

12 kilogramów cukru w roku

- Rocznie zjadamy około 12 kilogramów cukru - stwierdza Barbara Wojda, dietetyk. Zjadamy i tyjemy. Dlatego ministerstwo zdrowia rozważa, by z otyłością walczyć podwyższaniem cen.

Skala tego zjawiska się zwiększa i na pewno jest naszym celem, by starać się to ograniczyć - tłumaczy wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Lekarze już się cieszą

Urzędnicy jeszcze się zastanawiają, a lekarze już się cieszą.

Pieniędzy może być sporo. W Wielkiej Brytanii taki podatek działa od kwietnia. Tam pięć gramów cukru w stu mililitrach napoju kosztuje dziewięćdziesiąt groszy. - Można będzie uzyskać co najmniej miliard złotych rocznie - szacuje profesor Marian Noga.

O ile koszty podatku producenci przerzucą na klientów. Tu chodzi o to, by klient nie, więcej płaci, a mniej cukru, w ogóle dostawał. - Najprawdopodobniej obniżą ilość cukru, na przykład w napojach, z tego względu, że nawet jeśli ten podatek byłby zróżnicowany, to wejdą w niższą stawkę podatkową, co jest logiczne z punktu widzenia prowadzenia biznesu - dodaje profesor.

Tak stało się na Węgrzech. Tam czterdzieści procent producentów po wprowadzeniu podatku zmieniło skład swojego produktu na zdrowszy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS