Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu

Źródło:
Fakty TVN
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu
Jacek Tacik/Fakty TVN
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie WatykanuJacek Tacik/Fakty TVN

Gdy 12 lat temu abdykował papież Benedykt XVI, świat oniemiał, bo po raz ostatni coś takiego wydarzyło się 700 lat wcześniej. W Watykanie mówi się coraz głośniej o możliwej abdykacji Franciszka. Obecnie choruje. Ostatnio zdecydował, że siostra Raffaella Petrini zostanie w marcu przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gdy nie pojawiał się w oknie biblioteki Pałacu Apostolskiego na modlitwie Anioł Pański, dotychczas oznaczało to, że był na pielgrzymce daleko poza Rzymem. Tym razem oznacza to coś zupełnie innego. - Nasza pierwsza myśl kieruje się ku papieżowi Franciszkowi. Modlimy się o jego zdrowie i dziękujemy za wizję i wsparcie, które nam nieustannie oferuje - powiedział na mszy kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Papież od dwóch dni przebywa w Poliklinice Gemelli. Jeszcze w piątek rano przyjął u siebie premiera Słowacji i spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej. Już wtedy pojawiły się pierwsze trudności. - Chciałbym poprosić księdza, aby kontynuował czytanie, ponieważ z moim zapaleniem oskrzeli nie mogę czytać nadal - powiedział wówczas w pewnym momencie papież Franciszek.

- Papież złapał przeziębienie, które w ostatnich tygodniach przerodziło się w zapalenie oskrzeli. Stąd decyzja o przewiezieniu go do szpitala. Spędzi tam kilka dni pod obserwacją lekarzy - poinformował Joshua McElwee, korespondent agencji Reuters w Watykanie.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek rozpoczął leczenie w szpitalu

Coraz częściej spekuluje się o abdykacji Franciszka

Papież ma 88 lat. Nie porusza się już o własnych siłach. Wierni i duchowni, którzy przyjeżdżają do Rzymu, modlą się teraz o jego zdrowie. - Smutne, że go nie mogliśmy zobaczyć, że najważniejsze jest, żeby wyzdrowiał. To jest coś, co nosisz w sercu. Ważniejsze jest jego zdrowie niż to, żebyśmy mogli go zobaczyć - powiedziała jedna z rozmówczyń.

Papież Franciszek na pewno dalej kieruje Kościołem. Jego decyzją siostra Raffaella Petrini zostanie w marcu przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. To sytuacja bez precedensu, bo zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko, jakie kiedykolwiek powierzono kobiecie w Watykanie.

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem". Nagranie z 10 lutego
Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"Reuters

- Papież ma pewno życzyłby sobie, żeby brano z niego przykład na każdym szczeblu, żeby biskupi także - tam, gdzie to jest możliwe - wprowadzali kobiety do struktur władzy kościelnych - skomentował o. Paweł Gużyński, dominikanin.

To spuścizna, która pozostanie po papieżu Franciszku, o którego końcu pontyfikatu w Rzymie mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Z powodu choroby, wcześniejszych dolegliwości, ale przede wszystkim z powodu tego, co sam wcześniej mówił.

- Muszę się oszczędzać, żeby móc służyć Kościołowi, albo usunąć się w cień. To nie katastrofa, można przecież zmienić papieża - stwierdził papież Franciszek.

- Z jego ostatnich zapewnień wynika, że taką możliwość abdykacji przewiduje na sytuację, kiedy miałby utracić intelektualną kontrolę nad Kościołem - wskazała dr Monika Białkowska, dziennikarka "Przewodnika Katolickiego".

Z tego powodu papież Franciszek już podpisał list z rezygnacją, który znajduje się w Sekretariacie Stanu. Na razie zapieczętowany. Papież - do czego przyzwyczajał wiernych - zamierza odejść na własnych warunkach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Fabio Frustaci

Pozostałe wiadomości

W Ameryce fentanyl nazywany jest "bronią masowego rażenia". Z powodu jego przedawkowania umiera tam ponad 200 osób dziennie. W Polsce możemy zacząć działać, zanim dojdzie do takiego dramatu. Niestety, jak pokazali dziennikarze "Uwagi!" TVN, dostęp do fentanylu wciąż jest zbyt łatwy. Lewą receptę wystawiono nawet na nazwisko minister zdrowia.

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Źródło:
Fakty TVN

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

W 2022 roku ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości otworzył wystawę zniszczonych rosyjskich czołgów. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, przychodziły na nią całe rodziny. Jak się okazało po czasie, w czołgach były granaty i amunicja - mogło dojść do tragedii. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Za rządów PiS stworzono wystawę zniszczonych czołgów rosyjskich. Eksponaty stanowiły zagrożenie

Za rządów PiS stworzono wystawę zniszczonych czołgów rosyjskich. Eksponaty stanowiły zagrożenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jesteśmy w takim momencie, w którym prezydent USA mówi przekazem kremlowskim - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do słów Donalda Trumpa o Wołodymyrze Zełenskim i Ukrainie. Oceniła, że wypowiedzi i działania Trumpa zwiastują "zgodę na pauzę operacyjną". Dodała, że "zamrożony konflikt nie jest i nie będzie pokojem".

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS