Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu

Źródło:
Fakty TVN
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie Watykanu
Jacek Tacik/Fakty TVN
Historyczna decyzja papieża Franciszka. Zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko w rządzie WatykanuJacek Tacik/Fakty TVN

Gdy 12 lat temu abdykował papież Benedykt XVI, świat oniemiał, bo po raz ostatni coś takiego wydarzyło się 700 lat wcześniej. W Watykanie mówi się coraz głośniej o możliwej abdykacji Franciszka. Obecnie choruje. Ostatnio zdecydował, że siostra Raffaella Petrini zostanie w marcu przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gdy nie pojawiał się w oknie biblioteki Pałacu Apostolskiego na modlitwie Anioł Pański, dotychczas oznaczało to, że był na pielgrzymce daleko poza Rzymem. Tym razem oznacza to coś zupełnie innego. - Nasza pierwsza myśl kieruje się ku papieżowi Franciszkowi. Modlimy się o jego zdrowie i dziękujemy za wizję i wsparcie, które nam nieustannie oferuje - powiedział na mszy kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Papież od dwóch dni przebywa w Poliklinice Gemelli. Jeszcze w piątek rano przyjął u siebie premiera Słowacji i spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej. Już wtedy pojawiły się pierwsze trudności. - Chciałbym poprosić księdza, aby kontynuował czytanie, ponieważ z moim zapaleniem oskrzeli nie mogę czytać nadal - powiedział wówczas w pewnym momencie papież Franciszek.

- Papież złapał przeziębienie, które w ostatnich tygodniach przerodziło się w zapalenie oskrzeli. Stąd decyzja o przewiezieniu go do szpitala. Spędzi tam kilka dni pod obserwacją lekarzy - poinformował Joshua McElwee, korespondent agencji Reuters w Watykanie.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek rozpoczął leczenie w szpitalu

Coraz częściej spekuluje się o abdykacji Franciszka

Papież ma 88 lat. Nie porusza się już o własnych siłach. Wierni i duchowni, którzy przyjeżdżają do Rzymu, modlą się teraz o jego zdrowie. - Smutne, że go nie mogliśmy zobaczyć, że najważniejsze jest, żeby wyzdrowiał. To jest coś, co nosisz w sercu. Ważniejsze jest jego zdrowie niż to, żebyśmy mogli go zobaczyć - powiedziała jedna z rozmówczyń.

Papież Franciszek na pewno dalej kieruje Kościołem. Jego decyzją siostra Raffaella Petrini zostanie w marcu przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. To sytuacja bez precedensu, bo zakonnica będzie piastować najwyższe stanowisko, jakie kiedykolwiek powierzono kobiecie w Watykanie.

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem". Nagranie z 10 lutego
Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"Reuters

- Papież ma pewno życzyłby sobie, żeby brano z niego przykład na każdym szczeblu, żeby biskupi także - tam, gdzie to jest możliwe - wprowadzali kobiety do struktur władzy kościelnych - skomentował o. Paweł Gużyński, dominikanin.

To spuścizna, która pozostanie po papieżu Franciszku, o którego końcu pontyfikatu w Rzymie mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Z powodu choroby, wcześniejszych dolegliwości, ale przede wszystkim z powodu tego, co sam wcześniej mówił.

- Muszę się oszczędzać, żeby móc służyć Kościołowi, albo usunąć się w cień. To nie katastrofa, można przecież zmienić papieża - stwierdził papież Franciszek.

- Z jego ostatnich zapewnień wynika, że taką możliwość abdykacji przewiduje na sytuację, kiedy miałby utracić intelektualną kontrolę nad Kościołem - wskazała dr Monika Białkowska, dziennikarka "Przewodnika Katolickiego".

Z tego powodu papież Franciszek już podpisał list z rezygnacją, który znajduje się w Sekretariacie Stanu. Na razie zapieczętowany. Papież - do czego przyzwyczajał wiernych - zamierza odejść na własnych warunkach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Fabio Frustaci

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS