Grzyby okazują się być doskonałym budulcem. Dodatkowo nie szkodzą planecie

Źródło:
Fakty TV

Brytyjscy projektanci hodują grzybnię w kształcie klocków, a na budowie to po prostu cegły. Materiał jest trwały, biodegradowalny, lekki, dobrze izoluje i jest ognioodporny. Można z niego zrobić też krzesło czy lampę.

Grzyby rosną jak na drożdżach, a pomysły na ich wykorzystanie rozkręcają się i rozwijają się jak grzyby po deszczu. To patent brytyjskich architektów - w drewnianej formie hodują grzybnię, powstaje z tego klocek, a z wielu takich klocków ściana lub konstrukcja w dowolnym kształcie. - Grzybnia ma wiele właściwości zarezerwowanych dotąd dla materiałów tradycyjnych, ale szkodzących środowisku. Grzyby nie szkodzą i są doskonałym budulcem przyszłości - zapewnia Ron Bakker, architekt.

Bez emisji CO2, bez eksploatacji złóż, bez odpadów - nic dziwnego, że wystartowało ogólnoświatowe grzybobranie, grzybohodowanie i grzybobudowanie. Cegła stworzona z grzybni jest tak wytrzymała, że można wybudować całkiem sporą wieżę, a właściwie ją wyhodować, i to w ekspresowym tempie. - Ze zmieszanych łodyg kukurydzy i grzybni po pięciu dniach wyrastają cegły. Można z nich budować, a po rozbiórce przerobić na kompost - mówi David Benjamin, architekt. Na tym kompoście wyrastają nowe cegły. To takie trochę perpetuum mobile.

Pieśń przyszłości?

Jedyne, z czym borykają się aktualnie architekci, to to, jak zabezpieczyć grzybowe mury przed grzybem. To kwestia czasu. Pewne jest natomiast, że grzyby rzucają nowe światło na mnóstwo projektów. - Poduszkę słuchawek zrobiliśmy z grzybni, a membrana jest utkana z pajęczej nici - mówi Geza Szilvay z Fińskiego Centrum Badań Technicznych.

Niektóre produkty wyglądają naprawdę atrakcyjnie, nad innymi trzeba jeszcze trochę popracować, ale przynajmniej są w stu procentach naturalne, a jak się schodzą, to i biodegradowalne. Tak czy siak - jest trend. - Nastąpił ogromny wzrost zainteresowania projektantów grzybami jako alternatywą na przykład dla plastiku. To wspaniałe, że człowiek jest świadom szkód, jakie wyrządził planecie i chce to zmienić - komentuje Francesca Davin, kuratorka wystawy "Grzyby: sztuka, projektowanie i przyszłość".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TV

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS