"The Lancet" alarmuje: liczba nowotworów rośnie razem z nami

04.02.2019 | "The Lancet" alarmuje: liczba nowotworów rośnie razem z nami
04.02.2019 | "The Lancet" alarmuje: liczba nowotworów rośnie razem z nami
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.02.2019 | "The Lancet" alarmuje: liczba nowotworów rośnie razem z namiMarek Nowicki | Fakty TVN

Coraz młodsi, coraz grubsi, coraz bardziej narażeni na nowotwory. Naukowe pismo "The Lancet" publikuje wyniki badań nad nowotworami, które atakują coraz młodszych ludzi.

Liczba nowotworów rośnie razem z nami i razem z naszymi brzuchami - tak donosi w najnowszym wydaniu brytyjskie czasopismo naukowe "The Lancet".

Z badań, które zostały opublikowane przez prestiżowy tygodnik wynika, że w grupie dorosłych, którzy nie ukończyli 50 roku życia, a są otyli, w gwałtownym tempie może rozwinąć się szpiczak mnogi, rak jelita grubego, rak trzonu macicy, rak pęcherzyka żółciowego, rak nerki i rak trzustki. Z każdym pokoleniem w tej grupie zachorowań jest więcej.

- Doniesienie mówi, że z powodu otyłości, nowotwory, które były charakterystyczne dla starszych grup wiekowych, mogą wystąpić wcześniej i jest to spowodowane zaburzeniami różnymi, które są w komórkach. Między innymi związanymi z tym, że człowiek ma nadmiar tkanki tłuszczowej - twierdzi profesor Anna Raciborska, onkolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Te zaburzenia to między innymi procesy zapalne i nienaturalna przemiana materii. Na przykład insuliny. To właśnie świat, w którym najlepiej czuje się rak.

Trzeba zmienić tryb życia nawyki żywieniowe

- Poza rakiem jelita grubego mamy dowody teraz na zwiększenie zachorowań na raka trzonu macicy u kobiet, na raka nerki, na raka trzustki u osób młodych, otyłych, a zatem widać dużą korelację pomiędzy otyłością, a zachorowaniem na nowotwory - zauważa profesor Dawid Murawa z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Drugim dopalaczem, z którego chętnie korzystają nowotwory, jest cukier. Narodowy Fundusz Zdrowia razem z Ministerstwem Zdrowia opublikują raport o tym, w jaki sposób nadmiar cukru wywołuje nowotwory.

- Wiemy, że ponad 60 procent Polaków ma niewłaściwą masę ciała. Źle się odżywia. Tego cukru jemy tak naprawdę dwa razy więcej, niż potrzebujemy. To jest około 60 gramów, a raport najnowszy mówi, żeby to zmniejszyć o połowę - mówi Hanna Stolińska, dietetyczka.

Epidemia otyłości opanowała już cały świat. Ponad 330 milionów dzieci cierpi na otyłość lub ma problemy z nadwagą. Ze złych nawyków żywieniowych dzieci z wiekiem nie wyrastają. Stąd dramatyczne dane w "The Lancet " i stąd rządowe wideoklipy, które ostrzegają przed niezdrowym jedzeniem.

Wzrost zachorowań na nowotwory, które są zależne od otyłości, możemy zahamować. Trzeba jednak zmienić tryb życia i nawyki żywieniowe.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS