Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Urodziła się sierotą. Rodzice i siostra palestyńskiej dziewczynki zginęli w izraelskim ataku na Rafah w Strefie Gazy. - Jej matka była w trzydziestym tygodniu ciąży. Zmarła. Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie. Mała Sabreen Al-Sakani waży kilogram i czterysta gramów - podaje Mohammed Salama, ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków w Szpitalu Al-Emirati w Rafah.

Walczyli o każdy oddech nowonarodzonego dziecka

Ich dom został trafiony w nocy. Wezwani na miejsce ratownicy opowiadali, że gdy zorientowali się, że kobieta jest w ciąży, zdecydowali o pilnym cesarskim cięciu. Ratownicy, lekarze i pielęgniarki w szpitalu - wszyscy walczyli o każdy oddech nowonarodzonego dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Noworodek uratowany z łona zmarłej matki. Kobieta zginęła w izraelskim ataku 

- Kiedy dziewczynka przyszła na świat, jej stan wahał się pomiędzy średnim a krytycznym. Z każdą godziną jest z nią coraz lepiej. Maluch zostanie tu przez trzy, cztery tygodnie, a potem zobaczymy, dokąd trafi, do rodziny, do ciotki, wujka czy dziadków. Nie ma już rodziców. To tragedia - mówi Salama.

Babcia dziewczynki obiecuje, że się nią zaopiekuje. Podkreśla, że jest przecież córką jej syna i jej duszą. Nazwisko ojca dziecko ma napisane na plastrze przyklejonym do klatki piersiowej - jak inne dzieci w inkubatorach.

Od wybuchu wojny w Strefie Gazy osieroconych zostało 19 tysięcy dzieci

- Cała rodzina zginęła, jedyna ocalała to mała dziewczynka, jej siostra chciała jej dać na imię Dusza, tak się cieszyła, że będzie mieć siostrę. Teraz z nich dwóch została tylko ta młodsza - opowiada Rami Al-Sheikh, krewny Sabreen. - Sytuacja dzieci w Strefie Gazy cały czas jest tragiczna, z każdym kolejnym dniem pogarsza się. To jest ponad 800 tysięcy dzieci samych, które zostały przemieszczone na południe, więc dzieci są nieproporcjonalnie mocno doświadczone przez tę wojnę - mów Jan Bratkowski z UNICEF Polska.

Kilka miesięcy temu UNICEF porody w Gazie nazwał piekłem. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​od siódmego października 2023 roku urodziło się około 24 tysięcy palestyńskich dzieci.

Od wybuchu tej wojny ponad pół roku temu zginęło ponad 10 tysięcy palestyńskich kobiet - około sześciu tysięcy z nich to matki. Osierociły 19 tysięcy dzieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS