Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz
Magda Łucyan/Fakty TVN
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz Magda Łucyan/Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Romana jest dawczynią szpiku kostnego, a Rafał - biorcą. Połączył ich genotyp. W piątek spotkali się 11 lat po udanym przeszczepie. - Teraz jestem szczęśliwy, bo mam wszystkich - mam Romanę, mam rodzinę - mówił Rafał Krysiak. - Ogromna satysfakcja i szczęście, że mieliśmy taką okazję, by się poznać - komentowała Romana Kozłowska.

Bogusław i Andrea także w piątek zobaczyli się po raz pierwszy. Pacjentka z Niemiec zawdzięcza życie Polakowi. - Celebruję każdy dzień. Bez Bogusia i jego decyzji o oddaniu szpiku nie mogłabym żyć - podkreślała Andrea Wagner.

CZYTAJ TAKŻE: Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"

W Polsce osób, które odebrały telefon z informacją, że mogą komuś uratować życie, jest 14 tysięcy. - Byłam w pracy, kiedy zadzwonił telefon. Miałam kilka nieodebranych połączeń ze stacjonarnego numeru i myślałam, że to sprzedaż garnków. Ale w końcu odebrałam i w momencie gdy usłyszałam, o co chodzi, to to dobrze, że miałam za sobą krzesło, bo momentalnie usiadłam - wspomina Kamila, dawczyni szpiku kostnego.

Spotkanie dawców i biorców szpiku odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, obchodzonego 13 października.

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie
Fundacja DKMS obchodzi 15-lecieTVN24

Jak można zostać dawcą?

Dawców, którzy czekają na taki telefon, czyli oddali swój wymaz i figurują w bazie, są 2 miliony. - Cały czas mamy wiele do zrobienia, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że jest to jedyna dziedzina - dawstwo szpiku - w której Polska jest mocarstwem. Jest jednym z pięciu najbardziej wyposażonych w dawców krajów świata - zwraca uwagę prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Ogromny udział w tym ma Fundacja DKMS, która od 16 lat walczy, by jak najwięcej Polaków zarejestrowało się w bazie. - Rejestracja jest bardzo prosta. To jest wymaz z wewnętrznej strony policzka i wypełnienie formularza - wyjaśnia Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS. - To nie jest bolesne, nic nas nie kosztuje, a dla tych, którzy czekają, to jest dar życia - podkreśla Szczepan, dawca szpiku kostnego.

TUTAJ MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

Szpik pobiera się na dwa sposoby: albo z krwi, co trwa kilka godzin, albo z talerzy biodrowych i wtedy pobyt w szpitalu wydłuża się do dwóch, trzech dni. A to, co uda się pobrać, czasem trafia kilka kilometrów dalej, a czasem pokonuje pół świata. - To jest dziedzina medycyny, która się opiera na współpracy, czasami między wrogimi codziennie krajami - podkreśla prof. Wiesław Jędrzejczak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS