Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz
Magda Łucyan/Fakty TVN
Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz Magda Łucyan/Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Romana jest dawczynią szpiku kostnego, a Rafał - biorcą. Połączył ich genotyp. W piątek spotkali się 11 lat po udanym przeszczepie. - Teraz jestem szczęśliwy, bo mam wszystkich - mam Romanę, mam rodzinę - mówił Rafał Krysiak. - Ogromna satysfakcja i szczęście, że mieliśmy taką okazję, by się poznać - komentowała Romana Kozłowska.

Bogusław i Andrea także w piątek zobaczyli się po raz pierwszy. Pacjentka z Niemiec zawdzięcza życie Polakowi. - Celebruję każdy dzień. Bez Bogusia i jego decyzji o oddaniu szpiku nie mogłabym żyć - podkreślała Andrea Wagner.

CZYTAJ TAKŻE: Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"

W Polsce osób, które odebrały telefon z informacją, że mogą komuś uratować życie, jest 14 tysięcy. - Byłam w pracy, kiedy zadzwonił telefon. Miałam kilka nieodebranych połączeń ze stacjonarnego numeru i myślałam, że to sprzedaż garnków. Ale w końcu odebrałam i w momencie gdy usłyszałam, o co chodzi, to to dobrze, że miałam za sobą krzesło, bo momentalnie usiadłam - wspomina Kamila, dawczyni szpiku kostnego.

Spotkanie dawców i biorców szpiku odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, obchodzonego 13 października.

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie
Fundacja DKMS obchodzi 15-lecieTVN24

Jak można zostać dawcą?

Dawców, którzy czekają na taki telefon, czyli oddali swój wymaz i figurują w bazie, są 2 miliony. - Cały czas mamy wiele do zrobienia, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że jest to jedyna dziedzina - dawstwo szpiku - w której Polska jest mocarstwem. Jest jednym z pięciu najbardziej wyposażonych w dawców krajów świata - zwraca uwagę prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Ogromny udział w tym ma Fundacja DKMS, która od 16 lat walczy, by jak najwięcej Polaków zarejestrowało się w bazie. - Rejestracja jest bardzo prosta. To jest wymaz z wewnętrznej strony policzka i wypełnienie formularza - wyjaśnia Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS. - To nie jest bolesne, nic nas nie kosztuje, a dla tych, którzy czekają, to jest dar życia - podkreśla Szczepan, dawca szpiku kostnego.

TUTAJ MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

Szpik pobiera się na dwa sposoby: albo z krwi, co trwa kilka godzin, albo z talerzy biodrowych i wtedy pobyt w szpitalu wydłuża się do dwóch, trzech dni. A to, co uda się pobrać, czasem trafia kilka kilometrów dalej, a czasem pokonuje pół świata. - To jest dziedzina medycyny, która się opiera na współpracy, czasami między wrogimi codziennie krajami - podkreśla prof. Wiesław Jędrzejczak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pół biedy, jeśli chodziłoby tylko o dynie, choć to nasz eksportowy hit. W tym roku i same dynie, i zbiory, są mniejsze. Tegoroczna susza szkodzi wielu roślinom uprawnym. To uderza po kieszeni i rolników, i nas wszystkich. Jaką cenę płacimy już teraz za kryzys klimatyczny?

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Źródło:
Fakty TVN

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS