Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające

Źródło:
Fakty TVN
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekająceDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Komisje, które mają orzekać o niepełnosprawności, albo nie zbierają się, albo zbierają się rzadko. Bo w systemie brakuje pieniędzy. Wnioski leżą, a chorzy czekają na świadczenia i terapie.

5-letni Ryszard nie wie, że jego mama codziennie walczy o to, by mógł chodzić na terapię. Teraz nie może. Ryszard, choć wygląda na zdrowego, cierpi na poważne schorzenie metaboliczne. Potrzebuje terapii, ale żeby móc na nią chodzić, musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności, które skończyło się we wrześniu. Problem w tym, że Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie orzeka. Powód to brak pieniędzy. Wnioski się piętrzą, a orzeczenia nie są wydawane. A na końcu jest między innymi mały Ryszard, przed którym przynajmniej kilka miesięcy bez rehabilitacji. - Wkurzenie jest olbrzymie, bo teraz moje dziecko - i nie tylko moje - pozostaje bez wsparcia wyłącznie dlatego, że instytucja powołana do orzekania nie ma pieniędzy na orzekanie - mówi Paula Orzechowska-Oleś, mama Ryszarda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Osoby z niepełnosprawnościami a nadchodzące wybory. "My już nie mamy czasu czekać"

W takiej sytuacji jest wiele osób w całym kraju. Bez orzeczenia traci się świadczenie pielęgnacyjne - często jedyne źródło dochodu - uprzywilejowanie w kolejkach do specjalisty czy dostęp do rehabilitacji. - Nie mają do nas pretensji, no bo nie mają. Są to zadania administracji rządowej i tych pieniędzy nie powinno zabraknąć - mówi Alina Adamiak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Słupsku. Tylko w Słupsku ponad 2000 wniosków czeka na rozpatrzenie. W Gliwicach zalega ponad 3000. - Chodzi o oszczędności. Im dłużej takiej orzeczenie nie będzie dawane, tym dłużej ta osoba nie korzysta ze świadczeń - ocenia Agnieszka Filipowska, radna Gliwic z Koalicji Obywatelskiej.

Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie
Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życieMarek Nowicki/Fakty TVN

Powszechny problem

Problem z wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności jest też we Wrocławiu. Tam co prawda komisje się odbywają, ale znacznie rzadziej, a czas oczekiwania to nawet 6 miesięcy. - Każdy oczekuje tego, że sprawa jego będzie szybko rozpatrzona. No ale naprawdę jesteśmy bezsilni - mówi Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.

Osoby, które czekają na orzeczenie - tkwią w zawieszeniu. Ani zdrowi, ani niepełnosprawni. I chociaż w powiatowych zespołach zdają sobie sprawę z problemu, to bez pieniędzy na komisję orzekającą nie są w stanie niczego przyśpieszyć. - Niech ktoś to orzeczenie wyda. Bo dziecko nie przestało być niepełnosprawne tylko dlatego, że skończyło mu się orzeczenie - mówi Paula Orzechowska-Oleś.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS