Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające

Źródło:
Fakty TVN
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekające
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać ze świadczeń i terapii. Brakuje pieniędzy na komisje orzekająceDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Komisje, które mają orzekać o niepełnosprawności, albo nie zbierają się, albo zbierają się rzadko. Bo w systemie brakuje pieniędzy. Wnioski leżą, a chorzy czekają na świadczenia i terapie.

5-letni Ryszard nie wie, że jego mama codziennie walczy o to, by mógł chodzić na terapię. Teraz nie może. Ryszard, choć wygląda na zdrowego, cierpi na poważne schorzenie metaboliczne. Potrzebuje terapii, ale żeby móc na nią chodzić, musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności, które skończyło się we wrześniu. Problem w tym, że Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie orzeka. Powód to brak pieniędzy. Wnioski się piętrzą, a orzeczenia nie są wydawane. A na końcu jest między innymi mały Ryszard, przed którym przynajmniej kilka miesięcy bez rehabilitacji. - Wkurzenie jest olbrzymie, bo teraz moje dziecko - i nie tylko moje - pozostaje bez wsparcia wyłącznie dlatego, że instytucja powołana do orzekania nie ma pieniędzy na orzekanie - mówi Paula Orzechowska-Oleś, mama Ryszarda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Osoby z niepełnosprawnościami a nadchodzące wybory. "My już nie mamy czasu czekać"

W takiej sytuacji jest wiele osób w całym kraju. Bez orzeczenia traci się świadczenie pielęgnacyjne - często jedyne źródło dochodu - uprzywilejowanie w kolejkach do specjalisty czy dostęp do rehabilitacji. - Nie mają do nas pretensji, no bo nie mają. Są to zadania administracji rządowej i tych pieniędzy nie powinno zabraknąć - mówi Alina Adamiak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Słupsku. Tylko w Słupsku ponad 2000 wniosków czeka na rozpatrzenie. W Gliwicach zalega ponad 3000. - Chodzi o oszczędności. Im dłużej takiej orzeczenie nie będzie dawane, tym dłużej ta osoba nie korzysta ze świadczeń - ocenia Agnieszka Filipowska, radna Gliwic z Koalicji Obywatelskiej.

Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie
Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życieMarek Nowicki/Fakty TVN

Powszechny problem

Problem z wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności jest też we Wrocławiu. Tam co prawda komisje się odbywają, ale znacznie rzadziej, a czas oczekiwania to nawet 6 miesięcy. - Każdy oczekuje tego, że sprawa jego będzie szybko rozpatrzona. No ale naprawdę jesteśmy bezsilni - mówi Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.

Osoby, które czekają na orzeczenie - tkwią w zawieszeniu. Ani zdrowi, ani niepełnosprawni. I chociaż w powiatowych zespołach zdają sobie sprawę z problemu, to bez pieniędzy na komisję orzekającą nie są w stanie niczego przyśpieszyć. - Niech ktoś to orzeczenie wyda. Bo dziecko nie przestało być niepełnosprawne tylko dlatego, że skończyło mu się orzeczenie - mówi Paula Orzechowska-Oleś.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS