Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Dzieci w Strefie Gazy umierają z niedożywienia. "To jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa"

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci w Gazie umierają z głodu i na nagraniach z tamtejszych szpitali dokładnie widać, jak wygląda ta śmierć. Brakuje leków, tlenu, paliwa, prądu, a konsekwencje niedożywienia dotykają tam prawie każde dziecko poniżej drugiego roku życia. Niektóre nagrania są tak drastyczne, że nie możemy ich pokazać.

10-letni Yazan umarł w jednym ze szpitali pediatrycznych w Gazie. Skrajnie niedożywiony chłopiec walczył o każdy oddech, nie mając szans na odpowiednia opiekę medyczną. - Tylko w tym szpitalu w bardzo krótkim czasie byliśmy świadkami śmierci trzynaściorga dzieci, które zmarły z powodu niedożywienia - informuje dr Ahmad Salem ze Szpitala Kamal Adwan w Strefie Gazy. - Moja piękna córeczka właśnie zmarła. Miała niedobory potasu i wapnia, a wczoraj kilka razy zabrakło też tlenu - mówi Anwar Abdulnabi, matka zmarłej dziewczynki.

Zdjęcia niektórych pacjentów są zbyt drastyczne, byśmy mogli je państwu pokazać. Głód w Gazie to fakt. Do północy enklawy nie dociera wystarczająca pomoc humanitarna. Brakuje leków, tlenu, paliwa, prądu, szpitale są zrujnowane. Palestyńskie noworodki dzielą inkubatory, a konsekwencje niedożywienia dotykają tam prawie każde dziecko poniżej drugiego roku życia.

Czytaj też: Przed wojną "jadł, pił, śmiał się i bawił", w poniedziałek 12-latek zmarł z powodu niedożywienia

- Ludzie są tak zdesperowani przez brak wody, jedzenia, jakichkolwiek zapasów, że ryzykują swoje życie, by zdobyć cokolwiek dla siebie i dzieci. To jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa - podkreśla Christian Lindmeier ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Co z zawieszeniem broni?

W ubiegłym tygodniu doszło do zamieszek, podczas których izraelska armia otworzyła ogień. Zginęło ponad sto osób. ONZ alarmuje, że konwoje humanitarne często są blokowane przez izraelskie wojsko. Izrael odpowiada, że problem z rozdysponowaniem pomocy wynika z chaosu panującego w samej enklawie. Sytuacja jest tak dramatyczna, że niektóre kraje zdecydowały się zrzucać pomoc z powietrza, a inne planują otwarcie korytarza morskiego.

Zobacz też: Amerykanie i Jordańczycy zrzucili 37 tysięcy racji żywnościowych do Strefy Gazy

- Stoimy w obliczu okropnego cierpienia w Gazie, nie ma co do tego wątpliwości. Wspominałem już o zagrożeniu głodem i chorobami - jesteśmy właśnie w tym miejscu. Ludzie umierają z głodu i z powodu chorób, którym można zapobiec - zwraca uwagę David Cameron, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Cierpliwość tracą też Amerykanie. Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy to priorytet - mówią w rozmowach z rządem Izraela. Negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem wciąż nie przyniosły rezultatu. Hamas odmówił przekazania listy żyjących zakładników przetrzymywanych w Strefie.

- Wszystko jest teraz w rękach Hamasu. Izrael współpracuje. Na stole lezy racjonalna oferta i wciągu najbliższych dni dowiemy się, co się stanie. Potrzebujemy rozejmu - mówi Joe Biden, prezydent USA.

Szczególnie, że zbliża się ramadan - święty miesiąc w islamie i czas pielgrzymek do Jerozolimy. Zgodnie z decyzją Izraelskiego rządu dostęp do meczetu Al Aksa nie zostanie ograniczony - Kompleks Wzgórza Świątynnego może pomieścić nawet 400 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS