Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Dzieci w Strefie Gazy umierają z niedożywienia. "To jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa"

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci w Gazie umierają z głodu i na nagraniach z tamtejszych szpitali dokładnie widać, jak wygląda ta śmierć. Brakuje leków, tlenu, paliwa, prądu, a konsekwencje niedożywienia dotykają tam prawie każde dziecko poniżej drugiego roku życia. Niektóre nagrania są tak drastyczne, że nie możemy ich pokazać.

10-letni Yazan umarł w jednym ze szpitali pediatrycznych w Gazie. Skrajnie niedożywiony chłopiec walczył o każdy oddech, nie mając szans na odpowiednia opiekę medyczną. - Tylko w tym szpitalu w bardzo krótkim czasie byliśmy świadkami śmierci trzynaściorga dzieci, które zmarły z powodu niedożywienia - informuje dr Ahmad Salem ze Szpitala Kamal Adwan w Strefie Gazy. - Moja piękna córeczka właśnie zmarła. Miała niedobory potasu i wapnia, a wczoraj kilka razy zabrakło też tlenu - mówi Anwar Abdulnabi, matka zmarłej dziewczynki.

Zdjęcia niektórych pacjentów są zbyt drastyczne, byśmy mogli je państwu pokazać. Głód w Gazie to fakt. Do północy enklawy nie dociera wystarczająca pomoc humanitarna. Brakuje leków, tlenu, paliwa, prądu, szpitale są zrujnowane. Palestyńskie noworodki dzielą inkubatory, a konsekwencje niedożywienia dotykają tam prawie każde dziecko poniżej drugiego roku życia.

Czytaj też: Przed wojną "jadł, pił, śmiał się i bawił", w poniedziałek 12-latek zmarł z powodu niedożywienia

- Ludzie są tak zdesperowani przez brak wody, jedzenia, jakichkolwiek zapasów, że ryzykują swoje życie, by zdobyć cokolwiek dla siebie i dzieci. To jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa - podkreśla Christian Lindmeier ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Co z zawieszeniem broni?

W ubiegłym tygodniu doszło do zamieszek, podczas których izraelska armia otworzyła ogień. Zginęło ponad sto osób. ONZ alarmuje, że konwoje humanitarne często są blokowane przez izraelskie wojsko. Izrael odpowiada, że problem z rozdysponowaniem pomocy wynika z chaosu panującego w samej enklawie. Sytuacja jest tak dramatyczna, że niektóre kraje zdecydowały się zrzucać pomoc z powietrza, a inne planują otwarcie korytarza morskiego.

Zobacz też: Amerykanie i Jordańczycy zrzucili 37 tysięcy racji żywnościowych do Strefy Gazy

- Stoimy w obliczu okropnego cierpienia w Gazie, nie ma co do tego wątpliwości. Wspominałem już o zagrożeniu głodem i chorobami - jesteśmy właśnie w tym miejscu. Ludzie umierają z głodu i z powodu chorób, którym można zapobiec - zwraca uwagę David Cameron, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Cierpliwość tracą też Amerykanie. Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy to priorytet - mówią w rozmowach z rządem Izraela. Negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem wciąż nie przyniosły rezultatu. Hamas odmówił przekazania listy żyjących zakładników przetrzymywanych w Strefie.

- Wszystko jest teraz w rękach Hamasu. Izrael współpracuje. Na stole lezy racjonalna oferta i wciągu najbliższych dni dowiemy się, co się stanie. Potrzebujemy rozejmu - mówi Joe Biden, prezydent USA.

Szczególnie, że zbliża się ramadan - święty miesiąc w islamie i czas pielgrzymek do Jerozolimy. Zgodnie z decyzją Izraelskiego rządu dostęp do meczetu Al Aksa nie zostanie ograniczony - Kompleks Wzgórza Świątynnego może pomieścić nawet 400 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS