Pełne galerie i kontrole policji. Polacy ruszyli na świąteczne zakupy

13.12.2020 | Pełne galerie i kontrole policji. Polacy ruszyli na świąteczne zakupy
13.12.2020 | Pełne galerie i kontrole policji. Polacy ruszyli na świąteczne zakupy
Paweł Szot | Fakty TVN
13.12.2020 | Pełne galerie i kontrole policji. Polacy ruszyli na świąteczne zakupyPaweł Szot | Fakty TVN

13 grudnia to kolejna handlowa niedziela, ale to nie czas na wielogodzinne zakupy. Sklepy są otwarte, ale nie mogą być pełne ludzi. Maseczka, dystans i dezynfekcja to podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Od 1 grudnia obowiązują nowe przepisy Kodeksu wykroczeń. W Szczecinie od tego czasu Straż Miejska za brak masek wystawiła już 40 mandatów.

- Czasami faktycznie jest to zapomnienie w tej zakupowej gorączce, ale są też zatwardziali przeciwnicy stosowania tych reżimów sanitarnych. Tutaj niestety nie można inaczej przemówić jak tylko dotkliwą karą finansową - tłumaczy insp. Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie.

Pomimo szczytu pandemii parkingi przed centrami handlowymi są pełne. Polacy ruszyli na zakupy. Szybkość może pomóc. Nie chodzi jednak o to, by szybko chodzić po sklepie, ale by kupić i jak najszybciej wyjść. To nie czas na wielogodzinne zakupy.

- Jeżeli będziemy nosić maseczki, to ryzyko zdecydowanie się zmniejsza. Natomiast jeśli będą zaniedbane te procedury bezpieczeństwa, będzie zbyt dużo ludzi w stosunku do kubatury pomieszczenia, to niestety zakażenia będą się szerzyć - przekonuje doktor Paweł Grzesiowski, epidemiolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

"Grudzień jest kluczowym miesiącem dla handlu"

Klientów jest dużo, a będzie jeszcze więcej. W grudniu władze pozwoliły na dodatkową niedzielę handlową.

- Ten ruch jednak został rozłożony na większą liczbę dni. Tak że my się bardzo cieszymy, że te niedziele handlowe teraz w grudniu są - uważa Norbert Fijałkowski, dyrektor Galerii Kaskada w Szczecinie.

W polskich centrach handlowych pracuje ponad 450 tysięcy osób. Z powodu lockdownu w marcu, kwietniu i listopadzie przychody branży zmniejszyły się o około 25 miliardów złotych.

- Grudzień jest kluczowym miesiącem dla handlu i dla centrów handlowych. Dla takich marek jak odzież, jak obuwie, jak sklepy z elektroniką, z RTV, z różnego rodzaju sprzętem - tłumaczy Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Otwarcie galerii handlowych nie musi przynieść lawiny zachorowań. Warunek to dezynfekcja, dystans, maski i zdrowy rozsądek.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecka policja

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS