Rząd przewiduje 8 tysięcy punktów szczepień na COVID-19. "Dane całkowicie z kosmosu"

04.12.2020 | Rząd przewiduje 8 tysięcy punktów szczepień na COVID-19. "Dane całkowicie z kosmosu"
04.12.2020 | Rząd przewiduje 8 tysięcy punktów szczepień na COVID-19. "Dane całkowicie z kosmosu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
04.12.2020 | Rząd przewiduje 8 tysięcy punktów szczepień na COVID-19. "Dane całkowicie z kosmosu"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Punkt szczepień w każdej gminie, w sumie 8 tysięcy punktów szczepień w całej Polsce. Rząd ma plan, ale lekarze mają pytania. Z jednej strony są wątpliwości, czy znajdzie się dostateczna liczba personelu, a z drugiej - czy Polacy będą chcieli się szczepić.

Ruszył nabór podmiotów leczniczych, które chcą szczepić na COVID-19. Czas na zgłoszenia do Narodowego Programu Szczepień mija 11 grudnia. 15 grudnia mają zostać ogłoszone wszystkie punkty, w których będzie można się zaszczepić. Zgłaszać się mogą przychodnie, szpitale, prywatne centra medyczne i prywatne gabinety.

- Szacujemy, że może to być w skali Polski około 8 tysięcy punktów - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Dane całkowicie z kosmosu. To nie są dane policzone na podstawie czegokolwiek racjonalnego. Można to było zapewne zrobić na papierze - skomentował ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problemy kadrowe

Rząd pokazał kryteria, które muszą spełniać placówki medyczne. Muszą szczepić co najmniej przez 5 dni w tygodniu, zagwarantować minimum 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący i spełniać odpowiednie warunki lokalowe.

Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie, chciałby się zgłosić. Zastanawia się, w jakiej temperaturze szczepionki powinny być przechowywane, ale najwięcej obaw ma o personel. - Ja nie wierzę w to, że nagle przybędzie lekarzy i pielęgniarek, tylko będą musieli się zgodzić kosztem innych świadczeń - ocenił.

W programie ma wziąć udział 50 tysięcy pracowników medycznych i według rządu nie będzie żadnych problemów, bo po pierwsze, chce za szczepienia płacić więcej, a po drugie, według rządu personelu jest w bród.

- W Polsce jest 300 tysięcy pielęgniarek i mniej więcej 100 tysięcy położnych. To jest armia ludzi. Myślę, że damy radę - powiedział na konferencji prasowej prof. Andrzej Horban, ekspert rządu.

- To jest czysta propaganda, jak mówimy, że zrobimy to świetnie - oceniła Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Dla przemęczonych pracą przy łóżkach covidowych pielęgniarek to będzie dodatkowy obowiązek, a już dziś brakuje ich dramatycznie. - Mamy województwa w Polsce, gdzie na 1000 mieszkańców mamy 3,6 pielęgniarki - podkreśliła Krystyna Ptok.

Kwestia kwalifikacji

Po trzecie, do szczepionki będą kwalifikować wszyscy lekarze, ale nie każdy lekarz ma odpowiednie uprawnienia. - Czyli na przykład ginekolog, ortopeda, neurolog nie może kwalifikować do szczepień. (...) Musielibyśmy zmienić przepisy, ale przecież nie przepisy szczepią, tylko ludzie, więc co z tego, że ginekologa upoważnimy na szybko do szczepienia, jak on po prostu musi zdobyć wiedzę - powiedział dr Grzesiowski.

Wśród kryteriów kwalifikujących do programu jest też obowiązek zorganizowania mobilnych punktów szczepień.

- Chcemy, żeby w każdej gminie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny - powiedział na konferencji prasowej Michał Dworczyk.

Przychodnia w Mierzynie koło Szczecina przymierza się do szczepień, ale nie chce pozbawiać pacjentów normalnej opieki. Punkt mobilny może być zbyt dużym obciążeniem - wyłączy lekarzy i pielęgniarki z bieżącej pracy.

- To są kolejne, dodatkowe obowiązki nałożone na poradnie POZ - ocenił Wojciech Kotłów, menedżer przychodni Agmed w Mierzynie.

Rząd nie wie jeszcze, ilu obywateli uda się szybko zaszczepić. Czeka na dane i jest ostrożny. - Milion osób miesięcznie, co wydaje się optymistyczne - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie wiadomo jeszcze, ile szczepionek dotrze do Polski na początku roku. Do tego dochodzi obawa, czy Polacy zechcą się szczepić.

- Polska należy do krajów, w których zaufanie do szczepień, do ich bezpieczeństwa i skuteczności, jest najniższe w Europie - skomentowała epidemiolog prof. Maria Gańczak.

Rząd zapowiedział wielką akcję promocyjną, bo zaszczepione społeczeństwo szybciej wróci do normalności. Minister zdrowia liczy, że nastąpi to latem.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS