Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze

Źródło:
Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Paweł Szot/Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierzePaweł Szot/Fakty TVN

Wyglądają jak zabawki, a sieją postrach na polu walki i dają radę nawet czołgom. Drony kamikadze przed wojną, jak mówią sami żołnierze, nie przyciągały uwagi. Jednak teraz są niezwykle ważnym sprzętem dla ukraińskiej armii.

Nad Donbasem walczą nie tylko ukraińskie migi, ale też między innymi drony kamikadze, które wyglądem przypominają zabawki, choć w rzeczywistości to śmiercionośna broń. Dron nie zrzuca ładunków wybuchowych, ale sam eksploduje po uderzeniu w cel. Żołnierze 35. Brygady Piechoty Morskiej z Odessy wykorzystują je na froncie pod Marinką w pobliżu Doniecka.

- Obecnie wykonujemy zadania, codziennie atakując sprzęt przeciwnika. Niszczymy czołgi, pojazdy opancerzone, stanowiska bojowe. Mamy na koncie zabitych i rannych - informuje "Gagarin," dowódca oddziału dronów kamikadze.

Niewielki dron może zabrać 800 gramów materiałów wybuchowych - to wystarczy, by zatrzymać czołg. Operator drona wykorzystuje specjalne gogle, w których widzi obraz z kamery umieszczonej na latającym aparacie. Tylko tak może kontrolować drona, który porusza się z prędkością 120 kilometrów na godzinę, za szybko, przy przed nim uciec.

Jak reagują Rosjanie? - Zazwyczaj otwierają ogień, próbują się schować, ale jeśli przeciwnik słyszy drona, to jest już za późno. Nie jest już w stanie nic zrobić - mówi "Karakurt", operator drona.

Dron kamikadzeFakty TVN

Operatorzy działają na pierwszej linii

W akcjach bojowych zazwyczaj biorą udział dwa drony i dwa zespoły pilotów. - Jeden zespół obsługuje drona do rozpoznania, drugi kieruje bezpośrednio dronem kamikadze - wyjaśnia "Karakurt".

To tylko z pozoru bezpieczne zadanie, bo operatorzy działają na pierwszej linii. - Odległość od czołgu, w jakiej działałem, to było 800 metrów. Może nie robi to dużego wrażenia, ale w wypadku czołgu to naprawdę bardzo blisko. Szczególnie, gdy załoga cię zauważy, ale nic nie zrobisz: taką mamy pracę - opowiada "Karakurt".

Drony nie mają takiej siły rażenia jak artyleria czy rakiety, ale są bardzo precyzyjne. Ich największy atut to cena. Zestaw kosztuje 400 dolarów. Może unieszkodliwić sprzęt wart miliony. - Do wojny mało kto zwracał na to uwagę, ale okazało się, że to wyjątkowe narzędzie. Szczególnie drony wyścigowe. Są bardzo skuteczne, jeśli działają w trybie kamikadze - podkreśla "Rieszyk" z 35. Brygady Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeszcze półtora roku temu "Rieszyk" naprawiał sprzęt elektroniczny w rodzinnej Odessie. Po wybuchu wojny, jak tysiące Ukraińców, włożył mundur, by bronić ojczyzny. 

Żołnierze, którzy obsługują drony kamikadze, mają po dwadzieścia kilka lat. Przed wojną nie mieli nic wspólnego z armią, a drony to było jedynie ich hobby. Teraz okazuje się, że ich zdolności mogą być śmiertelnie skuteczne na froncie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS