Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze

Źródło:
Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Paweł Szot/Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierzePaweł Szot/Fakty TVN

Wyglądają jak zabawki, a sieją postrach na polu walki i dają radę nawet czołgom. Drony kamikadze przed wojną, jak mówią sami żołnierze, nie przyciągały uwagi. Jednak teraz są niezwykle ważnym sprzętem dla ukraińskiej armii.

Nad Donbasem walczą nie tylko ukraińskie migi, ale też między innymi drony kamikadze, które wyglądem przypominają zabawki, choć w rzeczywistości to śmiercionośna broń. Dron nie zrzuca ładunków wybuchowych, ale sam eksploduje po uderzeniu w cel. Żołnierze 35. Brygady Piechoty Morskiej z Odessy wykorzystują je na froncie pod Marinką w pobliżu Doniecka.

- Obecnie wykonujemy zadania, codziennie atakując sprzęt przeciwnika. Niszczymy czołgi, pojazdy opancerzone, stanowiska bojowe. Mamy na koncie zabitych i rannych - informuje "Gagarin," dowódca oddziału dronów kamikadze.

Niewielki dron może zabrać 800 gramów materiałów wybuchowych - to wystarczy, by zatrzymać czołg. Operator drona wykorzystuje specjalne gogle, w których widzi obraz z kamery umieszczonej na latającym aparacie. Tylko tak może kontrolować drona, który porusza się z prędkością 120 kilometrów na godzinę, za szybko, przy przed nim uciec.

Jak reagują Rosjanie? - Zazwyczaj otwierają ogień, próbują się schować, ale jeśli przeciwnik słyszy drona, to jest już za późno. Nie jest już w stanie nic zrobić - mówi "Karakurt", operator drona.

Dron kamikadzeFakty TVN

Operatorzy działają na pierwszej linii

W akcjach bojowych zazwyczaj biorą udział dwa drony i dwa zespoły pilotów. - Jeden zespół obsługuje drona do rozpoznania, drugi kieruje bezpośrednio dronem kamikadze - wyjaśnia "Karakurt".

To tylko z pozoru bezpieczne zadanie, bo operatorzy działają na pierwszej linii. - Odległość od czołgu, w jakiej działałem, to było 800 metrów. Może nie robi to dużego wrażenia, ale w wypadku czołgu to naprawdę bardzo blisko. Szczególnie, gdy załoga cię zauważy, ale nic nie zrobisz: taką mamy pracę - opowiada "Karakurt".

Drony nie mają takiej siły rażenia jak artyleria czy rakiety, ale są bardzo precyzyjne. Ich największy atut to cena. Zestaw kosztuje 400 dolarów. Może unieszkodliwić sprzęt wart miliony. - Do wojny mało kto zwracał na to uwagę, ale okazało się, że to wyjątkowe narzędzie. Szczególnie drony wyścigowe. Są bardzo skuteczne, jeśli działają w trybie kamikadze - podkreśla "Rieszyk" z 35. Brygady Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeszcze półtora roku temu "Rieszyk" naprawiał sprzęt elektroniczny w rodzinnej Odessie. Po wybuchu wojny, jak tysiące Ukraińców, włożył mundur, by bronić ojczyzny. 

Żołnierze, którzy obsługują drony kamikadze, mają po dwadzieścia kilka lat. Przed wojną nie mieli nic wspólnego z armią, a drony to było jedynie ich hobby. Teraz okazuje się, że ich zdolności mogą być śmiertelnie skuteczne na froncie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS