Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze

Źródło:
Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierze
Paweł Szot/Fakty TVN
Drony kamikadze są tanie i śmiertelnie skuteczne. Pokazują to ukraińscy żołnierzePaweł Szot/Fakty TVN

Wyglądają jak zabawki, a sieją postrach na polu walki i dają radę nawet czołgom. Drony kamikadze przed wojną, jak mówią sami żołnierze, nie przyciągały uwagi. Jednak teraz są niezwykle ważnym sprzętem dla ukraińskiej armii.

Nad Donbasem walczą nie tylko ukraińskie migi, ale też między innymi drony kamikadze, które wyglądem przypominają zabawki, choć w rzeczywistości to śmiercionośna broń. Dron nie zrzuca ładunków wybuchowych, ale sam eksploduje po uderzeniu w cel. Żołnierze 35. Brygady Piechoty Morskiej z Odessy wykorzystują je na froncie pod Marinką w pobliżu Doniecka.

- Obecnie wykonujemy zadania, codziennie atakując sprzęt przeciwnika. Niszczymy czołgi, pojazdy opancerzone, stanowiska bojowe. Mamy na koncie zabitych i rannych - informuje "Gagarin," dowódca oddziału dronów kamikadze.

Niewielki dron może zabrać 800 gramów materiałów wybuchowych - to wystarczy, by zatrzymać czołg. Operator drona wykorzystuje specjalne gogle, w których widzi obraz z kamery umieszczonej na latającym aparacie. Tylko tak może kontrolować drona, który porusza się z prędkością 120 kilometrów na godzinę, za szybko, przy przed nim uciec.

Jak reagują Rosjanie? - Zazwyczaj otwierają ogień, próbują się schować, ale jeśli przeciwnik słyszy drona, to jest już za późno. Nie jest już w stanie nic zrobić - mówi "Karakurt", operator drona.

Dron kamikadzeFakty TVN

Operatorzy działają na pierwszej linii

W akcjach bojowych zazwyczaj biorą udział dwa drony i dwa zespoły pilotów. - Jeden zespół obsługuje drona do rozpoznania, drugi kieruje bezpośrednio dronem kamikadze - wyjaśnia "Karakurt".

To tylko z pozoru bezpieczne zadanie, bo operatorzy działają na pierwszej linii. - Odległość od czołgu, w jakiej działałem, to było 800 metrów. Może nie robi to dużego wrażenia, ale w wypadku czołgu to naprawdę bardzo blisko. Szczególnie, gdy załoga cię zauważy, ale nic nie zrobisz: taką mamy pracę - opowiada "Karakurt".

Drony nie mają takiej siły rażenia jak artyleria czy rakiety, ale są bardzo precyzyjne. Ich największy atut to cena. Zestaw kosztuje 400 dolarów. Może unieszkodliwić sprzęt wart miliony. - Do wojny mało kto zwracał na to uwagę, ale okazało się, że to wyjątkowe narzędzie. Szczególnie drony wyścigowe. Są bardzo skuteczne, jeśli działają w trybie kamikadze - podkreśla "Rieszyk" z 35. Brygady Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeszcze półtora roku temu "Rieszyk" naprawiał sprzęt elektroniczny w rodzinnej Odessie. Po wybuchu wojny, jak tysiące Ukraińców, włożył mundur, by bronić ojczyzny. 

Żołnierze, którzy obsługują drony kamikadze, mają po dwadzieścia kilka lat. Przed wojną nie mieli nic wspólnego z armią, a drony to było jedynie ich hobby. Teraz okazuje się, że ich zdolności mogą być śmiertelnie skuteczne na froncie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS