Dotacje od Narodowego Instytutu Wolności. Dziennikarze sprawdzili, do kogo trafiły pieniądze

Źródło:
Fakty TVN
Dotacje od Narodowego Instytutu Wolności. Dziennikarze sprawdzili, do kogo trafiły pieniądze
Jacek Tacik/Fakty TVN
Dotacje od Narodowego Instytutu Wolności. Dziennikarze sprawdzili, do kogo trafiły pieniądzeJacek Tacik/Fakty TVN

Narodowy Instytut Wolności wydał już około miliarda złotych. Dziennikarze OKO.press sprawdzili, do kogo popłynęły tak wielkie pieniądze. Ustalili, że w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO dotacje otrzymało 248 organizacji, w tym także te powiązane z politykami PiS.

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski nie miał nic do powiedzenia w sprawie Narodowego Instytutu Wolności, z którego gigantyczne pieniądze znowu popłynęły do organizacji pozarządowych związanych z politykami władzy, a który nadzoruje minister kultury i wicepremier Piotr Gliński.

Komentarze można jednak usłyszeć po stronie opozycji. - Wydają bez hamulców, bo wiedzą, że stracą władzę - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - .Prawo i Sprawiedliwość tworzy różne instytucje, które mają dawać szansę na pieniądze na czarną godzinę, czyli że po przegranych wyborach sobie odłożą. Albo teraz wprost dają kasę swoim, którzy chcą się dorabiać - dodaje Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

To, do kogo popłynęły dotacje, ujawnili dziennikarze portalu OKO.press. Lista jest długa, bo to aż 248 organizacji. Publiczne pieniądze - sumie 68 milionów złotych - trafiły między innymi do Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, które założył poseł PiS i szef KPRM Marek Kuchciński, do fundacji Polska Wielki Projekt, z którą związany jest Piotr Gliński i do fundacji Miłosza Manasterskiego, jednego z najaktywniejszych komentatorów telewizji rządowej.

- Sektor pozarządowy w III RP naprawdę nie był tak bardzo wzmocniony przez polskie państwo jak za czasów pana premiera Glińskiego - uważa Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Suwerennej Polski.

Na dotacjach Narodowego Instytutu Wolności skorzystał również Instytut Poznański, którego szef - jak podaje OKO.press - pomagał w kampanii wyborczej Szymonowi Szynkowskiemu vel Sękowi, wtedy poznańskiemu radnemu, a dzisiaj ministrowi ds. Unii Europejskiej. W sumie od 2020 roku Instytut Poznański dostał z Narodowego Instytutu Wolności półtora miliona złotych.

- Instytut Poznański doskonale znam. Bardzo kibicuję jego działaniom i cieszę się, że przyczyniają się do organizowania w Poznaniu ciekawych wydarzeń - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dotacje dla organizacji powiązanych z PiS przyznane przez Narodowy Instytut WolnościFakty TVN

Większy budżet NIW

Narodowy Instytut Wolności powstał w 2017 roku. Miał wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W ubiegłym roku jego budżet - poprzez nowelizację ustawy - powiększono do niemal 890 milionów złotych na kolejne cztery lata. Samo funkcjonowanie Instytutu pochłania 15 milionów złotych.

- To są potencjalne pieniądze, które będą mogły być rozdysponowane na kampanię wyborczą, co oznacza, że te wybory nie będą równe - komentuje Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Piotr Gliński, który stworzył Instytut i ma na niego realny wpływ, nie chce rozmawiać o finansowaniu organizacji związanych z PiS-em. Za to opozycja chce mówić o tym, co zrobi po wyborach, gdy je wygra. - Powstanie specjalna komisja, mam już nazwę, ona jest dumnie brzmiącą nazwą: "komisja prawa i sprawiedliwości". Tylko pisana z małych liter, żeby wielkie znaczenie tym słowom przywrócić - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tusk: cela plus to będzie program lepiej przygotowany niż willa plus
Tusk: cela plus to będzie program lepiej przygotowany niż willa plusTVN24

Pieniędzy, co podkreślają sami politycy opozycji, przywrócić już się pewnie nie da.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS