Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Maciej Knapik/Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśniaMaciej Knapik/Fakty TVN

Prezydent Duda i premier Tusk razem w Białym Domu u Joe Bidena. Już wiadomo, że do wizyty dojdzie dwunastego marca, a też wiadomo już nieco więcej na temat tego, dlaczego obaj dostali zaproszenia.

Dlaczego na 12 marca do USA zostali zaproszeni i prezydent, i premier? - Kształt tej wizyty został opracowany w konsultacjach z naszymi polskimi partnerami. Prezydent bardzo cieszy się na to spotkanie - zaznacza John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

W zaproszeniu, jakie Joe Biden wysłał do premiera Tuska, prezydent USA pisze, że stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi nigdy nie były ważniejsze. Dalej czytamy o wspieraniu dzielnych Ukraińców w odpieraniu rosyjskiej brutalnego rosyjskiego najazdu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkają się z Joe Bidenem w Białym Domu

Fakt zaproszenia prezydenta i premiera jest komentowany przez polskich polityków. - To jest niewątpliwy sygnał najpoważniejszego traktowania Polski przez Stany Zjednoczone, decyzji o wspieraniu NATO - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej z PSL-u.

Wizyta wypada w 25. rocznicę wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier. To Polska teraz dla Waszyngtonu ma szczególne znaczenie. - W naszym kraju są amerykańskie siły zbrojne, jesteśmy też bardziej kluczowi, ważni, jeżeli chodzi o zaplecze tego, co dzieje się w Ukrainie - podkreśla były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf. Dla nas to szansa na zademonstrowanie jedności narodowej. Jerzy Buzek przypomina, że gdy Polska wchodziła do NATO, on jako premier wtedy też był z innego obozu politycznego niż prezydent Kwaśniewski. Byli jednak w Waszyngtonie - dotychczas jedyny raz w historii, kiedy polscy premier i prezydent byli tam razem. - Reprezentowaliśmy właśnie Polskę. Całą. Wszystkie siły polityczne - mówi Buzek.

Razem ponad podziałami

Teraz na nietypową formułę wizyty zgadzają się oba ośrodki wladzy. - Warto zaznaczać jedność polskiej sceny politycznej w najważniejszych sprawach, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa - podkreśla Mieszko Pawlak, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - Współpraca, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, politykę zagraniczną, powinna przebiegać ponad podziałami politycznymi - zaznacza Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy, nie chodzi tylko o symbolikę. Były prezydent Bronisław Komorowski zwraca uwagę choćby na plany budowy elektrowni atomowej. Pierwsze umowy z Amerykanami podpisała jeszcze poprzednia władza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda i Tusk w Białym Domu. Jest data

Joe Biden wspomina o partnerstwie energetycznym, ale i o rosnącej wymianie handlowej, która osiągnęła 20 miliardów dolarów w 2023 roku. W kontekście Polski słyszymy jeszcze jedną liczbę - 4,23 procenta PKB, jakie nasz kraj wydaje na armię - także poprzez zakupy od Stanów Zjednoczonych. O wydatkach na wojsko premier Tusk rozmawiał w Paryżu, Berlinie, a także z premierem Finlandii - nowego, graniczącego z Rosją członka NATO. - Dzisiaj cała Europa musi zwiększyć, i to wielokrotnie, nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego - podkreśla Tusk. Joe Biden w zaproszeniu pisze o wzmacnianiu więzi miedzy naszymi narodami w tym punkcie zwrotnym historii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS