Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Maciej Knapik/Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśniaMaciej Knapik/Fakty TVN

Prezydent Duda i premier Tusk razem w Białym Domu u Joe Bidena. Już wiadomo, że do wizyty dojdzie dwunastego marca, a też wiadomo już nieco więcej na temat tego, dlaczego obaj dostali zaproszenia.

Dlaczego na 12 marca do USA zostali zaproszeni i prezydent, i premier? - Kształt tej wizyty został opracowany w konsultacjach z naszymi polskimi partnerami. Prezydent bardzo cieszy się na to spotkanie - zaznacza John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

W zaproszeniu, jakie Joe Biden wysłał do premiera Tuska, prezydent USA pisze, że stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi nigdy nie były ważniejsze. Dalej czytamy o wspieraniu dzielnych Ukraińców w odpieraniu rosyjskiej brutalnego rosyjskiego najazdu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkają się z Joe Bidenem w Białym Domu

Fakt zaproszenia prezydenta i premiera jest komentowany przez polskich polityków. - To jest niewątpliwy sygnał najpoważniejszego traktowania Polski przez Stany Zjednoczone, decyzji o wspieraniu NATO - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej z PSL-u.

Wizyta wypada w 25. rocznicę wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier. To Polska teraz dla Waszyngtonu ma szczególne znaczenie. - W naszym kraju są amerykańskie siły zbrojne, jesteśmy też bardziej kluczowi, ważni, jeżeli chodzi o zaplecze tego, co dzieje się w Ukrainie - podkreśla były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf. Dla nas to szansa na zademonstrowanie jedności narodowej. Jerzy Buzek przypomina, że gdy Polska wchodziła do NATO, on jako premier wtedy też był z innego obozu politycznego niż prezydent Kwaśniewski. Byli jednak w Waszyngtonie - dotychczas jedyny raz w historii, kiedy polscy premier i prezydent byli tam razem. - Reprezentowaliśmy właśnie Polskę. Całą. Wszystkie siły polityczne - mówi Buzek.

Razem ponad podziałami

Teraz na nietypową formułę wizyty zgadzają się oba ośrodki wladzy. - Warto zaznaczać jedność polskiej sceny politycznej w najważniejszych sprawach, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa - podkreśla Mieszko Pawlak, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - Współpraca, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, politykę zagraniczną, powinna przebiegać ponad podziałami politycznymi - zaznacza Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy, nie chodzi tylko o symbolikę. Były prezydent Bronisław Komorowski zwraca uwagę choćby na plany budowy elektrowni atomowej. Pierwsze umowy z Amerykanami podpisała jeszcze poprzednia władza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda i Tusk w Białym Domu. Jest data

Joe Biden wspomina o partnerstwie energetycznym, ale i o rosnącej wymianie handlowej, która osiągnęła 20 miliardów dolarów w 2023 roku. W kontekście Polski słyszymy jeszcze jedną liczbę - 4,23 procenta PKB, jakie nasz kraj wydaje na armię - także poprzez zakupy od Stanów Zjednoczonych. O wydatkach na wojsko premier Tusk rozmawiał w Paryżu, Berlinie, a także z premierem Finlandii - nowego, graniczącego z Rosją członka NATO. - Dzisiaj cała Europa musi zwiększyć, i to wielokrotnie, nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego - podkreśla Tusk. Joe Biden w zaproszeniu pisze o wzmacnianiu więzi miedzy naszymi narodami w tym punkcie zwrotnym historii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS