Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśnia
Maciej Knapik/Fakty TVN
Donald Tusk i Andrzej Duda spotkają się 12 marca z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biały Dom wyjaśniaMaciej Knapik/Fakty TVN

Prezydent Duda i premier Tusk razem w Białym Domu u Joe Bidena. Już wiadomo, że do wizyty dojdzie dwunastego marca, a też wiadomo już nieco więcej na temat tego, dlaczego obaj dostali zaproszenia.

Dlaczego na 12 marca do USA zostali zaproszeni i prezydent, i premier? - Kształt tej wizyty został opracowany w konsultacjach z naszymi polskimi partnerami. Prezydent bardzo cieszy się na to spotkanie - zaznacza John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

W zaproszeniu, jakie Joe Biden wysłał do premiera Tuska, prezydent USA pisze, że stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi nigdy nie były ważniejsze. Dalej czytamy o wspieraniu dzielnych Ukraińców w odpieraniu rosyjskiej brutalnego rosyjskiego najazdu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkają się z Joe Bidenem w Białym Domu

Fakt zaproszenia prezydenta i premiera jest komentowany przez polskich polityków. - To jest niewątpliwy sygnał najpoważniejszego traktowania Polski przez Stany Zjednoczone, decyzji o wspieraniu NATO - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej z PSL-u.

Wizyta wypada w 25. rocznicę wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier. To Polska teraz dla Waszyngtonu ma szczególne znaczenie. - W naszym kraju są amerykańskie siły zbrojne, jesteśmy też bardziej kluczowi, ważni, jeżeli chodzi o zaplecze tego, co dzieje się w Ukrainie - podkreśla były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf. Dla nas to szansa na zademonstrowanie jedności narodowej. Jerzy Buzek przypomina, że gdy Polska wchodziła do NATO, on jako premier wtedy też był z innego obozu politycznego niż prezydent Kwaśniewski. Byli jednak w Waszyngtonie - dotychczas jedyny raz w historii, kiedy polscy premier i prezydent byli tam razem. - Reprezentowaliśmy właśnie Polskę. Całą. Wszystkie siły polityczne - mówi Buzek.

Razem ponad podziałami

Teraz na nietypową formułę wizyty zgadzają się oba ośrodki wladzy. - Warto zaznaczać jedność polskiej sceny politycznej w najważniejszych sprawach, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa - podkreśla Mieszko Pawlak, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - Współpraca, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, politykę zagraniczną, powinna przebiegać ponad podziałami politycznymi - zaznacza Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy, nie chodzi tylko o symbolikę. Były prezydent Bronisław Komorowski zwraca uwagę choćby na plany budowy elektrowni atomowej. Pierwsze umowy z Amerykanami podpisała jeszcze poprzednia władza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda i Tusk w Białym Domu. Jest data

Joe Biden wspomina o partnerstwie energetycznym, ale i o rosnącej wymianie handlowej, która osiągnęła 20 miliardów dolarów w 2023 roku. W kontekście Polski słyszymy jeszcze jedną liczbę - 4,23 procenta PKB, jakie nasz kraj wydaje na armię - także poprzez zakupy od Stanów Zjednoczonych. O wydatkach na wojsko premier Tusk rozmawiał w Paryżu, Berlinie, a także z premierem Finlandii - nowego, graniczącego z Rosją członka NATO. - Dzisiaj cała Europa musi zwiększyć, i to wielokrotnie, nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego - podkreśla Tusk. Joe Biden w zaproszeniu pisze o wzmacnianiu więzi miedzy naszymi narodami w tym punkcie zwrotnym historii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN