Porównywał szczepionki do komór gazowych. "Sroga kara" dla lekarza

23.05.2020 | Porównywał szczepionki do komór gazowych. "Sroga kara" dla lekarza
23.05.2020 | Porównywał szczepionki do komór gazowych. "Sroga kara" dla lekarza
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.05.2020 | Porównywał szczepionki do komór gazowych. "Sroga kara" dla lekarzaMarek Nowicki | Fakty TVN

Doktor Hubert Czerniak został skazany przez Naczelny Sąd Lekarski na dwa lata zawieszenia prawa wykonywania zawodu. To pierwszy tak surowy wyrok dla lekarza, który podważał w publicznych wypowiedziach zasadność szczepień.

Doktor Hubert Czerniak przez najbliższe dwa lata nie będzie mógł przyjmować pacjentów, kierować ich na badania i wypisywać recept. Taką karę nałożył na niego Naczelny Sąd Lekarski za jego antyszczepionkowe wypowiedzi.

- Jest to pierwszy wyrok, w którym zdecydowaliśmy się, ze względu na lata działalności i brak jakiegokolwiek umiaru w tym co robi, na tak surowy wyrok. Jest to pierwszy tak surowy wyrok - wyjaśnia dr Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego

Do tej pory sądy lekarskie wobec lekarzy antyszczepionkowców orzekały jedynie upomnienia i nagany. W ten sposób w ostatnich latach ukarali siedmiu lekarzy.

- Tym razem sąd zdecydował się na srogą karę - zawieszenie w prawie wykonywania zawodu. Uniemożliwienie wykonywania świadczeń, i to na dwa lata, jest rzeczywiście bardzo srogim orzeczeniem - ocenia Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Zapowiedź odwołania

"Faktom" nie udało się skontaktować z Hubertem Czerniakiem, choć lekarz do tej pory często występował przed kamerami. W publicznych wypowiedziach pytał: "Czy mam się zgodzić na faszyzm i mordowanie ludzi, tylko przy użyciu strzykawek, a nie komór gazowych?"

Lekarz publicznie krytykował też między innymi kalendarz szczepień.

Było to jeden z powodów, dla których postępowanie wobec niego wszczął Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

W zeszłym roku Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi zawiesił Czerniakowi prawo wykonywania zawodu na rok. Wówczas doktor Czerniak odwołał się do Naczelnego Sądu Lekarskiego, który karę podwyższył do dwóch lat.

- W każdej grupie zawodowej, także wśród lekarzy, są ludzie, którzy chcą zaistnieć. Można w naszej grupie zawodowej zaistnieć dzięki niezwykłej fachowości, a czasem zdarza się tak, że lekarze chcą zaistnieć tak, jak robią to celebryci - wywołując skandal - ocenia dr Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Za skandal środowisko medyczne uważa podważanie idei szczepień. To szkodzi pacjentom - mówią wprost lekarze. Tym bardziej, że z każdym rokiem wzrasta w Polsce liczba niezaszczepionych dzieci.

- Nie możemy się pogodzić jako środowisko lekarskie z tym, że ktoś mówi rzeczy nieprawdziwe, jednocześnie podpierając się autorytetem lekarza - dodaje doktor Miarka.

Doktor Hubert Czerniak w internecie zapowiedział, że od wyroku Naczelnego Sądu Lekarskiego złoży kasację do Sądu Najwyższego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS