Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki, nie są modelowymi kandydatami PiS-u na prezydenta? Arleta Zalewska/Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Mateusz Morawiecki zdaniem Beaty Szydło byłby dobrym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. - Ma ten walor, że jest rozpoznawalny. Sam zadeklarował, że chciałby kandydować, i jest to jeden z tych polityków w Prawie i Sprawiedliwości, który ma już zbudowaną pozycję - oceniła eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

Innego zdania w kwestii walorów Mateusza Morawieckiego jest jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli chodzi o sprawę sugestii pani premier, to jest jej indywidualny pogląd - skomentował Jarosław Kaczyński.

Prezes Kaczyński do tej pory niczego nie chciał rozstrzygnąć. Przyznał, że choć były premier jest jednym z kilku kandydatów, którzy podlegają badaniom popularności, zaufania i poparcia wśród wyborców różnych innych partii, to wygrana Morawieckiego w drugiej turze byłaby cudem.

- Nie wzbudza specjalnego zaufania w tej najbardziej prawej części elektoratu, z którą musimy też się liczyć. To wszystko razem bierzemy pod uwagę - przyznaje Jarosław Kaczyński.

Szydło: kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, przystojnym mężczyzną

Była premier Beata Szydło jeszcze nie tak dawno po wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych stała tuż obok Jarosława Kaczyńskiego, a nawet jako jedna z nielicznych zabierała głos po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jednak niespełna trzy miesiące później dla Szydło nie tylko nie ma miejsca w ścisłym gronie ludzi Jarosława Kaczyńskiego, którzy odpowiadają za wybór kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, ale to ona jest dziś jedną z tych osób, która krytykuje wskazane przez prezesa PiS kryteria jego wyboru.

CZYTAJ TAKŻE: Iskrzy w kierownictwie PiS. "Być może nadszedł moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"
"Być może akurat nadszedł ten moment, w którym Beata Szydło wybije się na niepodległość"

- Z mężczyzną to wiadomo - musi być młody, wysoki, okazały, przystojny. Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. (...) Musi być obyty międzynarodowo - podsumował Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Maryja.

- Kobieta nie może być kandydatką, bo nie jest młodym, wysokim, przystojnym mężczyzną - odniosła się do wypowiedzi prezesa PiS Beata Szydło. Dodał, że nie zgadza się z tą wizją Jarosława Kaczyńskiego.

Beata Szydło - inaczej niż większość polityków Prawa i Sprawiedliwości - głośno mówi o tym, że dużo ważniejsze od tego, czy jest wysoki i przystojny oraz czy zna języki, jest doświadczenie kandydata, jego polityczna pozycja i zaufanie wyborców do niego.

Będą zmiany we władzach PiS

- Żeby kandydatem była osoba, która potrafi łączyć i która rzeczywiście ma doświadczenie i, powiem górnolotnie, o której Polacy będą mogli powiedzieć: to jest mąż stanu - powiedziała Beata Szydło.

Relacja między byłą premier a szefem Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie pogorszyła się w związku z kryzysem w małopolskim PiS-ie, gdzie to Szydło była przez część partii obwiniana za brak wyboru nowego marszałka województwa.

- Nie widzę jakichkolwiek powodów, dla których dla pani premier Beaty Szydło miałoby się nie znaleźć miejsce w najwyższych władzach Prawa i Sprawiedliwości - skomentował poseł PiS Janusz Cieszyński.

W kolejnych tygodniach we władzach PiS mają nastąpić zmiany. Ma powstać złożona z młodych polityków tak zwana rada naczelna. Ma też dojść do połączenia z Suwerenną Polską, choć w tej sprawie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Polak/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS