Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN
Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"
Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla Jane Galaktiadis dzień wyborów to święto. - Dzisiaj w nocy będziemy mieć nowego prezydenta - mówi kobieta, która jest współwłaścicielką restauracji Biały Dom w Atlancie . Właścicielem lokalu jest jej wuj - z pochodzenia Grek, wyborca Donalda Trumpa. - Ja mam w sercu Kamalę Harris. Głosuję na nią również ze względu na jej politykę wobec imigrantów - przyznaje kobieta.

Jane, jak wiele kobiet w Georgii, od początku stawia na kandydatkę demokratów, bo dla niej kluczowe są kwestie praw kobiet. - Kobiety chcą mieć prawo do wyboru, niezależnie jaki jest powód - podkreśla. 

CZYTAJ TEŻ: Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Ekipa "Faktów" TVN rozmawiała też z właścicielem domu w Georgii, na którym wsi billboard Harris-Waltz. - Jestem z tego bardzo dumny. Myślę, że po prostu robimy swoją robotę. Podświetlamy go w nocy, nie wstydzimy się go. Chcemy, żeby wszyscy go widzieli - wyznaje Jim Anastos. 

Amerykanie uważają, że tegoroczne wybory są wyjątkowo ważne

Dumni, ale z głosowania na Donalda Trumpa, są Elena, Aleksander i Alfred. Każdy z nich przyjechał do USA jako imigrant. Odpowiednio z Rumunii, Indii i Kuby. Rozmawialiśmy z nimi w kolejce na kolejny wiec JD Vance'a, kandydata republikanów na wiceprezydenta. 

- On wspiera nasze wartości. Jesteśmy chrześcijanami i jesteśmy za życiem - podkreśla Elena Marteniuc. - Wystarczy porównać cztery lata, kiedy był prezydentem, do ostatnich czterech lat. Sytuacja ekonomiczna była dobra - wskazuje Alfred Ledon. - Widzieliśmy to w latach 2016-2020, kiedy mieliśmy lepsze ceny paliwa, lepsze ceny w sklepach i lepsze narodowe bezpieczeństwo - mówi Aleksander Shajan.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"

Zwolennicy kandydatki demokratów twierdzą, że dobry wizerunek Trumpa jako człowieka od biznesu i dobrej ekonomicznej sytuacji w kraju to jedynie efekt propagandy. Ich zdaniem dowodem jest to, jak administracja Donalda Trumpa nie poradziła sobie ze skutkami pandemii COVID-19. - Te wybory są o politykach, ale są też po prostu o przyszłości naszej demokracji. O tym, czy będziemy krajem od ludzi dla ludzi albo czy będziemy rządzeni przez człowieka, który chce być tyranem - uważa Jim Anastos. 

Przez ostatnie trzy tygodnie ekipa "Faktów" TVN spotykała się z wyborcami w trzech stanach wahających się, tych z najwyższą do zdobycia liczbą głosów elektorskich. Były to Georgia, Karolina Południowa i Pensylwania. Każdy, niezależnie od poglądów, mówił nam, że to dla niego osobiście historyczne wybory. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Erik S. Lesser/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS