Wielka Brytania wskazuje lek dla najciężej chorych na COVID-19

17.06.2020 | Wielka Brytania ogłasza, że znalazła lek na COVID-19. Nie jest to jednak lek dla wszystkich
17.06.2020 | Wielka Brytania ogłasza, że znalazła lek na COVID-19. Nie jest to jednak lek dla wszystkich
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.06.2020 | Wielka Brytania ogłasza, że znalazła lek na COVID-19. Nie jest to jednak lek dla wszystkichMarek Nowicki | Fakty TVN

Brytyjscy naukowcy ogłosili, że deksametazon pomaga najciężej chorym na COVID-19. Skuteczność tego leku w leczeniu COVID-19 potwierdzili klinicznie, chociaż na razie na stosunkowo niewielkiej grupie chorych.

Rzadko wyniki badań są ogłaszane na konferencjach prasowych, tuż po ich opublikowaniu, w dodatku z udziałem premiera. Sprawa jest jednak ważna, bo naukowcom z Oxfordu udało się potwierdzić, że deksametazon znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19.

- Podaliśmy ponad dwóm tysiącom pacjentów deksametazon. Wyniki ich leczenia porównaliśmy z wynikami leczenia czterech tysięcy chorych, którzy otrzymali standardową opiekę. To, co zobaczyliśmy, było naprawdę niezwykłe - oświadczył na konferencji prasowej Peter Horby, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Po 28 dniach terapii okazało się, że liczba zgonów wśród osób wymagających respiratora, które jednocześnie otrzymywały deksametazon, była o 35 procent niższa niż w grupie pozostałych chorych na COVID-19.

Jednym z ozdrowiałych jest Pete Herring. Pięć dni spędził na intensywnej terapii, walcząc o życie. - Jestem pewien, że nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie ten lek. To on zadziałał, kiedy mój stan bardzo szybko się pogarszał - ocenił.

Wyniki badań są tak dobre, że brytyjski premier Boris Johnson postanowił włączyć lek do standardowego leczenia COVID-19 w Wielkiej Brytanii. - Tworzymy zapasy tego leku w ramach przygotowań do ewentualnego drugiego szczytu pandemii. Terapia daje nadzieję na znaczne obniżenie ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Jednocześnie jednak musimy podwoić wysiłki badawcze - poinformował.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

"Należy poczekać na obserwacje innych autorów"

Deksametazon to lek przeciwzapalny, dostępny i wykorzystywany od pięćdziesięciu lat do leczenia wielu chorób, między innymi astmy, zapalenia płuc i reumatyzmu.

- To, co jest ważne i być może przełomowe w tym odkryciu, to jest to, że deksametazon to jest lek popularny, dostępny właściwie w każdej aptece i bardzo tani - skomentował wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opublikowane badania mają jednak pewną słabość: zostały wykonane na stosunkowo niedużej grupie pacjentów. Czy skuteczność leku potwierdzi się, kiedy w razie nawrotu pandemii zostanie podany nie tysiącom, ale dziesiątkom i setkom tysięcy osób? Tego nie wiemy. - Należy poczekać na obserwacje innych autorów - stwierdziła prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Na pewno krok w kierunku otrzymania docelowego leku na COVID-19 został wykonany. Lekarze ostrzegają jednak, że deksametazon przeznaczony jest wyłącznie dla ciężko chorych. Nie wolno go stosować profilaktycznie, bo może między innymi osłabić naszą odporność.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS