Debata kandydatów na szefa PO za zamkniętymi drzwiami. "Taka była decyzja władz"

18.01.2020 | Debata kandydatów na szefa PO za zamkniętymi drzwiami. "Taka była decyzja władz"
18.01.2020 | Debata kandydatów na szefa PO za zamkniętymi drzwiami. "Taka była decyzja władz"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.01.2020 | Debata kandydatów na szefa PO za zamkniętymi drzwiami. "Taka była decyzja władz"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W Krakowie odbyła się debata kandydatów na lidera Platformy Obywatelskiej. Po tym, jak ze startu wycofał się Bartosz Arłukowicz, zostało pięcioro konkurentów. Kto wygrał sobotnie starcie? Nie sposób ocenić, bo debata odbyła się za zamkniętymi drzwiami.

Najważniejsza debata w wewnętrznej kampanii Platformy była przeprowadzona dla niedużej grupy lokalnych, krakowskich działaczy. - Taka była decyzja władz partyjnych - tłumaczą politycy.

- Ja oczywiście byłam zwolenniczką tego, żeby to były debaty, nie jedna, ale wiele, i żeby były otwarte dla mediów. Żałuję, że jest taka decyzja - mówi Joanna Mucha z PO.

W kuluarowych rozmowach działacze przyznawali, że władze partii podjęły taką decyzję także w obawie przed tym, że elementem tej debaty będzie ostre rozliczanie obecnych władz partii. Mówiąc wprost - ostre rozliczanie Grzegorza Schetyny.

- Platforma potrzebuje radykalnych zmian. Byłem przekonany, że bez tych zmian Platforma nie przetrwa w obecnej formule - uważa Bogdan Zdrojewski, senator PO.

Wybory na szefa Platformy są dla Grzegorza Schetyny ważne, bo to dla niego gra o utrzymanie wpływów w PO, a być może nawet gra o "być albo nie być" w polityce.

- (Grzegorz Schetyna - przyp. red.) jest na pokładzie Platformy Obywatelskiej, współtworzył ją. I z pewnością z wiedzy i doświadczenia byłych przewodniczących każdy kolejny powinien czerpać - mówi Borys Budka, jeden z kandydatów na szefa PO.

Jego słowa można traktować jako zwykłą kurtuazję, bo to Tomasz Siemoniak jest kandydatem namaszczonym i popieranym przez Schetynę. Tylko on ma wsparcie struktur lojalnych wobec aktualnego przewodniczącego.

Samotność Kidawy-Błońskiej

W partyjnej "grze o tron" ważna jest także rezygnacja z wyścigu Bartosza Arłukowicza. - W związku z tym, że ta kampania każdego dnia nabiera tempa, uznaję za rozsądne i konieczne to, żeby wybory wewnętrzne w PO zakończyły się już w pierwszej turze - ogłosił były minister zdrowia.

Bartosz Arłukowicz rezygnując ze startu, angażując się w kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i apelując, by wybory na szefa PO się nie przeciągały, dał też wyraz irytacji, która narasta w Platformie.

- Jego decyzja to pokazuje. Nie ma ważniejszego zadania niż kampania prezydencka Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - uważa Tomasz Siemoniak z PO.

- Myślę, że my wszyscy powinniśmy być dziś w kampanii Małgorzaty-Kidawy Błońskiej - dodaje Andrzej Halicki.

Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej niż deklaracje polityków.

Już w listopadzie partyjne siły zostały rzucone na przeprowadzenie wyborów szefa PO. Wszystko, co działo się w tym czasie, dotyczyło pośrednio lub bezpośrednio wewnętrznej kampanii.

Przez ten czas kandydatka na prezydenta prowadziła i prowadzi swoją kampanię właściwie w kilka osób. Bez silnego wsparcia i zaangażowania swojej partii.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni będziemy wiedzieli, kto jest szefem naszej partii i jestem przekonana, że jeszcze szybciej i mocniej będziemy działać w kampanii - komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS