USG płuc pomoże w wykrywaniu COVID-19? "To jest badanie subiektywne"


Włoscy naukowcy doszli do wniosku, że USG płuc może wykryć COVID-19 już na pogotowiu. Polscy specjaliści uważają, że nie zrewolucjonizuje to jednak diagnostyki tej choroby.

Z Włoch, prosto ze szpitala w Turynie na łamy pisma naukowego "Annals of Emergency Medicine" przebiła się entuzjastyczna informacja cytowana przez agencje prasowe, między innymi przez PAP: "COVID-19 można poprawnie zdiagnozować dzięki USG płuc od razu na pogotowiu".

To, zdawałoby się, dobra wiadomość, zważywszy na to, że testy czasami zawodzą: zbyt szybko wykonane, we wczesnej fazie zakażenia mogą choroby nie wykryć.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Wykazano w wielu przypadkach, na wielu grupach pacjentów, że istnieje grupa, u której zmiany w płucach wyprzedzają pojawienie się dodatniego wyniku RT-PCR (jedna z metod testowania - przyp. red.) - tłumaczy prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie.

Może warto w Polsce oprócz testów PCR-owych i antygenowych wykrywać COVID-19 przy pomocy USG? Zapytaliśmy specjalistów i wszyscy są zgodni: nie warto.

- Na pewno badanie ultrasonograficzne jest badaniem najmniej inwazyjnym, w ogóle jest badaniem bezinwazyjnym, ale z drugiej strony trudno mi powiedzieć, czy jest badaniem powtarzalnym, bo zależy, kto przyłoży głowicę i co opisze. To jest badanie subiektywne - ocenia radiolog prof. Tadeusz J. Popiela.

"COVID-19 uczy pokory"

Na SOR-ach nie ma zbyt wielu rąk do pracy. - Powinniśmy to w warunkach pogotowia ratunkowego robić i izb przyjęć czy SOR-ów. To proszę mi pokazać, który SOR ma specjalistę radiologa czy pulmonologa, który zrobi odpowiedzialnie USG płuc? - pyta pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.

Nie u wszystkich w płucach widać te zmiany wcześniej. USG nie zastąpi zwykłych testów, ale tam, gdzie to jest możliwe, warto jak najczęściej tą metodą diagnozować chorych podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

- To jest metoda, która poszerza znacznie diagnostykę. W jednym gabinecie mamy pobranie materiału genetycznego, pacjent ma duszność, podejrzewamy zapalenie płuc, i to USG może pomóc nam odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia między innymi z tą infekcją - opisuje dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

To wiadomo było i wcześniej, bez publikacji.

- Wiemy, że wiele rzeczy, które były na początku takie cudowne, okazały się być mało cudowne, więc w związku z tym uczy nas strasznie ten COVID-19 pokory, całe środowisko medyczne, nas wszystkich uczy pokory. I powiem, że wolałabym, abym nie zachorowała i życzę tego wszystkim państwu - twierdzi dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS