Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"

Źródło:
Fakty TVN
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"Arleta Zalewska/Fakty TVN

30 procent podwyżki dla nauczycieli, odchudzenie podstawy programowej, więcej wolności dla nauczycieli i dyrektorów szkół, koniec z pracami domowymi, ciepły posiłek dla każdego dziecka i psycholog w każdej szkole. To tylko początek długiej listy zmian, które w polskich szkołach mogą zacząć się już od stycznia.

Projekty ustaw dotyczące zmian w polskiej edukacji są gotowe w szufladach prawdopodobnie przyszłej koalicji rządzącej i tylko czekają, by zacząć proces legislacji. - Jest tutaj ustawa najbardziej moim zdaniem priorytetowa, dotycząca najbardziej priorytetowej kwestii, czyli wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy. - To są podwyżki dla nauczycieli w postaci 30 procent minimum. Nie mniej niż 1500 złotych - dodaje Kinga Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Wszystkie partie demokratycznej opozycji są zgodne, by podwyżki dla nauczycieli wprowadzić już od stycznia 2024 roku, ale to nie koniec. - Odchudzenie podstawy programowej i odpolitycznienie polskiej szkoły. Odchudzenie podstaw programowych to będzie też proces, ale nie może być tak, że uczniowie, młodzież, mają taki zakres materiału do nauczenia, że nawet studentowi ciężko byłoby przyswoić taką wiedzę - uważa Kinga Gajewska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Boguchwała i LGBTQ+. Do tego liceum nikt nie ma podjazdu

Hasło "odpolitycznienia szkoły" to przede wszystkim więcej kompetencji dla dyrektorów i nauczycieli. Są bardziej merytoryczni niż polityczni kuratorzy. Część z tych zmian wymaga ustaw, czyli podpisu prezydenta. Część na przykład rozporządzeń nowego ministra. Wśród projektów jest też ustawa o ciepłym i bezpłatnym posiłku dla każdego ucznia. - My już położyliśmy ustawę 6 procent PKB na edukację, która nie została przyjęta w tej kadencji Sejmu. W niej zakładaliśmy również psychologa w każdej szkole - mówi Szymon Hołownia z Polski 2050. - Do tego jest wzrost wynagrodzeń, to jasne, ale też zależy nam na tym, żeby ci psychologowie, którzy będą dostępni w szkołach, byli naprawdę wykwalifikowani - wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych
Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotychPaweł Płuska/Fakty TVN

Posprzątać po Czarnku

Liderzy wszystkich partii deklarują zgodę i gotowość do naprawy sytuacji w szkołach tuż po tym, jak Ministerstwo Edukacji i Nauki opuści Przemysław Czarnek. To on - pytany o dyrektorów, którzy w stu szkołach w całej Polsce zorganizowali dla uczniów Tęczowe Piątki - nazwał sytuację "skandalem". - Powinniśmy dać im też poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczną przestrzeń, tak żeby każdy mógł być sobą i żeby się nie bał być sobą. To jest bardzo, bardzo ważne. Bo człowiek przestraszony niczego nie jest się w stanie nauczyć - zaznacza Małgorzata Gradolewska, nauczycielka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Akcja ma na celu stworzenie przestrzeni dla uczniów LGBTQ+. To dyskusja o równości, tolerancji i zdrowiu psychicznym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To jedna z Najbardziej Przyjaznych LGBTQ+ szkół w Polsce. Nie mogło jej zabraknąć podczas Tęczowego Piątku

Po 8 latach rządów PiS dyrektorzy szkół wymieniają następujące kwestie jako najważniejsze: potrzebę zatrudnienia większej liczby nauczycieli, sfinansowanie remontów, odchudzenie podstawy programowej, ale też potrzebę oddechu i spokoju. - My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji. Zarówno nauczyciele, dyrektorzy, ale przede wszystkim młodzież, dzieci - podkreśla Ewelina Stasik, dyrektorka IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS