Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"

Źródło:
Fakty TVN
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Czas na naprawę sytuacji w polskich szkołach. "My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji"Arleta Zalewska/Fakty TVN

30 procent podwyżki dla nauczycieli, odchudzenie podstawy programowej, więcej wolności dla nauczycieli i dyrektorów szkół, koniec z pracami domowymi, ciepły posiłek dla każdego dziecka i psycholog w każdej szkole. To tylko początek długiej listy zmian, które w polskich szkołach mogą zacząć się już od stycznia.

Projekty ustaw dotyczące zmian w polskiej edukacji są gotowe w szufladach prawdopodobnie przyszłej koalicji rządzącej i tylko czekają, by zacząć proces legislacji. - Jest tutaj ustawa najbardziej moim zdaniem priorytetowa, dotycząca najbardziej priorytetowej kwestii, czyli wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy. - To są podwyżki dla nauczycieli w postaci 30 procent minimum. Nie mniej niż 1500 złotych - dodaje Kinga Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Wszystkie partie demokratycznej opozycji są zgodne, by podwyżki dla nauczycieli wprowadzić już od stycznia 2024 roku, ale to nie koniec. - Odchudzenie podstawy programowej i odpolitycznienie polskiej szkoły. Odchudzenie podstaw programowych to będzie też proces, ale nie może być tak, że uczniowie, młodzież, mają taki zakres materiału do nauczenia, że nawet studentowi ciężko byłoby przyswoić taką wiedzę - uważa Kinga Gajewska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Boguchwała i LGBTQ+. Do tego liceum nikt nie ma podjazdu

Hasło "odpolitycznienia szkoły" to przede wszystkim więcej kompetencji dla dyrektorów i nauczycieli. Są bardziej merytoryczni niż polityczni kuratorzy. Część z tych zmian wymaga ustaw, czyli podpisu prezydenta. Część na przykład rozporządzeń nowego ministra. Wśród projektów jest też ustawa o ciepłym i bezpłatnym posiłku dla każdego ucznia. - My już położyliśmy ustawę 6 procent PKB na edukację, która nie została przyjęta w tej kadencji Sejmu. W niej zakładaliśmy również psychologa w każdej szkole - mówi Szymon Hołownia z Polski 2050. - Do tego jest wzrost wynagrodzeń, to jasne, ale też zależy nam na tym, żeby ci psychologowie, którzy będą dostępni w szkołach, byli naprawdę wykwalifikowani - wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych
Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotychPaweł Płuska/Fakty TVN

Posprzątać po Czarnku

Liderzy wszystkich partii deklarują zgodę i gotowość do naprawy sytuacji w szkołach tuż po tym, jak Ministerstwo Edukacji i Nauki opuści Przemysław Czarnek. To on - pytany o dyrektorów, którzy w stu szkołach w całej Polsce zorganizowali dla uczniów Tęczowe Piątki - nazwał sytuację "skandalem". - Powinniśmy dać im też poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczną przestrzeń, tak żeby każdy mógł być sobą i żeby się nie bał być sobą. To jest bardzo, bardzo ważne. Bo człowiek przestraszony niczego nie jest się w stanie nauczyć - zaznacza Małgorzata Gradolewska, nauczycielka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Akcja ma na celu stworzenie przestrzeni dla uczniów LGBTQ+. To dyskusja o równości, tolerancji i zdrowiu psychicznym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To jedna z Najbardziej Przyjaznych LGBTQ+ szkół w Polsce. Nie mogło jej zabraknąć podczas Tęczowego Piątku

Po 8 latach rządów PiS dyrektorzy szkół wymieniają następujące kwestie jako najważniejsze: potrzebę zatrudnienia większej liczby nauczycieli, sfinansowanie remontów, odchudzenie podstawy programowej, ale też potrzebę oddechu i spokoju. - My potrzebujemy bezpieczeństwa, stabilizacji. Zarówno nauczyciele, dyrektorzy, ale przede wszystkim młodzież, dzieci - podkreśla Ewelina Stasik, dyrektorka IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS