Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"

Źródło:
Fakty TVN
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"
Michał Tracz/Fakty TVN
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"Michał Tracz/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Sejmie większości, ale ma czas i już nawet niektórzy politycy PiS-u otwarcie to przyznają. Zdaniem nowej większości pozwoli to politykom partii Jarosława Kaczyńskiego na betonowanie instytucji.

Szczery i szeroki uśmiech posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Asta wydaje się zdradzać to, co nawet w partii Jarosława Kaczyńskiego myślą o misji tworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego. - Oczywiście, te szanse nie są wielkie, ale zawsze są - powiedział poseł. - Trzeba pozostawić premierowi czas na przedstawienie propozycji - ocenił Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pytani potencjalni kandydaci na ministrów albo milczą, albo wprost żartują. - Codziennie dostaję jakieś propozycje - odpowiedział Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Inni jednak przyznają, że to misja straceńcza. - Dzisiaj wiele na to wskazuje, że nie będziemy w stanie stworzyć rządu - uważa Kamil Bortniczuk, poseł Partii Republikańskiej, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Pojawia się zatem pytanie, po co przekonywanie, że Mateusz Morawiecki tworzy rząd? - Trwa upychanie swoich - uważa poseł KO Michał Szczerba.

Czytaj także: Rozmowy o rządowej układance "toczą się, toczyły i będą się toczyły". Arłukowicz: często dyskutujemy z Leszczyną

W środę radni Otwocka, rządzonego przez PiS, zgodzili się podpisać z ministrem kultury umowę na prowadzenie instytutu, który w 10 lat będzie miał do wydania 100 milionów złotych. - Dobrze, że pojawił się samorząd, który jest zainteresowany kontynuacją pracy - skomentował Jarosław Sellin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa większość mówi jednak, że to betonowanie i pieniądze dla swoich na chude lata w opozycji. - Należy się szacunek dla środków publicznych, do którego oni nie mają żadnego szacunku - wskazuje poseł Szczerba.

Szczerba: nie ma naszej zgody na to, żeby ktoś tych złotych spadochronów udzielał
Szczerba: nie ma naszej zgody na to, żeby ktoś tych złotych spadochronów udzielał TVN24

Walka o stołki

W PiS-ie coraz częściej słychać też, że na chwilę przed oddaniem władzy premier zdąży jeszcze powołać przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego to strategiczna funkcja. Dariusz Standerski z Nowej Lewicy zwraca uwagę, że KNF "wyraża zgodę na powoływanie prezesów banków" i w ten sposób PiS będzie miało na nie wpływ.

- To w oczywisty sposób pokazuje, o co PiS-owi chodzi: o pieniądze - uważa Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Widać, że o stołki obozowi, który przegrał wybory z kretesem, chodzi najbardziej - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Minister Jacek Sasin tworzy kolejny fundusz, którego zadaniem będzie wsparcie krajowego przemysłu zbrojeniowego. Starzy działacze dostają nowe umowy, a wielomilionowe konkursy na granty trwają w najlepsze. - Pokazują, że są bezwzględni i robią rzeczy, których żaden uczciwy i odpowiedzialny człowiek by się nie dopuścił - skomentowała Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu.

Zobacz także: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

Nowa większość mówi też o wrzutkach, bo odchodzący rząd zostawia projekt ustawy o wakacjach kredytowych. Trybunał Konstytucyjny - po tygodniach bez pracy - nagle ogłosił wyrok w sprawie emerytur, który obciąży budżet. Trybunał czekał, aż zmieni się władza - słychać w Nowej Lewicy. - Ten Trybunał działał pod dyktando polityczne - ocenił Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Nowa większość zapowiada audyty i zmiany decyzji podjętych w ostatnich dniach przez PiS. - Zero tolerancji dla tego złodziejstwa, oszustwa, dla tej bezkarności, dla tego skoku na kasę - wymienił poseł KO Dariusz Joński.

Decyzję radnych Otwocka ma na przykład unieważnić nowy wojewoda.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS