Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"

Źródło:
Fakty TVN
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"
Michał Tracz/Fakty TVN
Czas gra na korzyść PiS-u? "Trwa upychanie swoich"Michał Tracz/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Sejmie większości, ale ma czas i już nawet niektórzy politycy PiS-u otwarcie to przyznają. Zdaniem nowej większości pozwoli to politykom partii Jarosława Kaczyńskiego na betonowanie instytucji.

Szczery i szeroki uśmiech posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Asta wydaje się zdradzać to, co nawet w partii Jarosława Kaczyńskiego myślą o misji tworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego. - Oczywiście, te szanse nie są wielkie, ale zawsze są - powiedział poseł. - Trzeba pozostawić premierowi czas na przedstawienie propozycji - ocenił Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pytani potencjalni kandydaci na ministrów albo milczą, albo wprost żartują. - Codziennie dostaję jakieś propozycje - odpowiedział Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Inni jednak przyznają, że to misja straceńcza. - Dzisiaj wiele na to wskazuje, że nie będziemy w stanie stworzyć rządu - uważa Kamil Bortniczuk, poseł Partii Republikańskiej, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Pojawia się zatem pytanie, po co przekonywanie, że Mateusz Morawiecki tworzy rząd? - Trwa upychanie swoich - uważa poseł KO Michał Szczerba.

Czytaj także: Rozmowy o rządowej układance "toczą się, toczyły i będą się toczyły". Arłukowicz: często dyskutujemy z Leszczyną

W środę radni Otwocka, rządzonego przez PiS, zgodzili się podpisać z ministrem kultury umowę na prowadzenie instytutu, który w 10 lat będzie miał do wydania 100 milionów złotych. - Dobrze, że pojawił się samorząd, który jest zainteresowany kontynuacją pracy - skomentował Jarosław Sellin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa większość mówi jednak, że to betonowanie i pieniądze dla swoich na chude lata w opozycji. - Należy się szacunek dla środków publicznych, do którego oni nie mają żadnego szacunku - wskazuje poseł Szczerba.

Szczerba: nie ma naszej zgody na to, żeby ktoś tych złotych spadochronów udzielał
Szczerba: nie ma naszej zgody na to, żeby ktoś tych złotych spadochronów udzielał TVN24

Walka o stołki

W PiS-ie coraz częściej słychać też, że na chwilę przed oddaniem władzy premier zdąży jeszcze powołać przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego to strategiczna funkcja. Dariusz Standerski z Nowej Lewicy zwraca uwagę, że KNF "wyraża zgodę na powoływanie prezesów banków" i w ten sposób PiS będzie miało na nie wpływ.

- To w oczywisty sposób pokazuje, o co PiS-owi chodzi: o pieniądze - uważa Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Widać, że o stołki obozowi, który przegrał wybory z kretesem, chodzi najbardziej - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Minister Jacek Sasin tworzy kolejny fundusz, którego zadaniem będzie wsparcie krajowego przemysłu zbrojeniowego. Starzy działacze dostają nowe umowy, a wielomilionowe konkursy na granty trwają w najlepsze. - Pokazują, że są bezwzględni i robią rzeczy, których żaden uczciwy i odpowiedzialny człowiek by się nie dopuścił - skomentowała Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu.

Zobacz także: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

Nowa większość mówi też o wrzutkach, bo odchodzący rząd zostawia projekt ustawy o wakacjach kredytowych. Trybunał Konstytucyjny - po tygodniach bez pracy - nagle ogłosił wyrok w sprawie emerytur, który obciąży budżet. Trybunał czekał, aż zmieni się władza - słychać w Nowej Lewicy. - Ten Trybunał działał pod dyktando polityczne - ocenił Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Nowa większość zapowiada audyty i zmiany decyzji podjętych w ostatnich dniach przez PiS. - Zero tolerancji dla tego złodziejstwa, oszustwa, dla tej bezkarności, dla tego skoku na kasę - wymienił poseł KO Dariusz Joński.

Decyzję radnych Otwocka ma na przykład unieważnić nowy wojewoda.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS