Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Marek Nowicki/Fakty TVN
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczegoMarek Nowicki/Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Julia Królicka w wieku pięciu lat dowiedziała się, że ma cukrzycę typu pierwszego.

- W szpitalu próbowali podać mi insulinę PEN-em i pamiętam, jak krzyczałam, piszczałam i później chcieli, żebym ja podała insulinę misiowi i było to samo. Rzuciłam misiem na koniec sali i powiedziałam, że nie będę tego robić - wspomina Julia Królicka.

Potem nie było lepiej. Jako nastolatka wstydziła się, że musi przyjmować insulinę. Czuła się dręczona. Pojawiła się depresja. - Mając depresję, ciężko jest w ogóle wyjść z łóżka i umyć zęby, a co dopiero ogarniać całą naszą cukrzycę i całe nasze życie - przyznaje.

Problem jest gigantyczny

Z depresją wywołaną cukrzycą walczy też Anna Przybylak. - Jestem pod stałą opieką zarówno diabetologa, jak i psychiatry. To jest długotrwały proces. Jestem również po intensywnej psychoterapii, tak że to wszystko wymaga bardzo dużo czasu - przyznaje.

Lekarze obliczają, że chorzy na cukrzycę typu pierwszego trzy razy częściej zapadają na depresję. A głównym powodem ich problemów jest to, że żyją w stałym lęku przed hipoglikemią, czyli niskim poziomem cukru we krwi, który może doprowadzić do śmierci. Życie w takim lęku latami rodzi stres cukrzycowy i tak zwane wypalenie cukrzycowe.

Cukrzyca typu pierwszego i drugiego - jak sobie poradzić
Cukrzyca typu pierwszego i drugiego - jak sobie poradzićTVN24

Problem jest gigantyczny: w Polsce mamy osiemnaście tysięcy dzieci z cukrzycą typu pierwszego i co trzecie ma depresję.

- Dziecko z cukrzycą typu pierwszego nie jest tylko w domu, ale przede wszystkim większość czasu spędza w szkole, a szkoła nie jest do końca przyjazna dla takiego pacjenta - zwraca uwagę prof. Małgorzata Myśliwiec z Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Depresja u chorych na cukrzycę - tak dzieci, jak i dorosłych - ma też swoje biologiczne przyczyny: powodują ją częste wahania poziomu cukru i insuliny w organizmie. Ta ostatnia pobudza do działania hormony przewlekłego stresu. Spada za to aktywność serotoniny, która jest między innymi odpowiedzialna za poprawę nastroju.

CZYTAJ TAKŻE: Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

- Ci pacjenci w związku z tym stają się napięci, sfrustrowani, nie mogą sobie poradzić i tutaj naprawdę już jest potrzebna interwencja - taka złożona, zintegrowana - mówi dr n. med. Katarzyna Cyranka z Poradni Psychologicznej Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Co więc robić? Julia Królicka i Anna Przybylak mają już wypracowane metody: przede wszystkim nie ukrywają się z depresją i cukrzycą, mówią o tym otwarcie, proszą o pomoc i pomagają innym, korzystają z psychoterapii. Biorą leki, ćwiczą, ruszają się i wiedzą, że w tej walce o dobrą jakość życia nie są same.

- Sport, kiedy mi towarzyszy, to faktycznie czuję się znacznie lepiej - zauważa Anna Przybylak. - Nauczyłam się dzięki temu akceptować swoją cukrzycę i to było moje takie światełko w tunelu - mówi Julia Królicka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS