COVID-19 może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Ryzyko zachorowania wzrasta aż o 40 procent

29.03.2022 | COVID-19 może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Ryzyko zachorowania wzrasta aż o 40 procent
29.03.2022 | COVID-19 może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Ryzyko zachorowania wzrasta aż o 40 procent
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.03.2022 | COVID-19 może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Ryzyko zachorowania wzrasta aż o 40 procentMarek Nowicki | Fakty TVN

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, przejście COVID-19 znacząco podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę - nawet o 40 procent. Cukrzyca to groźna i przewlekła choroba cywilizacyjna, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę.

U osób, które zachorowały na COVID-19, ryzyko wystąpienia cukrzycy wzrasta aż o 40 procent. Do takiego dramatycznego wniosku doszli amerykańscy lekarze z Atlanty.

- Badanie polegało na tym, że policzono liczbę nowych przypadków cukrzycy u osób, które przebyły COVID-19 i nie przebyły. To w dalszym ciągu są badania epidemiologiczne, tylko porównanie takich dwóch populacji - wyjaśnia prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

- Na tej podstawie porównania stwierdzono, że w ciągu roku po przebyciu COVID-19 spośród osób, które przeszły COVID-19, właśnie 40 procent więcej niż w grupie kontrolnej potrzebowało leków na cukrzycę - dodaje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

Doniesienia "The Lancet" nie są pierwszymi na ten temat, bo w ciągu ostatnich dwóch lat ukazało się wiele wyników badań - na łamach wielu pism - sugerujących podobny związek COVID-19 z cukrzycą.

- Wiąże się to z faktem samego ciężkiego zakażenia z leczeniem sterydami - wskazuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Jakie obawy są niepokojące?

Zależności między COVID-19 a cukrzycą może być bardzo wiele, na różnych poziomach. Koronawirus może uszkadzać trzustkę, może zmuszać organizm do ataku na własne tkanki, a u otyłych przyspieszać wystąpienie insulinooporności. Jak reagować na to zagrożenie?

- Przegląd techniczny samochodu wykonujemy raz do roku, tak samo warto przejrzeć swoje zdrowie, wykonując podstawowe badania: morfologię krwi, poziom cukru, poziom cholesterolu, badanie ogólne moczu, zważyć się i zmierzyć - radzi prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

Bez badania powinno nas zaniepokoić zwiększone pragnienie i głód, częste oddawanie moczu, niewyjaśniona utrata wagi i większe zmęczenie. To mogą być początki cukrzycy. Liczba chorych na cukrzycę gwałtowanie rośnie. Za osiem lat chorować na nią będzie ponad cztery miliony Polaków. Natomiast na świecie, wśród osób między 20 a 75. rokiem życia, już teraz są ich setki milionów.

Jak wskazuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, w 2045 roku w tej grupie wiekowej może być 700 milionów chorych na cukrzycę. - Pandemia pozwala nam powiedzieć, że to jest niedoszacowana liczba, bo tych pacjentów będzie jeszcze więcej - dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

W takim tempie wkrótce na świecie miliard osób może mieć kłopoty z cukrzycą.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN