COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

Na chwilę przed najważniejszym klimatycznym szczytem na świecie sekretarz generalny ONZ pojechał na własne oczy zobaczyć skutki kryzysu klimatycznego. Zobaczył, że na największych lodowcach Antarktydy sytuacja jest dramatyczna. - Objętość lodu morskiego na Antarktydzie jest najniższa w historii. Nowe dane pokazują, że we wrześniu tego roku była o 1,5 miliona kilometrów kwadratowych mniejsza niż średnia dla tego okresu. A więc o obszar wielkości Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec razem wziętych - mówi António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Naukowcy z przerażeniem patrzą, jak topnieje Lodowiec Zagłady, który nazywa się tak, bo jak już stopnieje, poziom mórz i oceanów podniesie się aż o trzy metry, a to będzie oznaczać zagładę wielu regionów świata.

Obrazki, jakie widział Guterres, powinny być pokazywane w Dubaju na 28. szczycie klimatycznym COP28, który rozpocznie się w czwartek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Na miejscu już są aktywiści z całego świata - także z Polski. - To, o co walczy międzynarodowy ruch klimatyczny szczególnie na tym szczycie, to odejście od paliw kopalnych. Pełne odejście od ropy, od gazu, od węgla - podkreśla Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

To ma być jeden z głównych tematów tego szczytu - konkretne plany odchodzenia od węgla. Kolejny to plany inwestycji i rozwijania odnawialnych źródeł energii. Jednak fakt, że liderzy 200 krajów spotkają się w królestwie paliw kopalnych, budzi realne obawy. - Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt klimatyczny do zawierania nowych kontraktów na gaz i ropę. To jest trochę tak, jakbyśmy prosili lisa o pilnowanie kurnika - zaznacza Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatu
05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatuMagda Łucyan | Fakty TVN

Pora działać

Czasu na działanie jest coraz mniej. Copernicus Climate Change Service poinformowało właśnie, że 2023 rok pobił kolejny rekord. To był najcieplejszy rok od 125 tysięcy lat. Skutki tego ocieplenia, a co za tym idzie - ekstremalnych susz, fal upałów, huraganów czy supertajfunów - najmocniej odczuwają ci najbiedniejsi. - Tegoroczna konferencja skupi się na uruchomieniu Funduszu Strat i Szkód, oferując kluczowe wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych skutkami klimatu - mówi Butti Almheiri, przewodniczący Rady Młodzieży Arabskiej. Takie obietnice - pomocy najbiedniejszym krajom - pojawiają się co roku. Niestety też co roku po szczycie ogłaszana jest porażka.

Dlatego tym razem oczekiwania są wyjątkowo duże. - Jeżeli Polska wraca na arenę międzynarodową, to musi wrócić do tematów, musi podjąć być może niewygodne decyzje. Musi w końcu być może też uciąć po prostu kontakty z tymi, którzy doprowadzają do kryzysu klimatycznego - uważa Maja Włodarczyk, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

Na szczyt z Polski jadą prezydent Andrzej Duda i nowa, tymczasowa minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jednak to nie oni w najbliższych latach będą podejmować kluczowe decyzje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS