COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

Na chwilę przed najważniejszym klimatycznym szczytem na świecie sekretarz generalny ONZ pojechał na własne oczy zobaczyć skutki kryzysu klimatycznego. Zobaczył, że na największych lodowcach Antarktydy sytuacja jest dramatyczna. - Objętość lodu morskiego na Antarktydzie jest najniższa w historii. Nowe dane pokazują, że we wrześniu tego roku była o 1,5 miliona kilometrów kwadratowych mniejsza niż średnia dla tego okresu. A więc o obszar wielkości Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec razem wziętych - mówi António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Naukowcy z przerażeniem patrzą, jak topnieje Lodowiec Zagłady, który nazywa się tak, bo jak już stopnieje, poziom mórz i oceanów podniesie się aż o trzy metry, a to będzie oznaczać zagładę wielu regionów świata.

Obrazki, jakie widział Guterres, powinny być pokazywane w Dubaju na 28. szczycie klimatycznym COP28, który rozpocznie się w czwartek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Na miejscu już są aktywiści z całego świata - także z Polski. - To, o co walczy międzynarodowy ruch klimatyczny szczególnie na tym szczycie, to odejście od paliw kopalnych. Pełne odejście od ropy, od gazu, od węgla - podkreśla Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

To ma być jeden z głównych tematów tego szczytu - konkretne plany odchodzenia od węgla. Kolejny to plany inwestycji i rozwijania odnawialnych źródeł energii. Jednak fakt, że liderzy 200 krajów spotkają się w królestwie paliw kopalnych, budzi realne obawy. - Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt klimatyczny do zawierania nowych kontraktów na gaz i ropę. To jest trochę tak, jakbyśmy prosili lisa o pilnowanie kurnika - zaznacza Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatu
05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatuMagda Łucyan | Fakty TVN

Pora działać

Czasu na działanie jest coraz mniej. Copernicus Climate Change Service poinformowało właśnie, że 2023 rok pobił kolejny rekord. To był najcieplejszy rok od 125 tysięcy lat. Skutki tego ocieplenia, a co za tym idzie - ekstremalnych susz, fal upałów, huraganów czy supertajfunów - najmocniej odczuwają ci najbiedniejsi. - Tegoroczna konferencja skupi się na uruchomieniu Funduszu Strat i Szkód, oferując kluczowe wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych skutkami klimatu - mówi Butti Almheiri, przewodniczący Rady Młodzieży Arabskiej. Takie obietnice - pomocy najbiedniejszym krajom - pojawiają się co roku. Niestety też co roku po szczycie ogłaszana jest porażka.

Dlatego tym razem oczekiwania są wyjątkowo duże. - Jeżeli Polska wraca na arenę międzynarodową, to musi wrócić do tematów, musi podjąć być może niewygodne decyzje. Musi w końcu być może też uciąć po prostu kontakty z tymi, którzy doprowadzają do kryzysu klimatycznego - uważa Maja Włodarczyk, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

Na szczyt z Polski jadą prezydent Andrzej Duda i nowa, tymczasowa minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jednak to nie oni w najbliższych latach będą podejmować kluczowe decyzje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS