COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

Na chwilę przed najważniejszym klimatycznym szczytem na świecie sekretarz generalny ONZ pojechał na własne oczy zobaczyć skutki kryzysu klimatycznego. Zobaczył, że na największych lodowcach Antarktydy sytuacja jest dramatyczna. - Objętość lodu morskiego na Antarktydzie jest najniższa w historii. Nowe dane pokazują, że we wrześniu tego roku była o 1,5 miliona kilometrów kwadratowych mniejsza niż średnia dla tego okresu. A więc o obszar wielkości Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec razem wziętych - mówi António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Naukowcy z przerażeniem patrzą, jak topnieje Lodowiec Zagłady, który nazywa się tak, bo jak już stopnieje, poziom mórz i oceanów podniesie się aż o trzy metry, a to będzie oznaczać zagładę wielu regionów świata.

Obrazki, jakie widział Guterres, powinny być pokazywane w Dubaju na 28. szczycie klimatycznym COP28, który rozpocznie się w czwartek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Na miejscu już są aktywiści z całego świata - także z Polski. - To, o co walczy międzynarodowy ruch klimatyczny szczególnie na tym szczycie, to odejście od paliw kopalnych. Pełne odejście od ropy, od gazu, od węgla - podkreśla Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

To ma być jeden z głównych tematów tego szczytu - konkretne plany odchodzenia od węgla. Kolejny to plany inwestycji i rozwijania odnawialnych źródeł energii. Jednak fakt, że liderzy 200 krajów spotkają się w królestwie paliw kopalnych, budzi realne obawy. - Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt klimatyczny do zawierania nowych kontraktów na gaz i ropę. To jest trochę tak, jakbyśmy prosili lisa o pilnowanie kurnika - zaznacza Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatu
05.11.2021 | "Przywódcy muszą działać natychmiast". Protest młodych w Glasgow w obronie klimatuMagda Łucyan | Fakty TVN

Pora działać

Czasu na działanie jest coraz mniej. Copernicus Climate Change Service poinformowało właśnie, że 2023 rok pobił kolejny rekord. To był najcieplejszy rok od 125 tysięcy lat. Skutki tego ocieplenia, a co za tym idzie - ekstremalnych susz, fal upałów, huraganów czy supertajfunów - najmocniej odczuwają ci najbiedniejsi. - Tegoroczna konferencja skupi się na uruchomieniu Funduszu Strat i Szkód, oferując kluczowe wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych skutkami klimatu - mówi Butti Almheiri, przewodniczący Rady Młodzieży Arabskiej. Takie obietnice - pomocy najbiedniejszym krajom - pojawiają się co roku. Niestety też co roku po szczycie ogłaszana jest porażka.

Dlatego tym razem oczekiwania są wyjątkowo duże. - Jeżeli Polska wraca na arenę międzynarodową, to musi wrócić do tematów, musi podjąć być może niewygodne decyzje. Musi w końcu być może też uciąć po prostu kontakty z tymi, którzy doprowadzają do kryzysu klimatycznego - uważa Maja Włodarczyk, aktywistka klimatyczna z Inicjatywy "Wschód".

Na szczyt z Polski jadą prezydent Andrzej Duda i nowa, tymczasowa minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jednak to nie oni w najbliższych latach będą podejmować kluczowe decyzje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS