Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "PiS bardziej się boi kleru niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę"

Źródło:
Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Po tym, jak cała Polska została wstrząśnięta śmiercią pani Doroty w szpitalu w Nowym Targu, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział opracowanie wytycznych dla lekarzy dotyczących przerywania ciąży. By nie dochodziło do takich tragedii. Minęły ponad 4 miesiące i nie ma ani tego ministra, ani wytycznych.

Gdy w szpitalu w Nowym Targu zmarła pani Dorota, Ministerstwo Zdrowia obiecało wytyczne w sprawie przerywania ciąży. Tak by na porodówkach nie umierały kolejne kobiety. Ale wytycznych nie ma. Bo - jak pisze "Rzeczpospolita" - rząd wystraszył się Kościoła, Konfederacji i Kai Godek. Także tego, że temat aborcji zaszkodzi PiS-owi w kampanii.

- To jest przerażające, że Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, bardziej się boi Kai Godek niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę - komentuje Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy. - Jest to temat niewygodny dla partii rządzącej, nie ma ona się tutaj czym pochwalić. Przez ostatnie osiem lat bezpieczeństwo kobiet w Polsce znacznie się pogorszyło - dodaje Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team.

Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji
Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji

"Stawką jest nasze życie"

Zespół do spraw wytycznych miał zebrać się pod koniec sierpnia. Ale posiedzenie odwołano, bo do Ministerstwa Zdrowia wtargnął Grzegorz Braun z Konfederacji w duecie z Kają Godek. Wchodzili do gabinetów, besztali urzędników i pouczali policjantów. Braun i Godek chcieli brać udział w posiedzeniach zespołu, zarzucali pismami i zespół, i Ministerstwo Zdrowia. Przeciwko przewodniczącemu zespołu, profesorowi Czajkowskiemu, organizowano petycje i pikiety.

- Stawką jest nasze życie. Nie pozwolimy na to, by w zaciszach gabinetów politycznych kupczono naszym zdrowiem i naszym bezpieczeństwem - podkreśla Aleksandra Gajewska z PO.

Zobacz film dokumentalny "O tym się nie mówi" w TVN24 GO

Kalendarium prac

Braun i Godek uniemożliwili pracę zespołu pod koniec sierpnia (29.08). Kilka dni później stanowisko w sprawie aborcji wydali biskupi (4.09). Tydzień później (12.09) minister Katarzyna Sójka zmieniła datę zaprezentowania wytycznych w sprawie aborcji z 12 września na 15 listopada, czyli miesiąc po wyborach.

- Ta reakcja oznacza, że trzeba zmienić władzę, bo może przyjść władza jeszcze gorsza. Chcieliby to prawo aborcyjne jeszcze bardziej zaostrzyć - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, Polska 2050.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS