Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "PiS bardziej się boi kleru niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę"

Źródło:
Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Po tym, jak cała Polska została wstrząśnięta śmiercią pani Doroty w szpitalu w Nowym Targu, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział opracowanie wytycznych dla lekarzy dotyczących przerywania ciąży. By nie dochodziło do takich tragedii. Minęły ponad 4 miesiące i nie ma ani tego ministra, ani wytycznych.

Gdy w szpitalu w Nowym Targu zmarła pani Dorota, Ministerstwo Zdrowia obiecało wytyczne w sprawie przerywania ciąży. Tak by na porodówkach nie umierały kolejne kobiety. Ale wytycznych nie ma. Bo - jak pisze "Rzeczpospolita" - rząd wystraszył się Kościoła, Konfederacji i Kai Godek. Także tego, że temat aborcji zaszkodzi PiS-owi w kampanii.

- To jest przerażające, że Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, bardziej się boi Kai Godek niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę - komentuje Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy. - Jest to temat niewygodny dla partii rządzącej, nie ma ona się tutaj czym pochwalić. Przez ostatnie osiem lat bezpieczeństwo kobiet w Polsce znacznie się pogorszyło - dodaje Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team.

Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji
Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji

"Stawką jest nasze życie"

Zespół do spraw wytycznych miał zebrać się pod koniec sierpnia. Ale posiedzenie odwołano, bo do Ministerstwa Zdrowia wtargnął Grzegorz Braun z Konfederacji w duecie z Kają Godek. Wchodzili do gabinetów, besztali urzędników i pouczali policjantów. Braun i Godek chcieli brać udział w posiedzeniach zespołu, zarzucali pismami i zespół, i Ministerstwo Zdrowia. Przeciwko przewodniczącemu zespołu, profesorowi Czajkowskiemu, organizowano petycje i pikiety.

- Stawką jest nasze życie. Nie pozwolimy na to, by w zaciszach gabinetów politycznych kupczono naszym zdrowiem i naszym bezpieczeństwem - podkreśla Aleksandra Gajewska z PO.

Zobacz film dokumentalny "O tym się nie mówi" w TVN24 GO

Kalendarium prac

Braun i Godek uniemożliwili pracę zespołu pod koniec sierpnia (29.08). Kilka dni później stanowisko w sprawie aborcji wydali biskupi (4.09). Tydzień później (12.09) minister Katarzyna Sójka zmieniła datę zaprezentowania wytycznych w sprawie aborcji z 12 września na 15 listopada, czyli miesiąc po wyborach.

- Ta reakcja oznacza, że trzeba zmienić władzę, bo może przyjść władza jeszcze gorsza. Chcieliby to prawo aborcyjne jeszcze bardziej zaostrzyć - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, Polska 2050.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS