Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "PiS bardziej się boi kleru niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę"

Źródło:
Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Co z wytycznymi w sprawie przerywania ciąży? "Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, niż tego, że kolejna kobieta przypłaci zagrożoną ciążę życiem"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Po tym, jak cała Polska została wstrząśnięta śmiercią pani Doroty w szpitalu w Nowym Targu, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział opracowanie wytycznych dla lekarzy dotyczących przerywania ciąży. By nie dochodziło do takich tragedii. Minęły ponad 4 miesiące i nie ma ani tego ministra, ani wytycznych.

Gdy w szpitalu w Nowym Targu zmarła pani Dorota, Ministerstwo Zdrowia obiecało wytyczne w sprawie przerywania ciąży. Tak by na porodówkach nie umierały kolejne kobiety. Ale wytycznych nie ma. Bo - jak pisze "Rzeczpospolita" - rząd wystraszył się Kościoła, Konfederacji i Kai Godek. Także tego, że temat aborcji zaszkodzi PiS-owi w kampanii.

- To jest przerażające, że Prawo i Sprawiedliwość bardziej się boi kleru, bardziej się boi Kai Godek niż tego, że kolejna kobieta przypłaci życiem zagrożoną ciążę - komentuje Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy. - Jest to temat niewygodny dla partii rządzącej, nie ma ona się tutaj czym pochwalić. Przez ostatnie osiem lat bezpieczeństwo kobiet w Polsce znacznie się pogorszyło - dodaje Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team.

Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji
Wojtowicz: wiem, jak trudny jest temat aborcji

"Stawką jest nasze życie"

Zespół do spraw wytycznych miał zebrać się pod koniec sierpnia. Ale posiedzenie odwołano, bo do Ministerstwa Zdrowia wtargnął Grzegorz Braun z Konfederacji w duecie z Kają Godek. Wchodzili do gabinetów, besztali urzędników i pouczali policjantów. Braun i Godek chcieli brać udział w posiedzeniach zespołu, zarzucali pismami i zespół, i Ministerstwo Zdrowia. Przeciwko przewodniczącemu zespołu, profesorowi Czajkowskiemu, organizowano petycje i pikiety.

- Stawką jest nasze życie. Nie pozwolimy na to, by w zaciszach gabinetów politycznych kupczono naszym zdrowiem i naszym bezpieczeństwem - podkreśla Aleksandra Gajewska z PO.

Zobacz film dokumentalny "O tym się nie mówi" w TVN24 GO

Kalendarium prac

Braun i Godek uniemożliwili pracę zespołu pod koniec sierpnia (29.08). Kilka dni później stanowisko w sprawie aborcji wydali biskupi (4.09). Tydzień później (12.09) minister Katarzyna Sójka zmieniła datę zaprezentowania wytycznych w sprawie aborcji z 12 września na 15 listopada, czyli miesiąc po wyborach.

- Ta reakcja oznacza, że trzeba zmienić władzę, bo może przyjść władza jeszcze gorsza. Chcieliby to prawo aborcyjne jeszcze bardziej zaostrzyć - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, Polska 2050.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS