Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści
Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści
Renata Kijowska/Fakty TVN
Renata Kijowska/Fakty TVNCo z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści

Którego z polityków nie spytać, to kocha albo psy, albo koty, albo konie lub inne zwierzęta. Współczuje zwierzętom hodowanym na futra, tym na łańcuchach i tym żyjącym wyłącznie w klatkach. "Piątka dla zwierząt" jednak nie przeszła.

W kampanii wyborczej zwierzęta głosu nie mają. Ci, co kandydują, głos w ich sprawie zabierają niechętnie. - Politycy właśnie nie mają tej odwagi, żeby stanąć w obronie zwierząt. Trzeba pamiętać, że osoby, którym zależy na losie zwierząt, to też są wyborcy i wyborcy patrzą na to, która partia do tych pozytywnych dla zwierząt zmian dąży - podkreśla Marta Korzeniak, Stowarzyszenie "Otwarte Klatki".

Właśnie dlatego organizacje walczące o lepszy byt zwierząt hodowlanych, w ramach akcji Wybory dla Zwierząt 2023, pytają polityków, co myślą o rezygnacji z chowu klatkowego, zakazie hodowli zwierząt na futra, eksporcie żywych zwierząt, utworzeniu stanowiska Rzecznika Praw Zwierząt i o wielu innych ograniczających cierpienie zwierząt postulatach. - 70 procent polskiego społeczeństwa jest za wprowadzeniem głębokich zmian i tak naprawdę tu jest do wzięcia mnóstwo głosów - twierdzi Cezary Wyszyński, Fundacja "Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!".

Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzęta
Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzętaDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Partyjny wielogłos

Lewica postulaty poprawy losu zwierząt także na fermach ma w swoim programie. - Nie może być tak, że dokonywane są tam akty właściwie bestialskie. Zwracamy również uwagę na potrzebę takich działań bardziej systemowych, na zapewnienie lepszej opieki zwierzętom w schroniskach - podkreśla Daria Gosek-Popiołek, partia Razem.

Na drugim biegunie jest Konfederacja. - Raczej nie ma rynku na to, żeby ktoś chciał jeść psy w Polsce. No, ale ja nie widzę różnicy moralnej między psem a krową - stwierdził w sierpniu Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Tam, gdzie koalicje i sojusze, są niejasności i rozbieżności. Szymon Hołownia jest przeciwny klatkom i samowoli myśliwych, ale jego koalicjant Władysław Kosiniak-Kamysz głosował przeciw "piątce dla zwierząt". Pakiet prozwierzęcych zmian, proponowany przez samego prezesa Kaczyńskiego, upadł i do końca kadencji posłowie PiS nie chcieli go podnieść. - Rydzyk tupnął, Kaczyński się wystraszył, futrzarze poszli do kościoła - ocenia Paweł Suski z PO.

Prawo i Sprawiedliwość w jednym zdaniu programu zapowiada rozwój rolnictwa z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt, ale nie wyjaśnia, co to znaczy. O zwierzętach nie ma ani słowa w "stu konkretach" Koalicji Obywatelskiej. O ich prawa chcą walczyć niektórzy kandydaci. - Zwierzęta są ciągle przetrzymywane na łańcuchach, to jest wstyd w świecie, w Europie, w nowoczesnym państwie - dodaje Paweł Suski. W tej samej Koalicji są ci, którzy nie zostawiają złudzeń, na przykład gdy chodzi o los zwierząt futerkowych. - Jeżeli chodzi o zakazanie, na dzisiaj ja bym nie zakazywał - mówi Michał Kołodziejczak. To jaki jest komunikat? - Dla części osób może to być taka kwestia decydująca, kiedy będą szli do wyborów - podkreśla Marta Korzeniak.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS