Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści

Źródło:
Fakty TVN
Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści
Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiści
Renata Kijowska/Fakty TVN
Co z prawami zwierząt? Nasi bracia mniejsi głosu nie mają, więc w ich imieniu polityków pytają aktywiściRenata Kijowska/Fakty TVN

Którego z polityków nie spytać, to kocha albo psy, albo koty, albo konie lub inne zwierzęta. Współczuje zwierzętom hodowanym na futra, tym na łańcuchach i tym żyjącym wyłącznie w klatkach. "Piątka dla zwierząt" jednak nie przeszła.

W kampanii wyborczej zwierzęta głosu nie mają. Ci, co kandydują, głos w ich sprawie zabierają niechętnie. - Politycy właśnie nie mają tej odwagi, żeby stanąć w obronie zwierząt. Trzeba pamiętać, że osoby, którym zależy na losie zwierząt, to też są wyborcy i wyborcy patrzą na to, która partia do tych pozytywnych dla zwierząt zmian dąży - podkreśla Marta Korzeniak, Stowarzyszenie "Otwarte Klatki".

Właśnie dlatego organizacje walczące o lepszy byt zwierząt hodowlanych, w ramach akcji Wybory dla Zwierząt 2023, pytają polityków, co myślą o rezygnacji z chowu klatkowego, zakazie hodowli zwierząt na futra, eksporcie żywych zwierząt, utworzeniu stanowiska Rzecznika Praw Zwierząt i o wielu innych ograniczających cierpienie zwierząt postulatach. - 70 procent polskiego społeczeństwa jest za wprowadzeniem głębokich zmian i tak naprawdę tu jest do wzięcia mnóstwo głosów - twierdzi Cezary Wyszyński, Fundacja "Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!".

Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzęta
Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzętaDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Partyjny wielogłos

Lewica postulaty poprawy losu zwierząt także na fermach ma w swoim programie. - Nie może być tak, że dokonywane są tam akty właściwie bestialskie. Zwracamy również uwagę na potrzebę takich działań bardziej systemowych, na zapewnienie lepszej opieki zwierzętom w schroniskach - podkreśla Daria Gosek-Popiołek, partia Razem.

Na drugim biegunie jest Konfederacja. - Raczej nie ma rynku na to, żeby ktoś chciał jeść psy w Polsce. No, ale ja nie widzę różnicy moralnej między psem a krową - stwierdził w sierpniu Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Tam, gdzie koalicje i sojusze, są niejasności i rozbieżności. Szymon Hołownia jest przeciwny klatkom i samowoli myśliwych, ale jego koalicjant Władysław Kosiniak-Kamysz głosował przeciw "piątce dla zwierząt". Pakiet prozwierzęcych zmian, proponowany przez samego prezesa Kaczyńskiego, upadł i do końca kadencji posłowie PiS nie chcieli go podnieść. - Rydzyk tupnął, Kaczyński się wystraszył, futrzarze poszli do kościoła - ocenia Paweł Suski z PO.

Prawo i Sprawiedliwość w jednym zdaniu programu zapowiada rozwój rolnictwa z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt, ale nie wyjaśnia, co to znaczy. O zwierzętach nie ma ani słowa w "stu konkretach" Koalicji Obywatelskiej. O ich prawa chcą walczyć niektórzy kandydaci. - Zwierzęta są ciągle przetrzymywane na łańcuchach, to jest wstyd w świecie, w Europie, w nowoczesnym państwie - dodaje Paweł Suski. W tej samej Koalicji są ci, którzy nie zostawiają złudzeń, na przykład gdy chodzi o los zwierząt futerkowych. - Jeżeli chodzi o zakazanie, na dzisiaj ja bym nie zakazywał - mówi Michał Kołodziejczak. To jaki jest komunikat? - Dla części osób może to być taka kwestia decydująca, kiedy będą szli do wyborów - podkreśla Marta Korzeniak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN