Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd

Źródło:
Fakty TVN
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rządKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Pamiętajcie o obietnicy dotyczącej aborcji - przypominają rządowi protestujący. Chodzi o tak zwaną ustawę ratunkową, rekomendacje dla lekarzy w sprawie przerywania ciąży i rozporządzenie w sprawie pigułki dzień po.

To były głośne, choć niezbyt liczne protesty. Protesty kobiet, które w 31. rocznicę kompromisu aborcyjnego postanowiły wysłać do rządu sygnał alarmowy. - To, z czym szłyśmy do urn. To, z czym wychodziłyśmy na ulice podczas strajków kobiet, dalej jest dla nas istotne - przypomina Marta Zarańska, organizatorka protestu "Legalna aborcja teraz - ostatni dzwonek" w Gdańsku.

To kobiety, idąc licznie do wyborów, dały szansę na odbudowę demokratycznej Polski. Teraz oczekują, że ich postulaty zostaną spełnione. Tak jak im obiecano w kampanii wyborczej. - Nic dziwnego, że kobiety dzisiaj oczekują od rządu spełnienia tych wyborczych obietnic - twierdzi Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok za pomoc kobiecie, która chciała dokonać aborcji

Minister zdrowia zapowiada, że już w styczniu będą właśnie konsultacje z lekarzami - zostaną ogłoszone wytyczne dla szpitali, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom w zagrożonych ciążach i lekarzom, którzy będą podejmować decyzje o ich przerwaniu. - Lekarze się boją. Zatem po to, żeby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo kobietom, ale także bezpieczeństwo lekarzom, którzy muszą móc podejmować decyzje i posiadać pewien komfort bezpieczeństwa, że za chwilę nie przyjdzie do nich prokurator - tłumaczy minister zdrowia. Na razie będą to wytyczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobiety domagają się zmian w prawie aborcyjnym

Ustawa - tak zwana ratunkowa - leży w Sejmie, złożona przez Lewicę w pierwszych dniach nowej kadencji sejmu. - Ustawa, która, jeśli stałaby się obowiązującym prawem, dałaby gwarancję, że już żaden lekarz nie może zasłonić się tym, że boi się prokuratura, jeżeli pomoże kobiecie w przerwaniu ciąży - podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

Szczerba o kwestii aborcji: potrzebne są zmiany w prawie
Szczerba o kwestii aborcji: potrzebne są zmiany w prawieTVN24

Oczekiwania społeczne

Po tym, jak PiS wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zaostrzył ustawę o przerywaniu ciąży, kobiety w masowych protestach wyszły na ulice. Doświadczały tam od ówczesnej władzy szykan i represji. W kampanii Koalicja Obywatelska i Lewica obiecały im zmianę i teraz kobiety się niecierpliwią, że do tej pory nic się w Sejmie nie dzieje. - Ustawa ratunkowa jest rzeczą absolutnie konieczną do zrobienia "na wczoraj". Żeby ludzie za pomoc swoim żonom, partnerkom, koleżankom nie byli karani - wyjaśnia organizatorka protestu "Legalna aborcja, teraz - ostatni dzwonek" w Poznaniu z kolektywu "PyRA".

- Mam nadzieję, że pan marszałek Szymon Hołownia da je pod procedowanie i zaczniemy po prostu nad nimi pracować - mówi o regulacjach Joanna Scheuring Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posłanka Lewicy . - Nie ma żadnej zamrażarki, nie ma żadnego spowolnienia. Na pewno też liderzy koalicji rządzącej będą na ten temat między sobą rozmawiać - zaznacza Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Dziemianowicz-Bąk: Lewica złożyła już w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcji
Dziemianowicz-Bąk: Lewica złożyła już w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcjiTVN24

Różnica poglądów

Nie jest tajemnicą, że koalicjantów różni stosunek do przerywania ciąży. Trzecia Droga chce referendum w tej sprawie. Platforma i Lewica obiecały legalną aborcję do 12. tygodnia i projekt w tej sprawie też czeka w Sejmie na rozpatrzenie. - Dopiero de facto przejmujemy rządy. Proszę dać szanse na to, żeby te ustawy wprowadzić. Takie ustawy ideologiczne zawsze są trudne - wyjaśnia Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli udałoby się znaleźć większość w Sejmie w tej sprawie, to jest pewne, że prezydent Andrzej Duda zawetowałby ustawę o legalnej aborcji do 12. tygodnia. - Pan prezydent jasno i wyraźnie mówił, że jest za życiem - tłumaczy Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP. Do odrzucenia weta prezydenta nie ma większości. PiS ustawy nie poprze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie dają się uciszyć, mają temperament lwicy. Jak kobiety zmieniły w 2023 roku Polskę? 

- Ta obecna propozycja już przekracza wszelkie granice, więc myślę, że będzie dla znacznej części posłów, ale też społeczeństwa, nieakceptowalna - przekonuje Marcin Horała, poseł PiS. Minister zdrowia mówiła "Faktom" TVN, że chce jak najszybciej zlikwidować konieczność posiadania recepty na pigułkę dzień po. - Opracowujemy ustawę, która przywróci to prawo, które obowiązywało do 2017 roku - informuje Izabela Leszczyna.

PiS tak zmieniło przepisy, że minister nie może wydać rozporządzenia w tej sprawie. Izabela Leszczyna zapowiada, że już we wtorek chce uzgodnić z premierem złożenie projektu ustawy, choć jest groźba prezydenckiego weta. Kobiety jeszcze protestują spokojnie, ale mówią, że niedługo mogą się naprawdę zdenerwować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS