Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd

Źródło:
Fakty TVN
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rząd
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Co z łatwiejszym dostępem do aborcji i pigułki dzień po? Protestujący ostrzegają nowy rządKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Pamiętajcie o obietnicy dotyczącej aborcji - przypominają rządowi protestujący. Chodzi o tak zwaną ustawę ratunkową, rekomendacje dla lekarzy w sprawie przerywania ciąży i rozporządzenie w sprawie pigułki dzień po.

To były głośne, choć niezbyt liczne protesty. Protesty kobiet, które w 31. rocznicę kompromisu aborcyjnego postanowiły wysłać do rządu sygnał alarmowy. - To, z czym szłyśmy do urn. To, z czym wychodziłyśmy na ulice podczas strajków kobiet, dalej jest dla nas istotne - przypomina Marta Zarańska, organizatorka protestu "Legalna aborcja teraz - ostatni dzwonek" w Gdańsku.

To kobiety, idąc licznie do wyborów, dały szansę na odbudowę demokratycznej Polski. Teraz oczekują, że ich postulaty zostaną spełnione. Tak jak im obiecano w kampanii wyborczej. - Nic dziwnego, że kobiety dzisiaj oczekują od rządu spełnienia tych wyborczych obietnic - twierdzi Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok za pomoc kobiecie, która chciała dokonać aborcji

Minister zdrowia zapowiada, że już w styczniu będą właśnie konsultacje z lekarzami - zostaną ogłoszone wytyczne dla szpitali, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom w zagrożonych ciążach i lekarzom, którzy będą podejmować decyzje o ich przerwaniu. - Lekarze się boją. Zatem po to, żeby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo kobietom, ale także bezpieczeństwo lekarzom, którzy muszą móc podejmować decyzje i posiadać pewien komfort bezpieczeństwa, że za chwilę nie przyjdzie do nich prokurator - tłumaczy minister zdrowia. Na razie będą to wytyczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobiety domagają się zmian w prawie aborcyjnym

Ustawa - tak zwana ratunkowa - leży w Sejmie, złożona przez Lewicę w pierwszych dniach nowej kadencji sejmu. - Ustawa, która, jeśli stałaby się obowiązującym prawem, dałaby gwarancję, że już żaden lekarz nie może zasłonić się tym, że boi się prokuratura, jeżeli pomoże kobiecie w przerwaniu ciąży - podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

Szczerba o kwestii aborcji: potrzebne są zmiany w prawie
Szczerba o kwestii aborcji: potrzebne są zmiany w prawieTVN24

Oczekiwania społeczne

Po tym, jak PiS wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zaostrzył ustawę o przerywaniu ciąży, kobiety w masowych protestach wyszły na ulice. Doświadczały tam od ówczesnej władzy szykan i represji. W kampanii Koalicja Obywatelska i Lewica obiecały im zmianę i teraz kobiety się niecierpliwią, że do tej pory nic się w Sejmie nie dzieje. - Ustawa ratunkowa jest rzeczą absolutnie konieczną do zrobienia "na wczoraj". Żeby ludzie za pomoc swoim żonom, partnerkom, koleżankom nie byli karani - wyjaśnia organizatorka protestu "Legalna aborcja, teraz - ostatni dzwonek" w Poznaniu z kolektywu "PyRA".

- Mam nadzieję, że pan marszałek Szymon Hołownia da je pod procedowanie i zaczniemy po prostu nad nimi pracować - mówi o regulacjach Joanna Scheuring Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posłanka Lewicy . - Nie ma żadnej zamrażarki, nie ma żadnego spowolnienia. Na pewno też liderzy koalicji rządzącej będą na ten temat między sobą rozmawiać - zaznacza Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Dziemianowicz-Bąk: Lewica złożyła już w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcji
Dziemianowicz-Bąk: Lewica złożyła już w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcjiTVN24

Różnica poglądów

Nie jest tajemnicą, że koalicjantów różni stosunek do przerywania ciąży. Trzecia Droga chce referendum w tej sprawie. Platforma i Lewica obiecały legalną aborcję do 12. tygodnia i projekt w tej sprawie też czeka w Sejmie na rozpatrzenie. - Dopiero de facto przejmujemy rządy. Proszę dać szanse na to, żeby te ustawy wprowadzić. Takie ustawy ideologiczne zawsze są trudne - wyjaśnia Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli udałoby się znaleźć większość w Sejmie w tej sprawie, to jest pewne, że prezydent Andrzej Duda zawetowałby ustawę o legalnej aborcji do 12. tygodnia. - Pan prezydent jasno i wyraźnie mówił, że jest za życiem - tłumaczy Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP. Do odrzucenia weta prezydenta nie ma większości. PiS ustawy nie poprze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie dają się uciszyć, mają temperament lwicy. Jak kobiety zmieniły w 2023 roku Polskę? 

- Ta obecna propozycja już przekracza wszelkie granice, więc myślę, że będzie dla znacznej części posłów, ale też społeczeństwa, nieakceptowalna - przekonuje Marcin Horała, poseł PiS. Minister zdrowia mówiła "Faktom" TVN, że chce jak najszybciej zlikwidować konieczność posiadania recepty na pigułkę dzień po. - Opracowujemy ustawę, która przywróci to prawo, które obowiązywało do 2017 roku - informuje Izabela Leszczyna.

PiS tak zmieniło przepisy, że minister nie może wydać rozporządzenia w tej sprawie. Izabela Leszczyna zapowiada, że już we wtorek chce uzgodnić z premierem złożenie projektu ustawy, choć jest groźba prezydenckiego weta. Kobiety jeszcze protestują spokojnie, ale mówią, że niedługo mogą się naprawdę zdenerwować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

14-letnia Oliwia czekała na przeszczep w Warszawie, ale serce dla niej było w litewskiej Kłajpedzie. Udało się je tam dowieźć dzięki specjalnemu pudełku, w którym serce biło i zachowywało ciepło. Lekarze nie ukrywają, że to był wyścig z czasem, bo podróż nie należała do najłatwiejszych.

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Donald Trump w trakcie kampanii wyborczej powiedział, że będzie dyktatorem tylko pierwszego dnia. To żart, ale dekrety wykonawcze, które zapowiedział podpisać, to właśnie instrumenty, które dają prezydentowi potężną moc sprawczą. Jak będzie wyglądać Ameryka Donalda Trumpa?

"Historyczne rozporządzenia". Co Donald Trump chce wprowadzić w życie jak najszybciej?

"Historyczne rozporządzenia". Co Donald Trump chce wprowadzić w życie jak najszybciej?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inauguracja odbyła się inaczej niż zwykle, bo nie na schodach Kapitolu, ale w środku budynku, ze względu na niską temperaturę na dworze. Wśród przybyłych na inaugurację gości znaleźli się między innymi byli prezydenci USA - Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama. Na uroczystości pojawili się także szefowie największych firm technologicznych w USA.

Tak wyglądała inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa

Tak wyglądała inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS