Co szósta gmina w Polsce nie ma apteki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w przepisach

Źródło:
Fakty TVN
Co szósta gmina w Polsce nie ma apteki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w przepisach
Co szósta gmina w Polsce nie ma apteki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w przepisach
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Co szósta gmina w Polsce nie ma apteki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w przepisachMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Apteka nie wszędzie jest po drodze do sklepu. W miastach wydaje się to naturalne, ale w małych gminach jest problemem. Według najnowszych badań w 432 gminach w Polsce nie ma apteki. To oznacza, że nawet 2 miliony ludzi nie ma łatwego dostępu do leków.

W Niechlowie jest przychodnia, są w niej specjaliści. Jest też miejsce na aptekę, ale od pięciu lat nie ma chętnego do jej stworzenia. Najbliższa jest siedem kilometrów stąd. - Najgorzej ze starszymi osobami, bo to nawet dobrych połączeń nie ma - mówi pani Jadwiga, mieszkanka gminy Niechlów.

W Perlejewie ten sam problem. - Aż trzy tysiące aptek zostało w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zamkniętych z powodu przeregulowania rynku - przypomina Jakub Krzysztof Wierzbicki, wójt gminy Perlejewo.

ZOBACZ TEŻ: Alarmujący wzrost zachorowań w Polsce na dwie choroby. Nowe dane

W takiej sytuacji jak Niechlów i Perlejewo według Platformy Aptecznej Pracodawców są aż 432 gminy w Polsce, czyli co szósta. Mieszka w nich około dwóch milionów osób, z których wielu bez cudzej pomocy leków po prostu nie zdobędzie. 

- Bardzo często pacjenci z mniejszych miejscowości zbierają recepty i gdy jedna osoba jedzie do miasta, realizuje 15-20 recept dla okolicznych mieszkańców raz na jakiś czas, więc to jest duży problem społeczny - wskazuje Mariusz Kisiel, wiceprzewodniczący Platformy Aptecznej Pracodawców RP.

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki
Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutkiMarek Nowicki/Fakty TVN

Słynna ustawa PiS nie pomogła

Problem narasta od 2017 roku, gdy PiS uchwalił słynną ustawę "apteka dla aptekarza". Zgodnie z jej przepisami aptekę może otworzyć tylko farmaceuta i może mieć ich najwyżej cztery. Znów potrzebne są zmiany odgórne. - Żeby była jednak udzielona pomoc dla takich podmiotów, które odważyłyby się czy zdecydowałyby się na prowadzenie tego typu działalności - mówi Karol Czapla, wójt gminy Niechlów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" - związek stowarzyszeń pomagających osobom niesamodzielnym - apeluje, by Ministerstwo Zdrowia zauważyło problem znikających aptek, zanim z małych gmin znikną zupełnie. 

- On się zaczyna na poziomie tych najmniejszych miejscowości. My go tutaj w Warszawie jeszcze nie odczuwamy, ale wszystko zaczyna się od małych miejscowości, a potem idzie coraz wyżej - zwraca uwagę Tomasz Michałek z Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym".

"Dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny". Leki narkotyczne wciąż dostępne w internecie. Reportaż "Uwagi!" TVN
"Dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny". Leki narkotyczne wciąż dostępne w internecie. Reportaż "Uwagi!" TVN"Uwaga!" TVN

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany

Główny Inspektorat Farmaceutyczny widziałby zachętę do tworzenia nowych aptek w rozszerzeniu ich uprawnień do świadczeń medycznych i opieki farmaceutycznej. - Byłoby tym czynnikiem, który w największym stopniu stymulowałby możliwość otwierania tych aptek, przede wszystkim ich rentowność - uważa Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

ZOBACZ TEŻ: Ten objaw może zwiększać ryzyko choroby Parkinsona. Ale jest też dobra wiadomość

Liberalizacja przepisów według ekspertów pomogłaby w zachowaniu sieci dystrybucji leków, co szczególnie w tak niespokojnych czasach jest problemem strategicznym. - To widać na Ukrainie, że pacjenci mają bardzo duży problem z dostępem do leków i mówi się, że sam brak leków jest równie niebezpieczny jak działania wojenne - wskazuje Mariusz Kisiel, wiceprzewodniczący Platformy Aptecznej Pracodawców RP.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację Prawa farmaceutycznego. - Ponieważ uważam, że najważniejszą zasadą jest zasada apteka dla pacjenta, a nie apteka dla aptekarzy - mówi ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Na razie nie ma jednak mowy o konkretnych terminach. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS