Co dalej z Trzecią Drogą? "Będziemy ten projekt po prostu kontynuowali"

Źródło:
Fakty TVN
Co dalej z Trzecią Drogą? "Będziemy ten projekt po prostu kontynuowali"
Co dalej z Trzecią Drogą? "Będziemy ten projekt po prostu kontynuowali"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Co dalej z Trzecią Drogą? "Będziemy ten projekt po prostu kontynuowali"Maciej Knapik/Fakty TVN

Ta partia, jej liderzy i kandydaci są chyba największymi wygranymi wyborów. Trzecia Droga była czasem nad, a czasem pod 8-procentowym progiem dla koalicji. Nikt nie liczył na 61 mandatów. Przy stole negocjacyjnym Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz mają mocne karty w grze o władzę i odpowiedzialność.

Po ogłoszeniu wyników exit poll w sztabie Trzeciej Drogi wybuchła radość. - Uczynimy Polskę najsilniejszym państwem w Europie, ściągniemy środki z Unii Europejskiej, zbudujemy siłę polskiej gospodarki. Bierzemy odpowiedzialność za Polskę - zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy Trzecia Droga dalej będzie funkcjonować razem? Czy - jak zapowiadano wcześniej - koalicja podzieli się na PSL i Polskę 2050? - Będziemy ten projekt po prostu kontynuowali - zapewnia Miłosz Motyka z PSL.

Mnożą się jednak pytania. Ilu posłów wprowadzi Szymon Hołownia, a ilu Władysław Kosiniak-Kamysz? Który z nich będzie miał więcej do powiedzenia i czy któremuś będzie się opłacała samodzielna droga? Gdy mowa o negocjacjach koalicyjnych z resztą opozycji, logiczne byłoby utrzymanie jedności. Wspólnie Trzecia Droga może być trzecią siłą w Sejmie.

Kosiniak-Kamysz: dziękujemy, że tak wiele osób zaufało nowemu pomysłowi
Kosiniak-Kamysz: dziękujemy, że tak wiele osób zaufało nowemu pomysłowiTVN24

Razem czy osobno?

Ogólne cele są jasne i wspólne. - Pierwsza sprawa doprowadzić do zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które umożliwią odblokowanie środków na KPO - mówi Władysław Teofil Bartoszewski, KKW Trzecia Droga, PSL. - Pokazaliśmy, że ta współpraca była możliwa już przed wyborami - zapewnia Borys Budka z PO. To delikatna aluzja do tego, że Donald Tusk osobiście wsparł Trzecią Drogę, gdy sondaże wskazywały, że może spaść pod wyborczy próg. Teraz to już jednak historia. Przyszłość to możliwe przejęcie władzy i związana z tym niepewność. - Osiem lat doświadczeń z PiS-em pokazuje, że należy się spodziewać absolutnie wszystkiego - twierdzi Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, Polski 2050.

Jeśli jednak przedstawiciele Trzeciej Drogi dostaną władzę, to jaką jej część? Wiadomo, że nie będzie współpracy z PiS-em. PSL ma jednoznaczne stanowisko na ten temat. - Nie udało się nas złamać ani zachęcić i teraz też się nie uda - mówi Krzysztof Hetman, Trzecia Droga, PSL.

Drugi możliwy koalicjant Trzeciej Drogi to Lewica. Zapowiedzi współpracy ze strony Lewicy są bardzo ostrożne. Trzecia Droga musi się porozumieć z pozostałymi partiami, ale też musi podjąć wewnętrzne decyzje - razem, osobno i w jakiej formule? - Nie po to szliśmy w tym trudnym marszu przez tyle lat, żeby dzisiaj pokłócić się o jakieś pierdoły - zaznacza Miłosz Motyka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS