Co dalej z budową CPK? Sejmowa większość nie wyklucza, że inwestycja będzie kontynuowana

Źródło:
Fakty TVN
Co dalej z budową CPK? Sejmowa większość nie wyklucza, że inwestycja będzie kontynuowana
Co dalej z budową CPK? Sejmowa większość nie wyklucza, że inwestycja będzie kontynuowana
Michał Tracz/Fakty TVN
Co dalej z budową CPK? Sejmowa większość nie wyklucza, że zrealizuje część inwestycjiMichał Tracz/Fakty TVN

Mieszkańcy Baranowa pytają, co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym. CPK był planem rządu PiS, ale z obozu nowej władzy słychać, że "nie wolno wyrzucać go do kosza". Co to dokładnie znaczy?

W Baranowie i okolicach ludzie mówią, że chcą wreszcie wiedzieć, co ich czeka. Pierwsze prace związane z budową CPK już trwają. Część gruntów została kupiona, budowane są drogi techniczne, trwają badania terenu. To decyzje jeszcze rządu PiS-u, a teraz, gdy zmienia się władza, ludzie czekają na jasną deklarację. - My chcemy tu zostać. Nie ma takich pieniędzy, które by mnie satysfakcjonowały - mówi Witold Konarski, sołtys wsi Buszyce. - Ten obłęd trzeba zatrzymać teraz - dodaje Elżbieta Zyskowska, mieszkanka Starych Bud.

Dla odchodzącej władzy lotnisko było oczkiem w głowie, stąd zrozumiały apel PiS-u, by budowę kontynuować. Jednak prawdopodobnie za tydzień stery przejmie nowy rząd i to do niego będzie należeć decyzja w sprawie CPK.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak, typowany na ministra infrastruktury, mówił w poniedziałek w TVN24, że projektu "nie wolno wyrzucić do kosza". - Ten projekt jest tak bardzo zainwestowany, tak wiele pieniędzy pochłonął, że nie ma mowy o tym, że on będzie skasowany - mówi poseł.

Zobacz również: Pociągi mają przejeżdżać tam, gdzie teraz stoją domy. "Nikt się z nami nie liczy, nie ma żadnego dialogu"

Nowa władza prawdopodobnie nie wyrzuci projektu do kosza, choć nie wiadomo jeszcze, w jakim zakresie będzie on kontynuowany. - Tego wymaga absolutnie interes gospodarczy, interes polskiego społeczeństwa - mówi o projekcie Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. - CPK w obecnej formie, mówię tylko o lotnisku, nie powinno powstać, ale te wszystkie inne elementy - infrastruktury kolejowej - powinny powstać - ocenia Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

CPK - master planPAP

Protesty przeciwko inwestycji

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko ogromne lotnisko między Warszawą a Łodzią, ale też sieć szybkiej kolei i dróg. Nikt nie wie, ile dokładnie będzie kosztować, ale już wiadomo, że to co najmniej dziesiątki miliardów złotych. Na razie wydatki tylko na pensje członków zarządu liczy się w milionach, choć żaden kluczowy element inwestycji jeszcze długo nie powstanie.

- Zróbmy białą księgę, spróbujmy dotrzeć do dokumentów, które stały u podstawy decyzji i wtedy będziemy podejmować decyzje najlepsze dla Polski, dla obywateli - zaznacza Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

Przeciwko inwestycji nie raz protestowali ludzie, których ziemie i domy mają być wywłaszczone pod budowę. To gigantomania - oskarżała władzę PiS-u ówczesna opozycja. Jej politycy spotykali się z ludźmi i apelowali o powstrzymanie budowy. - Mam nadzieję, że tego słowa dotrzymają - mówi Kamil Szymańczak, rolnik z Baranowa.

Czytaj także: "Tych ambitnych projektów będę bronił". Prezydent Duda wymienił trzy wielkie inwestycje

W szczycie kampanii wyborczej głos zabrał także Donald Tusk. - Warianty są dwa: albo zatrzymanie tej inwestycji, albo takie jej przeformułowanie, taka weryfikacja, że ona będzie racjonalna, tańsza, normalna i bez krzywdy ludzi - mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Wszystko wskazuje więc na to, że druga opcja zwycięża. - Polska zasługuje na szybką kolej i mam nadzieję, że w tym zakresie inwestycja zostanie kontynuowana. Zanim nie będziemy mieli wglądu do dokumentów, to nie możemy mówić o szczegółach - podkreśla Krzysztof Truskolaski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Całkowite wycofanie się z projektu CPK byłoby trudne także formalnie. Lotnisko budowane jest na mocy ustawy, więc by ją zmienić, potrzebny byłby podpis prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CPK

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS