Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN
Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie
Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumieMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Ludmiła ma 62 lata. W rosyjskim więzieniu spędziła 3 lata i 13 dni. - Powiedział, że jestem stara, ale chłopcom, którzy przyjadą odpocząć, każdy relaks się przyda - wspomina Ludmiła Husejnowa.

Julia ma 41 lat. W rosyjskim więzieniu spędziła półtora roku. - Mieli gumowe pałki. Zaczęli nimi dotykać po ciele. Szturchać piersi. Wkładać... - opowiedziała Julia Dworniczenko.

Znęcano się nad nimi fizycznie i psychicznie

Swietłana i Larisa zostały uwięzione już po ataku Rosji na Ukrainę - wtedy, gdy ich oprawcy poczuli się jeszcze pewniej. - Pod i nad naszą celą znajdowały się pokoje przesłuchań. Stamtąd słychać było jęki, bicie ludzi - opowiedziała Larisa Zubko.

Znęcano się nad nimi fizycznie i psychicznie. Straszono krzywdzeniem najbliższych. Gdy nie cierpiały same, widziały skutki zadawania cierpienia współwięźniarkom.

CZYTAJ TAKŻE: "Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara"

- Torturowano paralizatorem. Miała poparzenia nóg i rąk. Ręce w tym czasie miała zakute. Zakrywali jej twarz ubraniem, które miała na sobie. Wlewali w nią 5-6 pięciolitrowych butelek wody - wspomina Swietłana Szukajło.

Przeraźliwie bały się "szklanki" - celi metr na metr, w której nie wolno było usiąść, i tak zwanego "krzesła" - przeszukania osobistego w poszukiwaniu telefonów komórkowych.

- Jedna ze strażniczek wkładała na rękę brudną rękawiczkę. Każda z nas musiała usiąść i ona sprawdzała wszystkim pochwy - opowiedziała Ludmiła Husejnowa.

Ukrainki, które przeżyły rosyjską niewolę. Cykl rozmów "Ocalałe"
Ukrainki, które przeżyły rosyjską niewolę. Cykl rozmów "Ocalałe"TVN24

Dlaczego zgodziły się na wywiad?

Ukrainki zgodziły się na rozmowę z reporterem TVN24 GO, by świat dowiedział się o tym, co Rosjanie robią uwięzionym Ukraińcom. Wszystkie części cyklu "Ocalałe" można obejrzeć w TVN24 GO. W każdej z tych rozmów zawsze uczestniczyły dwie psychotraumatolożki, by byłe więźniarki wesprzeć.

- Każda nasza historia, nagłośniona i przekazana ludziom, jest gwoździem wbitym w trumnę naszego wroga. Dlatego jestem właśnie tu i właśnie teraz - wyznała Swietłana Szukajło.

- Powinniśmy uświadomić sobie, że wojna to nie jest tylko działanie na froncie i w okopach, że wojna to jest trauma i tragedia ludzi zwyczajnych - komentuje Tomasz Słomczyński, reporter portalu "TVN24.pl".

- Trauma nie mija po wyjściu z więzienia. Na to, żeby opracować traumę, potrzeba czasu, potrzeba specjalistów, potrzeba zaangażowania - zauważa dr Wioletta Rebecka, psychotraumatolożka z Fundacji "Polish Center For Torture Survivors".

To będzie bardzo długi proces. - Kochałam ludzi. Teraz ich nie lubię. Nie potrafię nikomu zaufać - wyznała Julia Dworniczenko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS