Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karierę

Źródło:
Fakty TVN
Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karierę
Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karierę
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karieręJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Błędne decyzje prokurator Agnieszki Nowickiej kosztowały już Skarb Państwa dwa miliony złotych. Te pieniądze nie zmienią jednak tego, że ofiary jej oskarżeń mają poczucie, iż złamano im życie. Wśród nich jest były policjant, który na podstawie absurdalnych, niezweryfikowanych zarzutów skruszonego gangstera trafił do aresztu na ponad pół roku.

Prokurator Anna Ockert w sądzie walczy w sprawie o zadośćuczynienie dla byłego policjanta Roberta Kolasy. Jej koleżanka, prokurator Agnieszka Nowicka, oskarżała Kolasę o przemyt papierosów. - Nigdy nie byłem w Szwecji. To jest najgorsze, że bez żadnych dowodów, wyłącznie na pomówieniach, trafiłem do więzienia na ponad siedem miesięcy - zaznacza były policjant.

Dzielnicowy, zamiast być w pracy, miał pływać promem po Bałtyku - zeznał tak rzekomo skruszony przestępca, ale prokurator Nowicka tego nie sprawdziła. Na oczach kolegów z pracy wolała aresztować policjanta. - De facto zniszczyła mi życie osobiste - wyznaje były policjant.

CZYTAJ WIĘCEJ: Był nagradzanym dzielnicowym, karierę złamały mu oskarżenia handlarza narkotyków. Rusza proces o odszkodowanie

Teraz Kolasa domaga się od państwa sprawiedliwej zapłaty. - Odszkodowania w kwocie miliona złotych i zadośćuczynienia w kwocie 700 tysięcy złotych - informuje Wojciech Urbaniak, adwokat i pełnomocnik Roberta Kolasy. - W naszej ocenie kwota ta jest niewspółmierna do faktycznych cierpień - argumentowała na sali rozpraw Ockert.

Bilewicz o ręcznym kierowaniu prokuraturą za czasów Zbigniewa Ziobry
Bilewicz o ręcznym kierowaniu prokuraturą za czasów Zbigniewa ZiobryTVN24

"Nie została do dziś rozliczona"

O odzyskanie twarzy walczy nie tylko pan Robert. W tym samym poznańskim sądzie, dwie sale obok, zapadł właśnie wyrok w sprawie kolejnej ofiary prokurator Nowickiej. Opierając się na zmyślonych zeznaniach gangstera, prokurator Nowicka aresztowała pana Marka dwa razy. Raz na piętnaście miesięcy. - Nie wiem, czy za ten areszt tymczasowy ktoś pana przeprosił. Jeżeli nie, to ja wprawdzie niewinny jestem tego aresztu, ale Skarb Państwa pana przeprasza - mówił w trakcie rozprawy sędzia Andrzej Klimowicz.

Dochodzenia prokurator Nowickiej słono kosztują. W przypadku pana Marka sąd orzekł w sumie 260 tysięcy złotych. - To jest dla nas tragedia, nawet dla tych ludzi. Dla tych prokuratorów, dla sędziów, dla policji. Tu się każdy za każdego musi wstydzić - uważa niesłusznie aresztowany.

ZOBACZ TEŻ: "Moje życie zostało zniszczone i nie wiem do dzisiaj dlaczego". Komentarze po reportażu "Pokuta agenta Tomka"

Pan Robert z kolei musiał odejść z policji i został rolnikiem. - Osiem lat czekam na sprawiedliwość - wyznaje mężczyzna. - My wykonujemy swoje zadanie. Wykonujemy je tak, jak na to pozwala materiał - przekonuje prokurator Anna Ockert.

Błędy prokurator Nowickiej kosztowały już dwa miliony złotych. - Bardzo duży wysiłek wkłada w to, co wykonuje. Taką ma opinię: rzetelnego, pracowitego prokuratora - zapewnia jednak Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Jedną skazą jest to, co robiła prokurator Nowicka. Drugą skazą jest to, że nie została do dziś rozliczona, a mamy przecież nowe władze prokuratury - zwraca uwagę Piotr Żytnicki z "Gazety Wyborczej".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS