Biskup Jan Szkodoń był oskarżony o molestowanie nieletniej. Nuncjatura nie stwierdziła winy

24.07.2021 | Biskup Jan Szkodoń był oskarżony o molestowanie nieletniej. Nuncjatura nie stwierdziła winy
24.07.2021 | Biskup Jan Szkodoń był oskarżony o molestowanie nieletniej. Nuncjatura nie stwierdziła winy
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
24.07.2021 | Biskup Jan Szkodoń był oskarżony o molestowanie nieletniej. Nuncjatura nie stwierdziła winyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Nuncjatura Apostolska ogłosiła wyrok w sprawie biskupa Jana Szkodonia, oskarżonego o wykorzystywanie seksualne nastolatki. Nuncjatura uznała, że wina Szkodonia "nie została udowodniona". Jak wynika z zeznań ofiary, duchowny miał molestować ją latami, przekonując, że jest ona dla niego "darem od Boga, by się nauczył czułości". Biskup Szkodoń został ukarany tylko pokutą modlitewną za "nierozważne zachowanie wobec małoletniej".

Jan Szkodoń był pierwszym polski biskupem, którego oskarżono o wykorzystanie seksualne dziecka. Informacja wstrząsnęła wiernymi i Krakowem, gdzie Szkodoń od ponad 30 lat jest biskupem pomocniczym.

Watykański sąd był dla duchownego jednak łaskawy. Szkodoń został oczyszczony z zarzutu.

"Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat)" - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Jednocześnie nuncjatura poinformowała, że "w toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem".

Artur Nowak - adwokat pani Moniki, która twierdzi, że biskup Szkodoń ją wykorzystał - wyrokiem jest oburzony.

- Wyrok, który zapadł w sprawie biskupa Szkodonia, kompromituje kościelny wymiar sprawiedliwości. Po prostu jeden wielki skandal - ocenia adwokat pani Moniki.

- Wina nie została udowodniona. To nie jest powiedziane, że (biskup Jan Szkodoń jest - przyp. red.) całkowicie niewinny. To wynika właśnie z niejasności tej konkluzji, ponieważ nie jest ona czysta - uważa ksiądz profesor Andrzej Szostek, filozof, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zarzuty wobec biskupa

Rok temu relacje biskupa Szkodonia z 15-latką opisała "Gazeta Wyborcza". Kościelni hierarchowie okazali wtedy wsparcie biskupowi.

"Zasłaniałam uszy, kiedy chciał je gryźć, cały czas od początku zaciskałam wargi, kiedy próbował mi włożyć język w usta. Trwało to do pierwszego roku studiów" - wyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" pani Monika.

Pani Monika twierdzi, że biskup zaczął ją molestować 23 lata temu w trakcie pielgrzymki do Rzymu. Trwało to pięć lat, a trauma pozostała do dziś. "Biskup wsuwa rękę pod koszulę, dotyka piersi, drugą rękę wciska między uda. Szepcze: "Moniczko, Bóg mi ciebie zesłał. Przez ciebie chce mnie nauczyć czułości" - opowiadała na łamach "Gazety Wyborczej" pani Monika.

- Przypomnę, że jest to postać znana z tego między innymi, że konsekruje dziewice - zwraca uwagę adwokat pani Moniki.

Konsekwencje dla biskupa

Biskup Jan Szkodoń bronił się, że został fałszywie oskarżony. Chwilowo usunął się w cień.

"Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, które zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej" - napisał 9 lutego 2020 roku w oświadczeniu biskup Jan Szkodoń.

- To było słowo przeciwko słowu, a w sądzie kościelnym, jeśli to jest słowo przeciwko biskupowi, to nie jest łatwo przekonać sędziów - mówi ksiądz Jacek Prusak.

Z powodu przedawnienia prokuratura umorzyła sprawę, ale przed sądem cywilnym pani Monika będzie się domagać zapłaty za krzywdy.

- Jeśli biskupa nie stać na przyznanie się, a jest sprawcą, to znaczy, że jest rasowym przestępcą seksualnym - komentuje ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Biskup Szkodoń jedyne konsekwencje, jakie poniósł, to modlitewny przymus. "W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wyznaczona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę" - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

- Ja myślę, że gdyby biskup Szkodoń był osobą przyzwoitą i brał odpowiedzialność za Kościół, rzeczywiście kochał ten Kościół tak, jak często biskupi powtarzają, to by się podał do dymisji, ale do tego trzeba przyzwoitości, a ten człowiek żadnej przyzwoitości nie ma - uważa Artur Nowak, adwokat pani Moniki.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS