Sąsiedzi budują "domek pełny miłości" dla rodziny z trójką chorych dzieci. "Trzeba pomóc ludziom"

25.09.2020 | Sąsiedzi budują "domek pełny miłości" dla rodziny z trójką chorych dzieci. "Trzeba pomóc ludziom"
25.09.2020 | Sąsiedzi budują "domek pełny miłości" dla rodziny z trójką chorych dzieci. "Trzeba pomóc ludziom"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
25.09.2020 | Sąsiedzi budują "domek pełny miłości" dla rodziny z trójką chorych dzieci. "Trzeba pomóc ludziom"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Sąsiedzi i strażacy dają z siebie wszystko, by sześcioosobowa rodzina z Białego Dunajca, w której jest troje niepełnosprawnych dzieci, miała nowy dom. Każde z chorych dzieci cierpi na nieuleczalną chorobę i oddycha dzięki respiratorowi. Obecnie rodzina mieszka w ciasnym mieszkaniu na poddaszu. Ojciec dzieci na początku sam chciał zbudować nowy dom, ale do pomocy ruszyli sąsiedzi.

Budowa nowego domu dla rodziny Świdrów - czy raczej Świderków, jak sami o sobie mówią - wciąż trwa. Bartłomiej i Barbara Świdrowie mają czworo dzieci. Troje z nich cierpi na chorobę genetyczną - zespół Leigha. To bliźnięta Piotruś i Paulinka, a także starszy od nich Dawidek. 5-letni Dawid był pierwszym dzieckiem, u którego ujawniła się choroba genetyczna.

Cała rodzina obecnie mieści się w dwóch małych pokojach na poddaszu. Zamiast łazienki, dzieci mają do dyspozycji wanienkę. - Pokój to bardziej przypomina oddział szpitalny, bardzo mały oddział - ocenia Zbigniew Prokop, sąsiad, który pomaga w budowie nowego domu.

Sąsiedzi wyszli z inicjatywą

Pan Bartłomiej Świder postanowił, że sam zbuduje dla swoje rodziny wymarzony dom. - Ja miałem ten dom budować systemem gospodarczym - mówi.

Szybko się przekonał, że to ponad jego siły, kiedy prawie wszystkie poświęca niepełnosprawnym dzieciom. Ale od czego są sąsiedzi? - Świderki challenge: ta akcja miała na celu pomoc w budowie tego domu, żeby prace przyspieszyć - objaśnia Zbigniew Prokop.

Na budowie zameldowało się już kilka drużyn strażaków ochotników i funkcjonariusze Straży Granicznej. Potrzeba jednak więcej rąk do pracy, by jak najszybciej uporać się z dachem.

- Zdążyć przed tą zimą naszą, zima tu jest sroga. (...) To jest wyjątkowa sytuacja, w której trzeba pomóc ludziom - podkreśla Stefan Habas, sąsiad, który pomaga w budowie nowego domu.

Każdy jest mile widziany, nawet jeżeli przychodzi pomagać przez kilka godzin. Nowy dom buduje ludzki zapał.

Nieuleczalna choroba

Dzieci prawidłowo rozwijały się do 7. miesiąca życia i nagle przestały się ruszać. Choroba powoduje, że ich komórki są niedotlenione. Dzieci nigdy nie nauczyły się chodzić, ani mówić. Jedyny kontakt z nimi polega na słuchaniu bicia ich serc. - Jeżeli coś się dzieje dziecku, tętno wzrasta - tłumaczy pani Barbara Świder.

Pani Barbara chciałaby wyjść z dziećmi na spacer, ale schody do mieszkania to największa przeszkoda. Choroba jest nieuleczalna i muszą się pospieszyć. - Najtrudniejsze w naszym życiu jest to, że nie wiemy, czy jutro będzie - mówi pani Barbara.

Wiadomo za to, jaki będzie ich dom. - Żeby był to domek pełny miłości. Wiemy, że nasze dzieciątka są z nami szczęśliwe - wyjaśnia pani Barbara. - Musimy być z nimi i musimy im w tym pomóc, żeby jak najdłużej byli z nami - dodaje.

Więcej o akcji Walka Świderków o lepsze jutro na profilu na Facebooku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS