Bez większości, ale z misją stworzenia rządu. Jak Mateusz Morawiecki chce wypełnić zadanie od prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN
Bez większości, ale z misją stworzenia rządu. Jak Mateusz Morawiecki chce wypełnić zadanie od prezydenta?
Bez większości, ale z misją stworzenia rządu. Jak Mateusz Morawiecki chce wypełnić zadanie od prezydenta?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Bez większości, ale z misją stworzenia rządu. Jak Mateusz Morawiecki chce wypełnić zadanie od prezydenta?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, czy 248 to jest większość i czy dotychczasowa opozycja tę większość w Sejmie ma, to podczas pierwszych głosowań czarno na białym mógł się o tym przekonać. Prezydent Andrzej Duda został przy wersji, którą zapowiedział tydzień temu. Mateusz Morawiecki ma misję stworzenia rządu.

Po tym, jak w Sejmie Mateusz Morawiecki na ręce marszałka seniora złożył dymisje rządu, to teraz on - tak zdecydował prezydent - ma 14 dni dni na przedstawienie składu Rady Ministrów, a prezydent na ich powołanie, a potem kolejne 14 dni na wygłoszenie expose i przekonanie sporej liczby posłów, by zagłosowali za wotum zaufania dla trzeciej kadencji rządu PiS-u. - Chciałbym zaprosić wszystkich, którzy tutaj na tej sali będą budowali większość parlamentarną, aby poparli właśnie mój rząd, który będę starał się tworzyć - stwierdził w Sejmie Mateusz Morawiecki.

Ani Mateusz Morawiecki w trakcie prawie 40-minutowego wystąpienia, ani Jarosław Kaczyński nie przedstawili jakiegokolwiek wiarygodnego planu, jak i z kim PiS chce tworzyć nową koalicyjną większość. By uzyskać wotum zaufania - Morawieckiemu brakuje co najmniej 37 posłów.

Morawiecki dziękuje, przeprasza i proponuje koalicjęTVN24

Koalicyjna niemoc

- Sytuacja jest dynamiczna, a nie taka, jak niektórzy sądzą. Jednocześnie wobec zagrożenia suwerenności, właściwie samego istnienia państwa polskiego, no bo te propozycje, które zostały przedstawione, to jest w istocie nie tylko odebranie suwerenności, ale likwidacja państwa polskiego - stwierdził Jarosław Kaczyński, który kolejny raz zaznaczył, że Donald Tusk jest "człowiekiem Niemiec".

Słowa prezesa PiS potwierdzają tylko, że jedyny plan PiS-u na kolejne tygodnie, to ciąg dalszy polityki oskarżeń wobec Donalda Tuska. Właśnie w takiej atmosferze Mateusz Morawiecki twierdzi, że będzie szukał sejmowej większości w ramach Koalicji Polskich Spraw. - Byśmy odstawili te dawne waśnie do lamusa i żebyśmy postarali się zbudować rząd, można powiedzieć to dawne sformułowanie, "ponad podziałami". Nawet mogę powiedzieć "ponadpartyjny" w jakimś stopniu, dlatego że właśnie żyjemy w tak szczególnym czasie - zaznacza Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co, jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na wicemarszałka? Kaczyński komentuje

Na dziś nie ma ani jednego posła spoza PiS-u, którego przekonałyby słowa premiera. W kolejnych dniach Mateusz Morawiecki będzie więc wyznaczał kandydatów na ministrów do rządu, który nie uzyska większości.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS