Beata Szydło może zostać usunięta z funkcji wiceprezesa PiS. Są nieoficjalne informacje w tej sprawie

Źródło:
Fakty TVN
Beata Szydło może zostać usunięta z funkcji wiceprezesa PiS. Są nieoficjalne informacje w tej sprawie
Beata Szydło może zostać usunięta z funkcji wiceprezesa PiS. Są nieoficjalne informacje w tej sprawie
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Beata Szydło może zostać usunięta z funkcji wiceprezesa PiS. Są nieoficjalne informacje w tej sprawieArleta Zalewska/Fakty TVN

Beata Szydło napisała w serwisie X, żeby jej przeciwnicy w Prawie i Sprawiedliwości otwarcie mówili o tym, że chcą ją usunąć z funkcji wiceprezesa partii. Jak wynika z naszych informacji, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Najnowszy wpis Beaty Szydło w mediach społecznościowych to nie jest efekt wyłącznie lokalnych sporów. To opis sytuacji w partii Jarosława Kaczyńskiego oczami byłej premier i wciąż wiceprezes PiS.

- W każdej partii jest tak, że są różne grupy. One mają swoje ambicje, one mają swoje interesy - zaznacza Anna Gembicka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Czasami przy takich sprawach buzują emocje, może niepotrzebnie są one uzewnętrzniane - ocenia Michał Moskal, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Uważam, że jeżeli towarzyszą emocje dyskusji wewnątrz partii, to lepiej prowadzić takie rozmowy w cztery oczy - komentuje Michał Dworczyk, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?

Pokłosie sporu o marszałka województwa małopolskiego

Wpis Beaty Szydło to reakcja na nieoficjalne informacje, że na kongresie PiS we wrześniu miałaby stracić funkcję wiceprezesa partii. Powód? Z jednej strony mają padać argumenty, że we władzach PiS potrzebna jest zmiana pokoleniowa, a z drugiej - że wśród wiceprezesów jest zbyt wielu europosłów, a praca w Parlamencie Europejskim zajmuje im czas.

Ponadto wykreślenie nazwiska Beaty Szydło z władz partii miałoby być kolejną konsekwencją wydarzeń w małopolskim PiS - chodzi o kryzys związany z wyborem marszałka województwa, za który Jarosław Kaczyński ma winić byłą premier.

Jak wynika z naszych informacji, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. - Ja mam nadzieję, że jednak będzie rozmowa z tymi panami, o których ona pisze, i zostanie to wyjaśnione, bo nie jest to na pewno potrzebne, mamy co robić - mówi Anna Gembicka. - Myślę, że gdyby pani premier Szydło miała jeszcze jakikolwiek kontakt z panem prezesem Kaczyńskim, to mogłaby mu to po prostu wyartykułować, a widać, że kontaktu nie ma, nie jest akceptowana w kierownictwie partii, nie jest akceptowana przez decydentów - zawraca uwagę Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kaczyński "radykalnie się nie zgadza" z Szydło w sprawie krakowskiego PiS
Kaczyński "radykalnie się nie zgadza" z Szydło w sprawie krakowskiego PiSTVN24

Spór o kandydata w wyborach prezydenckich

W tle tych sporów pomiędzy liderami, w tle ścierających się coraz ostrzej w PiS-ie różnych frakcji, toczy się wyścig nie tylko o przywództwo w partii po Jarosławie Kaczyńskim, ale przede wszystkim o to, kto będzie kandydatem na prezydenta w przyszłym roku.

Jarosław Kaczyński na ostatniej konferencji prasowej wyraził przekonanie, że gdyby rządziło jego ugrupowanie, to prezydentem byłby Mariusz Błaszczak. Jednocześnie jednak wskazał, że są też inni potencjalni kandydaci, których poparcie wśród wyborców partia bada w różnych wewnętrznych sondażach.

ZOBACZ TEŻ: Porządki w PiS i oczekiwanie na ogłoszenie kandydata na prezydenta

W nieoficjalnych rozmowach politycy PiS przyznają, że im bliżej kongresu we wrześniu, tym publicznych konfliktów i wzajemnych oskarżeń może być więcej, bo to wtedy mają zapaść kluczowe decyzje dotyczące zmian w kierownictwie PiS, co wpłynie na układ sił w partii na kolejne lata. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Art Service 2

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS