"Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach

06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
Katarzyna Górniak | tvn24
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękachKatarzyna Górniak | tvn24

Naukowcy mówią o przełomie, pacjenci o nadziei. Australijscy lekarze osobom sparaliżowanym zdołali przywrócić władzę w rękach. Szansę na lepsze życie dała rekonstrukcja nerwów. Zabieg sam w sobie jest średnio skomplikowany i stosunkowo tani. Czy będzie więc powszechny?

Zjeżdżał na rowerze, wzniesienie skończyło się wcześniej, niż myślał. Zaczęło się życie na wózku. - Codziennie musi mnie ktoś umyć, ubrać, posadzić na wózek - mówi Artur Wachowicz, którego ręce nie działają. Widoki osób, którym przywrócono sprawność - przywracają nadzieję.

- Mojej lewej ręki używam częściej do podnoszenia przedmiotów i ruchów precyzyjnych. Nie jestem tego w stanie zrobić prawą ręką, za to w prawej mam więcej siły - mówi Paul, pacjent po nowatorskiej operacji. Do niedawna jego ręce ani drgnęły. Gdy złamał kręgosłup - też na rowerze - był całkowicie sparaliżowany.

- Bardzo ważny krok w dobrym kierunku, jeżeli uzyskano odpowiednią siłę ruchu, jeżeli uzyskano użyteczność ruchu - tłumaczy prof. Zbigniew Czernicki, neurochirurg ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Sukces lekarzy

A to właśnie udało się australijskim lekarzom. Trzynastu z szesnastu pacjentów - do tej pory sparaliżowanych - po nowatorskiej operacji samodzielnie je, obsługuje telefon i pisze na komputerze.

- Sztuczka, właściwie trochę taki podstęp wobec natury - ocenia prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Chirurdzy wykorzystali bowiem coś co działa, by uruchomić to, co nie działa. Najpierw znaleźli nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego powyżej piątego kręgu. Wyodrębnili te, które sterują ręką, ale nie działają, oraz te, które działają, ale wykonują mniej ważne funkcje. Następnie przecięli je i połączyli.

- Te, które nie są od tego - nerwy, zaczynają działać tak, jakby były od tego, żeby poruszać - tłumaczy prof. Wojciech Maksymowicz.

To szansa dla tych, którzy kręgosłup złamali podczas skoku do wody, sportów wyczynowych czy wypadków samochodowych.

Kryteria

Australijscy lekarze postawili jednak kilka warunków: między innymi młody wiek czy maksymalnie półtora roku po urazie. Operacja jest stosunkowo tania, choć po niej - konieczna jest długa i żmudna rehabilitacja.

- Kiedy już zaczynamy czuć własne ciało, dochodzi do ćwiczeń czynnych, czyli samodzielnego poruszania ręką, wzmacniania siły mięśniowej - mówi Paweł Jendrzejewski, rehabilitant, fizjoterapeuta.

W Polsce tę metodę już się stosuje - przy uszkodzeniach nerwów twarzy.

- Na całym świecie jak się zbierze pojedyncze próby, rozdmucha się ten żar nadziei, to możliwe, że będzie to mogło być w przyszłości stosowane powszechniej - mówi prof. Wojciech Maksymowicz neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Pan Artur odlicza dni do narodzin swojego dziecka. Chciałby choć trochę ruszać - choćby jedną ręką. - Zrobiłbym wszystko, żeby to się stało - mówi Artur Wachowicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS