"Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach

06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
Katarzyna Górniak | tvn24
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękachKatarzyna Górniak | tvn24

Naukowcy mówią o przełomie, pacjenci o nadziei. Australijscy lekarze osobom sparaliżowanym zdołali przywrócić władzę w rękach. Szansę na lepsze życie dała rekonstrukcja nerwów. Zabieg sam w sobie jest średnio skomplikowany i stosunkowo tani. Czy będzie więc powszechny?

Zjeżdżał na rowerze, wzniesienie skończyło się wcześniej, niż myślał. Zaczęło się życie na wózku. - Codziennie musi mnie ktoś umyć, ubrać, posadzić na wózek - mówi Artur Wachowicz, którego ręce nie działają. Widoki osób, którym przywrócono sprawność - przywracają nadzieję.

- Mojej lewej ręki używam częściej do podnoszenia przedmiotów i ruchów precyzyjnych. Nie jestem tego w stanie zrobić prawą ręką, za to w prawej mam więcej siły - mówi Paul, pacjent po nowatorskiej operacji. Do niedawna jego ręce ani drgnęły. Gdy złamał kręgosłup - też na rowerze - był całkowicie sparaliżowany.

- Bardzo ważny krok w dobrym kierunku, jeżeli uzyskano odpowiednią siłę ruchu, jeżeli uzyskano użyteczność ruchu - tłumaczy prof. Zbigniew Czernicki, neurochirurg ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Sukces lekarzy

A to właśnie udało się australijskim lekarzom. Trzynastu z szesnastu pacjentów - do tej pory sparaliżowanych - po nowatorskiej operacji samodzielnie je, obsługuje telefon i pisze na komputerze.

- Sztuczka, właściwie trochę taki podstęp wobec natury - ocenia prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Chirurdzy wykorzystali bowiem coś co działa, by uruchomić to, co nie działa. Najpierw znaleźli nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego powyżej piątego kręgu. Wyodrębnili te, które sterują ręką, ale nie działają, oraz te, które działają, ale wykonują mniej ważne funkcje. Następnie przecięli je i połączyli.

- Te, które nie są od tego - nerwy, zaczynają działać tak, jakby były od tego, żeby poruszać - tłumaczy prof. Wojciech Maksymowicz.

To szansa dla tych, którzy kręgosłup złamali podczas skoku do wody, sportów wyczynowych czy wypadków samochodowych.

Kryteria

Australijscy lekarze postawili jednak kilka warunków: między innymi młody wiek czy maksymalnie półtora roku po urazie. Operacja jest stosunkowo tania, choć po niej - konieczna jest długa i żmudna rehabilitacja.

- Kiedy już zaczynamy czuć własne ciało, dochodzi do ćwiczeń czynnych, czyli samodzielnego poruszania ręką, wzmacniania siły mięśniowej - mówi Paweł Jendrzejewski, rehabilitant, fizjoterapeuta.

W Polsce tę metodę już się stosuje - przy uszkodzeniach nerwów twarzy.

- Na całym świecie jak się zbierze pojedyncze próby, rozdmucha się ten żar nadziei, to możliwe, że będzie to mogło być w przyszłości stosowane powszechniej - mówi prof. Wojciech Maksymowicz neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Pan Artur odlicza dni do narodzin swojego dziecka. Chciałby choć trochę ruszać - choćby jedną ręką. - Zrobiłbym wszystko, żeby to się stało - mówi Artur Wachowicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kierowca z własnym samochodem potrzebny do wożenia turystów w południowej Europie - brzmi jak atrakcyjna, dobrze płatna oferta pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że nie chodzi o przewozy turystów, ale przemyt migrantów z Bałkanów do Europy Zachodniej. Szczegóły tego przestępczego procederu pokazali w "Superwizjerze" Jakub Stachowiak i Sebastian Klauziński.

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS