Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono

09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono
09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówionoRenata Kijowska | Fakty TVN

Szokująca decyzja urzędniczki NFZ - odmówiła przyznania specjalnego wózka inwalidzkiego 9-letniemu chłopczykowi bez rąk. Powołała się na przepisy, że takie wózki są dla osób z porażeniami trzy- lub czterokończynowymi. W tym przypadku tylu kończyn nie ma. Ta argumentacja wstrząsnęła matką dziecka, wstrząsnęła też NFZ-em, który przeprosił za bezduszność i obiecał poprawę.

Bartek nie ma rąk, ale potrafi pisać nóżkami - właśnie napisał, że jego mama jest fajna. To prawda - jego mama jest fajna i waleczna, chociażby przy zdobywaniu dofinansowania NFZ.

Jednak początkowo nie udało jej się zdobyć dofinansowania NFZ do wózka elektrycznego, którym chłopiec mógłby sterować niepełnosprawną nogą.

- NFZ odrzucił wniosek. Niepełnosprawność mojego syna nie mieści się w ramach - tłumaczy Wioleta Rudnicka, mama Bartosza.

Kwestia kończyn

Nie tyle w ramach, co w ramkach się nie mieści - w ramkach formularzu. Elektryczny wózek należy się dzieciom z porażeniami i niedowładami trzy- lub czterokończynowymi. Tu pojawia się problem. Bartek rąk nie ma w ogóle. Refundacji wózka z tego powodu odmówiono. "Brak uzasadnienia, informacji o porażeniu lub niedowładzie".

- Powiedziałam, że to dziecko urodziło się z całkowitym brakiem kończyn górnych, niedorozwojem kończyn dolnych. Nie ma indywidualnego podejścia. Wszyscy tą samą miarą jesteśmy mierzeni, jakby każdą niepełnosprawność można było podciągnąć pod jakiś konkretny przepis - opowiada mama Barka.

- Na pewno pomożemy. Potraktujemy tę sprawę indywidualnie, i jeszcze raz przepraszam za brak serca - mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka prasowa NFZ w Katowicach. Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia obiecał znaleźć rozwiązanie dobre dla Bartka i dla innych dzieci.

- Poinformujemy naszych pracowników, jak powinni właściwie interpretować przepisy, i czasami nie tylko powinni pochylić się nad przepisami, ale i nad indywidualnym przypadkiem. Taka sytuacja już się nie powtórzy - zapewnia Doros.

Marzenie o piłce

Pani Wioleta chciałaby wierzyć w zapewnienia NFZ. Wkrótce Bartek będzie miał operację nogi, po niej wózek wart 18 tysięcy złotych będzie mu bardzo potrzebny. Podobnie jak proteza, którą co jakiś czas trzeba wymieniać. Wszystko po to, by mógł robić to, co kocha. - Będę grać w piłkę z "kuloodpornymi" - tłumaczy Bartek.

"Kuloodporni" to organizacja z Bielska-Białej, której celem jest aktywizacja sportowa osób niepełnosprawnych, i która dąży do stworzenia klubu amp futbolu.

Bartek na boisku czuje się świetnie. Jego pierwszy trening, jego pierwsze kroki - przy tym wszystkim była pani Wioleta. Pierwszy śmiech Bartka usłyszała w "Faktach" TVN. - Od kiedy go zobaczyłam w pani reportażu, to zawsze był pogodny - wspomina.

Dzięki swojej mamie Bartek codziennie się śmieje. Śmiał się także w swoje dziewiąte urodziny, które obchodził w sobotę. - Żeby operacja się udała i żebym miał dużo pieniędzy - zdradził swoje marzenia.

Jeśli te marzenia się spełnią, to wtedy będzie po prostu trochę łatwiej. Pani Wioleta za nic nie chciałaby, aby było inaczej. Decyzja o adopcji Bartka była najlepszą w życiu, jak sama mówi.

- Jeśli miałabym jeszcze raz możliwość podjęcia takiej decyzji, to absolutnie jeszcze raz bym taką samą decyzję podjęła - zapewnia. - Jest moim wymarzonym synem, jest po prostu tak samo wartościowym człowiekiem jak każdy inny - dodaje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS