Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy

Źródło:
Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracyArleta Zalewska/Fakty TVN

Audyt - to słowo łączy wszystkich ministrów w ich pierwszych dniach pracy. Wszyscy przekonują, że początek to sprawdzenie, co właściwie działo się do tej pory w ich resortach. Ale są też pierwsze decyzje. Barbara Nowacka wymienia kuratorów, Adam Bodnar składa pierwsze wnioski, a minister infrastruktury pojechał do protestujących przewoźników.

Kuratorzy, którzy byli za PiS-u, wszyscy znikną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Na miejsce obecnych kuratorów zostaną powołani pełniący obowiązki, a nowi zostaną wyłonieni w konkursach. - Wszyscy działali na polityczne zlecenie - tłumaczy swoją decyzję nowa ministra.

Każdy minister planuje audyt w swoim resorcie. - Zaczęłam dziś cykl spotkań z dyrektorami departamentów i po kolei patrzymy, cóż tu się wydarzyło przez ostatnie osiem lat i co trzeba zrobić, żeby różne sprawy naprawić - powiedziała Barbara Nowacka. - Będziemy wszystko audytować, to już jest w ministerstwie zlecone. I czekam na wyniki - dodaje nowy minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co należy wiedzieć o Barbarze Nowackiej?

Donald Tusk powołał międzyresortowy zespół do przywrócenia praworządności, na którego czele stanie nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. W skład zespołu wejdą przedstawiciele różnych ministerstw. Specjaliści przygotują projekty ustaw. Na czwartkowym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Adam Bodnar zapowiedział, że przywróci konstytucyjną rolę tej instytucji.

Jedną z pierwszych decyzji ministra Adama Bodnara był wniosek do premiera w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej, w której pracach uczestniczą już 22 państwa członkowskie UE.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Adam Bodnar?

Uprzątnięte gabinety

Nowi ministrowie - jak mówią w rozmowie z "Faktami" - zastali uporządkowane i praktycznie puste gabinety.

"Z ministerialnych pokoi w kancelarii premiera wyniesiono komputery i drukarki (nie poza gmach, ale nie ma ich na wyposażeniu). Dosłownie. Mali ludzie. Od wczoraj służby IT mozolnie wszystko ponownie instalują i ruszamy normalnie z pracą. Z Janem Grabcem damy radę!" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) minister Maciej Berek, odpowiedzialny w rządzie za legislację.

Niemal natychmiast odpowiedział mu były rzecznik rządu Piotr Mueller: "Panie Ministrze, jak przychodzi nowy pracownik do pracy, to standardowo przygotowuje się stanowisko pracy na nowo, w tym m.in. ponownie konfiguruje się sprzęt komputerowy. Proszę nie szukać taniej sensacji" - napisał.

Pierwszy dzień w pracy dla ministrów to nie tylko spotkania i przygotowywanie planu na najbliższe dni. Nowy minister infrastruktury niemal natychmiast po powołaniu pojechał na spotkanie z przewoźnikami protestującymi na polsko-ukraińskiej granicy.

- Konieczna była rozmowa. Zanotowałem szereg argumentów. Będę chciał je przedstawić stronom, z którymi będę rozmawiał. Przede mną ważne spotkania - oświadczył minister Dariusz Klimczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

W wielu ministerstwach pracę rozpoczęli też wiceministrowie. Niektórzy z nominacjami muszą poczekać na powrót Donalda Tuska z Brukseli. W poniedziałek Rada Ministrów ma spotkać się na nieformalnym posiedzeniu w sprawie nowego budżetu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS