Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy

Źródło:
Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracyArleta Zalewska/Fakty TVN

Audyt - to słowo łączy wszystkich ministrów w ich pierwszych dniach pracy. Wszyscy przekonują, że początek to sprawdzenie, co właściwie działo się do tej pory w ich resortach. Ale są też pierwsze decyzje. Barbara Nowacka wymienia kuratorów, Adam Bodnar składa pierwsze wnioski, a minister infrastruktury pojechał do protestujących przewoźników.

Kuratorzy, którzy byli za PiS-u, wszyscy znikną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Na miejsce obecnych kuratorów zostaną powołani pełniący obowiązki, a nowi zostaną wyłonieni w konkursach. - Wszyscy działali na polityczne zlecenie - tłumaczy swoją decyzję nowa ministra.

Każdy minister planuje audyt w swoim resorcie. - Zaczęłam dziś cykl spotkań z dyrektorami departamentów i po kolei patrzymy, cóż tu się wydarzyło przez ostatnie osiem lat i co trzeba zrobić, żeby różne sprawy naprawić - powiedziała Barbara Nowacka. - Będziemy wszystko audytować, to już jest w ministerstwie zlecone. I czekam na wyniki - dodaje nowy minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co należy wiedzieć o Barbarze Nowackiej?

Donald Tusk powołał międzyresortowy zespół do przywrócenia praworządności, na którego czele stanie nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. W skład zespołu wejdą przedstawiciele różnych ministerstw. Specjaliści przygotują projekty ustaw. Na czwartkowym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Adam Bodnar zapowiedział, że przywróci konstytucyjną rolę tej instytucji.

Jedną z pierwszych decyzji ministra Adama Bodnara był wniosek do premiera w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej, w której pracach uczestniczą już 22 państwa członkowskie UE.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Adam Bodnar?

Uprzątnięte gabinety

Nowi ministrowie - jak mówią w rozmowie z "Faktami" - zastali uporządkowane i praktycznie puste gabinety.

"Z ministerialnych pokoi w kancelarii premiera wyniesiono komputery i drukarki (nie poza gmach, ale nie ma ich na wyposażeniu). Dosłownie. Mali ludzie. Od wczoraj służby IT mozolnie wszystko ponownie instalują i ruszamy normalnie z pracą. Z Janem Grabcem damy radę!" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) minister Maciej Berek, odpowiedzialny w rządzie za legislację.

Niemal natychmiast odpowiedział mu były rzecznik rządu Piotr Mueller: "Panie Ministrze, jak przychodzi nowy pracownik do pracy, to standardowo przygotowuje się stanowisko pracy na nowo, w tym m.in. ponownie konfiguruje się sprzęt komputerowy. Proszę nie szukać taniej sensacji" - napisał.

Pierwszy dzień w pracy dla ministrów to nie tylko spotkania i przygotowywanie planu na najbliższe dni. Nowy minister infrastruktury niemal natychmiast po powołaniu pojechał na spotkanie z przewoźnikami protestującymi na polsko-ukraińskiej granicy.

- Konieczna była rozmowa. Zanotowałem szereg argumentów. Będę chciał je przedstawić stronom, z którymi będę rozmawiał. Przede mną ważne spotkania - oświadczył minister Dariusz Klimczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

W wielu ministerstwach pracę rozpoczęli też wiceministrowie. Niektórzy z nominacjami muszą poczekać na powrót Donalda Tuska z Brukseli. W poniedziałek Rada Ministrów ma spotkać się na nieformalnym posiedzeniu w sprawie nowego budżetu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS