Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości"
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Unijne miliardy dla Polski coraz bliżej, a na pewno szybciej, niż wcześniej przewidywano. Jak zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk, na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć, a konkrety mają się znaleźć na stole w piątek, po spotkaniu szefa nowego polskiego rządu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Donald Tusk nie kryje, że celem jego misji w Brukseli jest odblokowanie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Bruksela nie kryje, że w związku ze zmianą władzy liczy na powrót praworządności w Polsce. Warunki dla Polski pozostają te same.

To może być potężny zwrot akcji w historii toczącej się od ponad dwóch lat, a chodzi o unijne miliardy. - Rozmawiamy o odblokowaniu całego KPO i funduszu spójności - podkreśla Adam Szłapka, nowy minister do spraw Unii Europejskiej.

To łącznie 111 miliardów euro. - Wydaje mi się, że jesteśmy na ostatniej prostej, żeby rozwiązać ten dylemat, póki nie ma ustaw. Mamy gotowe ustawy, ale wiadomo, że będą one wymagały na koniec akceptacji prezydenta Dudy. Na 90 procent uda się ten proces przyśpieszyć na tyle, że będę mógł w piątek powiedzieć "mamy to!" - przekonuje premier Donald Tusk.

Unijny komisarz do spraw budżetu jeszcze Polsce przelewu nie obiecał, ale jego ostatnia wypowiedź wskazuje na to, że retoryka się zmienia.

"Jestem przekonany, że znajdziemy sposoby, aby pomóc Polsce. Nie mam cienia wątpliwości, że - by tak rzec - zmierzają oni we właściwym kierunku, jeśli chodzi o praworządność" - podkreśla Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu. "Nie mówimy o natychmiastowym transferze miliardów, a raczej o odblokowaniu środków. Musimy znaleźć sposób procedowania" - dodaje.

Te słowa oburzyły polityków PiS. - Byłem w Parlamencie Europejskim prawie 10 lat. Nie sądziłem, że Komisja Europejska może tak ordynarnie łamać prawo europejskie - twierdzi Zbigniew Kuźmiuk.

Tusk o KPO: na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć na tyle, że w piątek powiem "mamy to"
Tusk o KPO: na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć na tyle, że w piątek powiem "mamy to" TVN24

Rząd Morawieckiego nie był w stanie pozyskać środków na KPO

To rządowi PiS zarzucano łamanie prawa unijnego, choćby wprowadzając ustawę kagańcową. Mateusz Morawiecki wiedział, że pieniądze na KPO są powiązane z praworządnością - sam się na to zgodził. Sądownictwo nie zostało naprawione, rząd Morawieckiego zwlekał z wysłaniem wniosku o wypłatę środków na KPO. Wniosek został wysłany dopiero w sierpniu i dotyczył jedynie zwiększenia puli środków na KPO.

- Wszystkie instytucje wiedzą tu, że w Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Natomiast to zostało dość mocno zabagnione przez poprzedni rząd - informuje premier Donald Tusk.

Wybór Donalda Tuska na premiera nie oznacza, że Polska będzie zwolniona z obowiązku osiągnięcia tak zwanych kamieni milowych.

- Te ustawy trzeba pozmieniać. Im szybciej, tym lepiej, na to trzeba zgody pana prezydenta, ale pan prezydent zadeklarował otwartość i mądrość - podkreśla wicemarszałek Sejmu i poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

W dalszym ciągu pozostaje nierozstrzygnięta kwestia praworządności w Polsce. Ponadto ustawę o Sądzie Najwyższym, która miała być krokiem w stronę odblokowania unijnych pieniędzy, Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Tusk przywitany w Brukseli przez europejskich przywódców. Relacja Macieja Sokołowskiego
Tusk przywitany w Brukseli przez europejskich przywódców. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Wiatr zmian

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar pozostaje w kontakcie z unijnymi komisarzami. Na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zapowiedział, że zrobi wszystko, aby przywrócić konstytucyjne znaczenie tej instytucji.

- Od dłuższego czasu z panem ministrem Bodnarem pracujemy nad tym, żeby tak zmienić sytuację prawną w Polsce do takiego stopnia, żeby nie była obciążeniem dla KPO - podkreśla minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.

Adam Szłapka zapowiedział, że Polska nie zamierza zwlekać ze złożeniem wniosku o pierwszą płatność w ramach KPO.

Nie tylko zmienia się podejście przedstawicieli wspólnoty do Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dotychczasowy stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jego obowiązki ma przejąć Piotr Serafin. Jego kandydaturę na stanowisko stałego przedstawiciela ma zgłosić prezydentowi Radosław Sikorski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS