Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości"
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd zapowiada przyspieszenie w sprawie środków na KPO. "W Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Unijne miliardy dla Polski coraz bliżej, a na pewno szybciej, niż wcześniej przewidywano. Jak zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk, na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć, a konkrety mają się znaleźć na stole w piątek, po spotkaniu szefa nowego polskiego rządu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Donald Tusk nie kryje, że celem jego misji w Brukseli jest odblokowanie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Bruksela nie kryje, że w związku ze zmianą władzy liczy na powrót praworządności w Polsce. Warunki dla Polski pozostają te same.

To może być potężny zwrot akcji w historii toczącej się od ponad dwóch lat, a chodzi o unijne miliardy. - Rozmawiamy o odblokowaniu całego KPO i funduszu spójności - podkreśla Adam Szłapka, nowy minister do spraw Unii Europejskiej.

To łącznie 111 miliardów euro. - Wydaje mi się, że jesteśmy na ostatniej prostej, żeby rozwiązać ten dylemat, póki nie ma ustaw. Mamy gotowe ustawy, ale wiadomo, że będą one wymagały na koniec akceptacji prezydenta Dudy. Na 90 procent uda się ten proces przyśpieszyć na tyle, że będę mógł w piątek powiedzieć "mamy to!" - przekonuje premier Donald Tusk.

Unijny komisarz do spraw budżetu jeszcze Polsce przelewu nie obiecał, ale jego ostatnia wypowiedź wskazuje na to, że retoryka się zmienia.

"Jestem przekonany, że znajdziemy sposoby, aby pomóc Polsce. Nie mam cienia wątpliwości, że - by tak rzec - zmierzają oni we właściwym kierunku, jeśli chodzi o praworządność" - podkreśla Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu. "Nie mówimy o natychmiastowym transferze miliardów, a raczej o odblokowaniu środków. Musimy znaleźć sposób procedowania" - dodaje.

Te słowa oburzyły polityków PiS. - Byłem w Parlamencie Europejskim prawie 10 lat. Nie sądziłem, że Komisja Europejska może tak ordynarnie łamać prawo europejskie - twierdzi Zbigniew Kuźmiuk.

Tusk o KPO: na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć na tyle, że w piątek powiem "mamy to"
Tusk o KPO: na 90 procent uda się ten proces przyspieszyć na tyle, że w piątek powiem "mamy to" TVN24

Rząd Morawieckiego nie był w stanie pozyskać środków na KPO

To rządowi PiS zarzucano łamanie prawa unijnego, choćby wprowadzając ustawę kagańcową. Mateusz Morawiecki wiedział, że pieniądze na KPO są powiązane z praworządnością - sam się na to zgodził. Sądownictwo nie zostało naprawione, rząd Morawieckiego zwlekał z wysłaniem wniosku o wypłatę środków na KPO. Wniosek został wysłany dopiero w sierpniu i dotyczył jedynie zwiększenia puli środków na KPO.

- Wszystkie instytucje wiedzą tu, że w Polsce następuje w tej chwili renesans rządów prawa. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Natomiast to zostało dość mocno zabagnione przez poprzedni rząd - informuje premier Donald Tusk.

Wybór Donalda Tuska na premiera nie oznacza, że Polska będzie zwolniona z obowiązku osiągnięcia tak zwanych kamieni milowych.

- Te ustawy trzeba pozmieniać. Im szybciej, tym lepiej, na to trzeba zgody pana prezydenta, ale pan prezydent zadeklarował otwartość i mądrość - podkreśla wicemarszałek Sejmu i poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

W dalszym ciągu pozostaje nierozstrzygnięta kwestia praworządności w Polsce. Ponadto ustawę o Sądzie Najwyższym, która miała być krokiem w stronę odblokowania unijnych pieniędzy, Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Tusk przywitany w Brukseli przez europejskich przywódców. Relacja Macieja Sokołowskiego
Tusk przywitany w Brukseli przez europejskich przywódców. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Wiatr zmian

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar pozostaje w kontakcie z unijnymi komisarzami. Na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zapowiedział, że zrobi wszystko, aby przywrócić konstytucyjne znaczenie tej instytucji.

- Od dłuższego czasu z panem ministrem Bodnarem pracujemy nad tym, żeby tak zmienić sytuację prawną w Polsce do takiego stopnia, żeby nie była obciążeniem dla KPO - podkreśla minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.

Adam Szłapka zapowiedział, że Polska nie zamierza zwlekać ze złożeniem wniosku o pierwszą płatność w ramach KPO.

Nie tylko zmienia się podejście przedstawicieli wspólnoty do Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dotychczasowy stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jego obowiązki ma przejąć Piotr Serafin. Jego kandydaturę na stanowisko stałego przedstawiciela ma zgłosić prezydentowi Radosław Sikorski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS