Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy

Źródło:
Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracy
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Audyty, pierwsze decyzje i "ważne spotkania". Nowi ministrowie zabrali się do pracyArleta Zalewska/Fakty TVN

Audyt - to słowo łączy wszystkich ministrów w ich pierwszych dniach pracy. Wszyscy przekonują, że początek to sprawdzenie, co właściwie działo się do tej pory w ich resortach. Ale są też pierwsze decyzje. Barbara Nowacka wymienia kuratorów, Adam Bodnar składa pierwsze wnioski, a minister infrastruktury pojechał do protestujących przewoźników.

Kuratorzy, którzy byli za PiS-u, wszyscy znikną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Na miejsce obecnych kuratorów zostaną powołani pełniący obowiązki, a nowi zostaną wyłonieni w konkursach. - Wszyscy działali na polityczne zlecenie - tłumaczy swoją decyzję nowa ministra.

Każdy minister planuje audyt w swoim resorcie. - Zaczęłam dziś cykl spotkań z dyrektorami departamentów i po kolei patrzymy, cóż tu się wydarzyło przez ostatnie osiem lat i co trzeba zrobić, żeby różne sprawy naprawić - powiedziała Barbara Nowacka. - Będziemy wszystko audytować, to już jest w ministerstwie zlecone. I czekam na wyniki - dodaje nowy minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co należy wiedzieć o Barbarze Nowackiej?

Donald Tusk powołał międzyresortowy zespół do przywrócenia praworządności, na którego czele stanie nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. W skład zespołu wejdą przedstawiciele różnych ministerstw. Specjaliści przygotują projekty ustaw. Na czwartkowym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Adam Bodnar zapowiedział, że przywróci konstytucyjną rolę tej instytucji.

Jedną z pierwszych decyzji ministra Adama Bodnara był wniosek do premiera w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej, w której pracach uczestniczą już 22 państwa członkowskie UE.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Adam Bodnar?

Uprzątnięte gabinety

Nowi ministrowie - jak mówią w rozmowie z "Faktami" - zastali uporządkowane i praktycznie puste gabinety.

"Z ministerialnych pokoi w kancelarii premiera wyniesiono komputery i drukarki (nie poza gmach, ale nie ma ich na wyposażeniu). Dosłownie. Mali ludzie. Od wczoraj służby IT mozolnie wszystko ponownie instalują i ruszamy normalnie z pracą. Z Janem Grabcem damy radę!" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) minister Maciej Berek, odpowiedzialny w rządzie za legislację.

Niemal natychmiast odpowiedział mu były rzecznik rządu Piotr Mueller: "Panie Ministrze, jak przychodzi nowy pracownik do pracy, to standardowo przygotowuje się stanowisko pracy na nowo, w tym m.in. ponownie konfiguruje się sprzęt komputerowy. Proszę nie szukać taniej sensacji" - napisał.

Pierwszy dzień w pracy dla ministrów to nie tylko spotkania i przygotowywanie planu na najbliższe dni. Nowy minister infrastruktury niemal natychmiast po powołaniu pojechał na spotkanie z przewoźnikami protestującymi na polsko-ukraińskiej granicy.

- Konieczna była rozmowa. Zanotowałem szereg argumentów. Będę chciał je przedstawić stronom, z którymi będę rozmawiał. Przede mną ważne spotkania - oświadczył minister Dariusz Klimczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

W wielu ministerstwach pracę rozpoczęli też wiceministrowie. Niektórzy z nominacjami muszą poczekać na powrót Donalda Tuska z Brukseli. W poniedziałek Rada Ministrów ma spotkać się na nieformalnym posiedzeniu w sprawie nowego budżetu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS