Rosyjskie ataki na Ukrainę nie ustają. "To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zdjęcia ofiar w Ukrainie wypierane są ze światowych mediów przez zdjęcia z Izraela, Rosja korzysta z okazji i wzmaga ataki. Także na cywilów. Z kolei w górach spadł śnieg, co przypomina, że Ukraińców znowu czeka ciężka wojenna zima.

Na ukraińskim froncie ciężkie walki nie ustają ani na chwilę. Pod Kupiańskiem Rosjanie próbowali przełamać ukraińską obronę, wysyłając broń pancerną. Ale nawet najnowsze rosyjskie czołgi T-90M nie miały szans. - W ciągu czterech ostatnich dni 66. brygada zniszczyła 25 czołgów. To świadczy o tym, że przeciwnik rzuca na nasze pozycje ludzi i sprzęt jak mięso armatnie - mówi Ilia Jewłasz ze Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

By powstrzymać okupantów, a potem wyprzeć wroga, Ukraina potrzebuje ciągłego wsparcia - mówił prezydent Zełenski podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Kopenhadze. - Dziękuję każdemu krajowi, każdemu przywódcy, wszystkim narodom, które są z nami. Tym, którzy pomagają nam z obroną powietrzną. Jest to szczególnie ważne teraz, przed zimą, którą Rosja będzie starała się uczynić dla nas bolesną - stwierdził Zełenski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: Rosja werbuje na wojnę migrantów z Azji Centralnej. Także kobiety

W ukraińskich Karpatach spadł już pierwszy śnieg. Ukraina przygotowuje się na ciężkie miesiące, które nadchodzą. Specjaliści ostrzegają, że wyłączeń prądu nie będzie, tylko jeśli uda się obronić system energetyczny przez rosyjskimi atakami rakietowymi. - Wyremontowaliśmy dużą część tego, co zostało zniszczone. Mamy kilka bloków energetycznych, które nie będą gotowe na początek zimy, bo były tak bardzo zniszczone. Dopiero w przyszłym roku uda nam się je odbudować - przekazuje Dmytro Sacharuk, dyrektor wykonawczy Koncernu Energetycznego "DTEK".

Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsi
Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsiAnna Czerwińska/Fakty TVN

Nadchodzą ciężkie miesiące

Będzie ciężko, więc wszyscy przygotowują się, by przetrwać przerwy w dostawach prądu.

- Priorytetem na zimę są ciepłe ubrania. Nad ich dystrybucją aktywnie pracują 32 lokalne centra w Kijowie. Pomagamy także grzejnikami. Zarówno osobom indywidualnym, jak i instytucjom. I oczywiście zajmujemy się również dystrybucją agregatów prądotwórczych - opowiada Igor Prokopenko z Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

Rosja już teraz intensywnie bombarduje obiekty cywilne na wschodzie Ukrainy, siejąc terror i śmierć. - To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy. Ginie tylu ludzi, oni robią to codziennie, odbierając życie naszym wojskowym i cywilom - uważa Olha Onacka, mieszkanka wsi Peresiczne.

W wiosce Hroza w obwodzie charkowskim zaczęto grzebać ofiary najkrwawszego w tym roku rosyjskiego ataku. Rakieta uderzyła w kawiarnię, gdzie odbywała się stypa. Zginęły co najmniej 52 osoby. - Oni byli pod okupacją rosyjską, ale przeżyli. A teraz zginęli. Człowiek, który skierował tę rakietę, powinien tutaj zostać nabity na pal. Przez niego połowa wioski zginęła - mówi Wołodymyr, przyjaciel ofiary ataku w Hrozie.

Ukraińcy grzebią całe rodziny. Wielu ofiar wciąż nie udało się zidentyfikować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS