Rosyjskie ataki na Ukrainę nie ustają. "To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zdjęcia ofiar w Ukrainie wypierane są ze światowych mediów przez zdjęcia z Izraela, Rosja korzysta z okazji i wzmaga ataki. Także na cywilów. Z kolei w górach spadł śnieg, co przypomina, że Ukraińców znowu czeka ciężka wojenna zima.

Na ukraińskim froncie ciężkie walki nie ustają ani na chwilę. Pod Kupiańskiem Rosjanie próbowali przełamać ukraińską obronę, wysyłając broń pancerną. Ale nawet najnowsze rosyjskie czołgi T-90M nie miały szans. - W ciągu czterech ostatnich dni 66. brygada zniszczyła 25 czołgów. To świadczy o tym, że przeciwnik rzuca na nasze pozycje ludzi i sprzęt jak mięso armatnie - mówi Ilia Jewłasz ze Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

By powstrzymać okupantów, a potem wyprzeć wroga, Ukraina potrzebuje ciągłego wsparcia - mówił prezydent Zełenski podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Kopenhadze. - Dziękuję każdemu krajowi, każdemu przywódcy, wszystkim narodom, które są z nami. Tym, którzy pomagają nam z obroną powietrzną. Jest to szczególnie ważne teraz, przed zimą, którą Rosja będzie starała się uczynić dla nas bolesną - stwierdził Zełenski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: Rosja werbuje na wojnę migrantów z Azji Centralnej. Także kobiety

W ukraińskich Karpatach spadł już pierwszy śnieg. Ukraina przygotowuje się na ciężkie miesiące, które nadchodzą. Specjaliści ostrzegają, że wyłączeń prądu nie będzie, tylko jeśli uda się obronić system energetyczny przez rosyjskimi atakami rakietowymi. - Wyremontowaliśmy dużą część tego, co zostało zniszczone. Mamy kilka bloków energetycznych, które nie będą gotowe na początek zimy, bo były tak bardzo zniszczone. Dopiero w przyszłym roku uda nam się je odbudować - przekazuje Dmytro Sacharuk, dyrektor wykonawczy Koncernu Energetycznego "DTEK".

Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsi
Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsiAnna Czerwińska/Fakty TVN

Nadchodzą ciężkie miesiące

Będzie ciężko, więc wszyscy przygotowują się, by przetrwać przerwy w dostawach prądu.

- Priorytetem na zimę są ciepłe ubrania. Nad ich dystrybucją aktywnie pracują 32 lokalne centra w Kijowie. Pomagamy także grzejnikami. Zarówno osobom indywidualnym, jak i instytucjom. I oczywiście zajmujemy się również dystrybucją agregatów prądotwórczych - opowiada Igor Prokopenko z Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

Rosja już teraz intensywnie bombarduje obiekty cywilne na wschodzie Ukrainy, siejąc terror i śmierć. - To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy. Ginie tylu ludzi, oni robią to codziennie, odbierając życie naszym wojskowym i cywilom - uważa Olha Onacka, mieszkanka wsi Peresiczne.

W wiosce Hroza w obwodzie charkowskim zaczęto grzebać ofiary najkrwawszego w tym roku rosyjskiego ataku. Rakieta uderzyła w kawiarnię, gdzie odbywała się stypa. Zginęły co najmniej 52 osoby. - Oni byli pod okupacją rosyjską, ale przeżyli. A teraz zginęli. Człowiek, który skierował tę rakietę, powinien tutaj zostać nabity na pal. Przez niego połowa wioski zginęła - mówi Wołodymyr, przyjaciel ofiary ataku w Hrozie.

Ukraińcy grzebią całe rodziny. Wielu ofiar wciąż nie udało się zidentyfikować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS