Rosyjskie ataki na Ukrainę nie ustają. "To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zdjęcia ofiar w Ukrainie wypierane są ze światowych mediów przez zdjęcia z Izraela, Rosja korzysta z okazji i wzmaga ataki. Także na cywilów. Z kolei w górach spadł śnieg, co przypomina, że Ukraińców znowu czeka ciężka wojenna zima.

Na ukraińskim froncie ciężkie walki nie ustają ani na chwilę. Pod Kupiańskiem Rosjanie próbowali przełamać ukraińską obronę, wysyłając broń pancerną. Ale nawet najnowsze rosyjskie czołgi T-90M nie miały szans. - W ciągu czterech ostatnich dni 66. brygada zniszczyła 25 czołgów. To świadczy o tym, że przeciwnik rzuca na nasze pozycje ludzi i sprzęt jak mięso armatnie - mówi Ilia Jewłasz ze Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

By powstrzymać okupantów, a potem wyprzeć wroga, Ukraina potrzebuje ciągłego wsparcia - mówił prezydent Zełenski podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Kopenhadze. - Dziękuję każdemu krajowi, każdemu przywódcy, wszystkim narodom, które są z nami. Tym, którzy pomagają nam z obroną powietrzną. Jest to szczególnie ważne teraz, przed zimą, którą Rosja będzie starała się uczynić dla nas bolesną - stwierdził Zełenski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: Rosja werbuje na wojnę migrantów z Azji Centralnej. Także kobiety

W ukraińskich Karpatach spadł już pierwszy śnieg. Ukraina przygotowuje się na ciężkie miesiące, które nadchodzą. Specjaliści ostrzegają, że wyłączeń prądu nie będzie, tylko jeśli uda się obronić system energetyczny przez rosyjskimi atakami rakietowymi. - Wyremontowaliśmy dużą część tego, co zostało zniszczone. Mamy kilka bloków energetycznych, które nie będą gotowe na początek zimy, bo były tak bardzo zniszczone. Dopiero w przyszłym roku uda nam się je odbudować - przekazuje Dmytro Sacharuk, dyrektor wykonawczy Koncernu Energetycznego "DTEK".

Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsi
Ukraina: rosyjska rakieta spadła na kawiarnię. Zginęło ponad 50 osób, duża część mieszkańców wsiAnna Czerwińska/Fakty TVN

Nadchodzą ciężkie miesiące

Będzie ciężko, więc wszyscy przygotowują się, by przetrwać przerwy w dostawach prądu.

- Priorytetem na zimę są ciepłe ubrania. Nad ich dystrybucją aktywnie pracują 32 lokalne centra w Kijowie. Pomagamy także grzejnikami. Zarówno osobom indywidualnym, jak i instytucjom. I oczywiście zajmujemy się również dystrybucją agregatów prądotwórczych - opowiada Igor Prokopenko z Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

Rosja już teraz intensywnie bombarduje obiekty cywilne na wschodzie Ukrainy, siejąc terror i śmierć. - To są bestie. Nie wiem, co im złego zrobiliśmy. Ginie tylu ludzi, oni robią to codziennie, odbierając życie naszym wojskowym i cywilom - uważa Olha Onacka, mieszkanka wsi Peresiczne.

W wiosce Hroza w obwodzie charkowskim zaczęto grzebać ofiary najkrwawszego w tym roku rosyjskiego ataku. Rakieta uderzyła w kawiarnię, gdzie odbywała się stypa. Zginęły co najmniej 52 osoby. - Oni byli pod okupacją rosyjską, ale przeżyli. A teraz zginęli. Człowiek, który skierował tę rakietę, powinien tutaj zostać nabity na pal. Przez niego połowa wioski zginęła - mówi Wołodymyr, przyjaciel ofiary ataku w Hrozie.

Ukraińcy grzebią całe rodziny. Wielu ofiar wciąż nie udało się zidentyfikować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS