Aleś Białacki został skazany. "Całe życie poświęcił obronie praw człowieka w Białorusi"

03.03.2023 | Aleś Białacki został skazany. "Całe życie poświęcił obronie praw człowieka w Białorusi"
03.03.2023 | Aleś Białacki został skazany. "Całe życie poświęcił obronie praw człowieka w Białorusi"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
Aleś Białacki został skazany. "Całe życie poświęcił obronie praw człowieka w Białorusi"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Białacki został skazany przez reżimowy sąd na Białorusi na 10 lat kolonii karnej. Proces Białackiego i trzech innych działaczy opozycyjnego stowarzyszenia "Wiasna" był w oczywisty sposób motywowany polityczne.

Niezależne media nie są wpuszczane do białoruskich sądów. Zwłaszcza w przypadku wyroku na takiego człowieka - Alesia Białackiego. - Aleś Białacki to sumienie białoruskiego narodu. Człowiek, który całe życie poświęcił obronie praw człowieka w Białorusi - mówi Natalia Radina, białoruska działaczka opozycyjna.

Właśnie za to, gdy już siedział za kratami, Aleś Białacki dostał w 2022 roku pokojową nagrodę Nobla wraz z obrońcami praw człowieka z Rosji i Ukrainy. Teraz za to samo został skazany na 10 lat. Jego trzej współpracownicy dostali od 7 do 9 lat. Oficjalnie za przemyt pieniędzy i finansowanie protestów.

Kilka miesięcy przed aresztowaniem tak opowiadał o działalności swojego Centrum Praw Człowieka "Wiasna". - My prowadzimy niebezpieczną dla władzy działalność. Dokumentujemy dowody tortur. Władze bardzo by nie chciały, żeby ta informacja została upubliczniona i przeanalizowana - mówił Białacki.

Oficjalnie na Białorusi jest półtora tysiąca więźniów politycznych, ale obserwatorzy mówią, że znacznie więcej. Białoruski dyktator uruchomił machinę represji po wielkich protestach przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 roku. O ich losie informował właśnie Białacki, który był legendą na Białorusi na długo przed Łukaszenką.

- Jakby nie był odważny, jakby nie był twardy, to nie zdecydowałby się walczyć na początku lat 80. o wolną i demokratyczną Białoruś w Związku Radzieckim. To jeszcze też nie był jeszcze Związek Radziecki Gorbaczowa, tylko tych KGB-istów, którzy byli przed nim, i Breżniewa - podkreśla Aleś Zarembiuk, prezes fundacji "Dom Białoruski w Warszawie".

Serce dla kraju

Aleś Białacki studiował filologię białoruską w czasach, gdy sądzono, że języka białoruskiego już nie ma, a Białorusini mówią wyłącznie po rosyjsku. Przed aresztowaniem latem 2021 roku mógł zostać za granicą, ale wrócił. - Ja z nim rozmawiałem parę tygodni przed jego aresztowaniem, w Genewie. On mówi tak "ja nie mogę zostawić swoich ludzi. Kiedy mnie posadzą, to posadzą, ale ja będę z naszymi ludźmi" - mówi Franak Wiaczorka, główny doradca Swiatłany Cichanouskiej.

Białoruska opozycja wzywa, by zamiast słów współczucia Europa zamknęła granice i przestała handlować z Mińskiem. - Ja rozumiem, że to jest ciężka decyzja dla tych ludzi, którzy mieszkają koło granicy, ale proszę nas zrozumieć. Kiedy mamy tysiące więźniów politycznych, kiedy ich mordują i torturują każdego dnia - tłumaczy Paweł Łatuszka, zastępca szefa opozycyjnego rządu przejściowego Białorusi.

Wśród więźniów na Białorusi jest Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi. Odwołał się od niedawnego wyroku 8 lat ciężkiego łagru, ale z więzienia napisał niepokojący list, sugerujący, że jest bezwzględnie traktowany.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Bełta

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS