Młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"

Źródło:
Fakty TVN
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U nich na pokładzie frekwencja była prawie stuprocentowa. Dar Młodzieży to żaglowiec, który 15 października był daleko od Polski, ale dziś to także symbol zaangażowania w polskie sprawy. Młodzi Polacy na co dzień nie przejmują się polityką. Jednak w niedzielę to oni przewrócili stolik i pomogli zmienić władzę. 

Odwrócili bieg tych wyborów i dobrze o tym wiedzą. - Poczułem olbrzymi przypływ radości, ale też nadziei - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. - Ja się popłakałam, ja się po prostu popłakałam - dodaje Wiktoria Nowak z inicjatywy "Dziewczyny na wybory". - Pogonienie tej ekipy, odwołanie tego reżimu, stało się w pewnym sensie doświadczeniem pokoleniowym - komentuje prof. Janusz Majcherek, filozof, publicysta i socjolog. To doświadczenie pokolenia, które innej władzy nie zna, co również przyznaje Wiktoria.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu

Młodzi, jak mówią, sami nauczyli się postawy obywatelskiej. - Pokolenie, które pamięta od dziecka reformę ministry Zalewskiej, które pamięta strajk nauczycieli, które pamięta czas pandemii i nauczania zdalnego - podkreśla Kuc.

Tego, jak walczyć o swoje, uczyli się nie w szkole, a na ulicach - na czarnych protestach, demonstracjach kobiet i na strajkach klimatycznych. - Otaczają się problemami współczesnego świata, czyli tu mamy ekologię, równouprawnienie, kwestię redefinicji ról płciowych i społecznych - wskazuje dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolożka i politolożka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Triumf suwerena. "To właśnie kobiety i młodzi ludzie uratowali demokrację w Polsce"
Triumf suwerena. "To właśnie kobiety i młodzi ludzie uratowali demokrację w Polsce"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Wysoka frekwencja wśród młodych

Nie są religijni, wśród przyjaciół mają osoby LGBT, troszczą się o klimat i zdrowie psychiczne, dlatego PiS był dla nich partią ostatniego wyboru. - To jest pokolenie Erasmusa. To jest pokolenie, które jest dobrze otrzaskane w świecie - zna języki, zna swoich rówieśników z różnych krajów, także z różnych kultur. Ta atmosfera zaścianka tym ludziom zdecydowanie nie odpowiada - zwraca uwagę Majcherek. - Prawo i Sprawiedliwość jest partią obciachu - uważa Kuc.

Młodzi oddolnie rozkręcili mnóstwo profrekwencyjnych akcji i wypłynęli na szerokie wody społeczeństwa obywatelskiego. Na Darze Młodzieży wielu z nich głosowało po raz pierwszy. Frekwencja wyniosła tam 99 procent. - Dla mnie, jako młodej dziewczyny, która ostatnie półtora miesiąca wraz z koleżankami spędziła na kampanii profrekwencyjnej, to jest czysty zachwyt - mówi Wiktoria Nowak.

Według sondażu late poll wykonanego przez Ipsos frekwencja wśród najmłodszych wyborców w tych wyborach, która wyniosła 70,9 procent, w porównaniu do ostatnich, kiedy było to 46,4 procent, to prawdziwe pospolite ruszenie. - Wiele młodych osób zagłosowało za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną, Polską otwartą na Unię Europejską i otwartą na świat - mówi Dominik Kuc.

W nowym Sejmie o ich sprawy będzie walczyć Aleksandra Wiśniewska, która ma 29 lat. Najmłodszy poseł z kolei ma 24 lata - to Adam Gomoła. Jak mówią, zaczną pracę z poczuciem, że się udało. - Dla wielu z nas to była po prostu walka o naszą przyszłość - podkreśla Wiśniewska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS