Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"

Źródło:
Fakty TVN
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"Marek Nowicki/Fakty TVN

Profesor Marcin Moniuszko zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych. Chodzi o potencjalny konflikt interesów, nieprzejrzystość, możliwe nadużycia, wielkie pieniądze na granty. O konflikt interesów oskarżany jest również były szef Agencji Radosław Sierpiński. ABM to kolejna instytucja, wokół które narastają podejrzenia, że mogło w niej dojść do korupcji.

Profesor Marcin Moniuszko zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych. Jego uczelnia - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - dostała od Agencji grant na badania, o który on wnioskował. Pojawiły się zarzuty o konflikt interesów. Profesor nie czuje się winny i zapewnia, że nie pobierał z tytułu realizacji grantu żadnego wynagrodzenia.

- Członkowie Rady są całkowicie odcięci, zgodnie z ustawą o ABM, od postępowania konkursowego. Nie mają żadnych możliwości ani technicznych, ani teoretycznych, wpływania na jakiekolwiek decyzje - komentuje profesor Moniuszko.

Zobacz też: Ponad 888 milionów złotych dla Agencji Badań Medycznych. "Pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki"

Członek Rady ABM formalnie nie wpływa na decyzje konkursowe Agencji, ale w takich instytucjach liczą się też kontakty nieformalne. - Polega to na tym, że można wywierać wpływ nawet związany z wydatkowaniem pieniędzy publicznych, kiedy nie jest się bezpośrednio do tego umocowanym, czy nie ma się pełnej decyzyjności - mówi Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego.

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Sprawa byłego szefa Agencji

Członek Rady ABM-u może mieć też łatwiejszy dostęp do informacji, o tym, kiedy i jaki konkurs zostanie przez Agencję ogłoszony. Profesor Jacek Jassem z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podaje przykład konkursu dla kilku ośrodków ogłoszonego niegdyś przez Agencję. - Konkurs zostaje ogłoszony z terminem 6-tygodniowym składania wniosków, a to składanie wniosków zaczyna się w dniu ogłoszenia. To jest sytuacja nieprawdopodobna, bo nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni - wskazuje profesor Jassem.

Złożenie wniosku o taki grant wymaga uzyskania wielu zgód, między innymi komisji etycznych, stworzenia konsorcjów i podpisania umów. - Zachodzi zatem podejrzenie, że niektóre instytucje, potencjalnie zainteresowane grantem, które wiedzą wcześniej o takim konkursie, są na uprzywilejowanej pozycji. Ja nie chciałem brać udziału w tego typu rywalizacji - zwraca uwagę profesor z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Marcin Moniuszko nie był jedynym członkiem Rady Agencji Badań Medycznych, który występował o granty w imieniu swojej instytucji. O działania w ramach konfliktu interesów oskarżany jest również były szef Agencji Radosław Sierpiński, który brał udział w przyznawaniu dużych kwot pieniędzy firmom powiązanym z rodziną swojego patrona Łukasza Szumowskiego, ówczesnego ministra zdrowia, który go zatrudnił na tym stanowisku.

Czytaj więcej: Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych

- Widać takie wąskie grono przyjaciół królika, które korzystało z tych setek milionów złotych. Uczelnie, które dostawały ogromne środki, inne nie mogły się dostać po te środki, a w tym wszystkim zawsze wirował duet Szumowski-Sierpiński - podkreśla Bartosz Arłukowicz, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Sprawą zajmowała się już Najwyższa Izba Kontroli, teraz działalność Agencji Badań Medycznych sprawdza sejmowa Komisja Zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS