Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"

Źródło:
Fakty TVN
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Agencja Badań Medycznych faworyzowała swoich? "Nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni"Marek Nowicki/Fakty TVN

Profesor Marcin Moniuszko zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych. Chodzi o potencjalny konflikt interesów, nieprzejrzystość, możliwe nadużycia, wielkie pieniądze na granty. O konflikt interesów oskarżany jest również były szef Agencji Radosław Sierpiński. ABM to kolejna instytucja, wokół które narastają podejrzenia, że mogło w niej dojść do korupcji.

Profesor Marcin Moniuszko zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych. Jego uczelnia - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - dostała od Agencji grant na badania, o który on wnioskował. Pojawiły się zarzuty o konflikt interesów. Profesor nie czuje się winny i zapewnia, że nie pobierał z tytułu realizacji grantu żadnego wynagrodzenia.

- Członkowie Rady są całkowicie odcięci, zgodnie z ustawą o ABM, od postępowania konkursowego. Nie mają żadnych możliwości ani technicznych, ani teoretycznych, wpływania na jakiekolwiek decyzje - komentuje profesor Moniuszko.

Zobacz też: Ponad 888 milionów złotych dla Agencji Badań Medycznych. "Pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki"

Członek Rady ABM formalnie nie wpływa na decyzje konkursowe Agencji, ale w takich instytucjach liczą się też kontakty nieformalne. - Polega to na tym, że można wywierać wpływ nawet związany z wydatkowaniem pieniędzy publicznych, kiedy nie jest się bezpośrednio do tego umocowanym, czy nie ma się pełnej decyzyjności - mówi Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego.

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Sprawa byłego szefa Agencji

Członek Rady ABM-u może mieć też łatwiejszy dostęp do informacji, o tym, kiedy i jaki konkurs zostanie przez Agencję ogłoszony. Profesor Jacek Jassem z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podaje przykład konkursu dla kilku ośrodków ogłoszonego niegdyś przez Agencję. - Konkurs zostaje ogłoszony z terminem 6-tygodniowym składania wniosków, a to składanie wniosków zaczyna się w dniu ogłoszenia. To jest sytuacja nieprawdopodobna, bo nikt nie złoży uczciwego grantu w ciągu 6 tygodni - wskazuje profesor Jassem.

Złożenie wniosku o taki grant wymaga uzyskania wielu zgód, między innymi komisji etycznych, stworzenia konsorcjów i podpisania umów. - Zachodzi zatem podejrzenie, że niektóre instytucje, potencjalnie zainteresowane grantem, które wiedzą wcześniej o takim konkursie, są na uprzywilejowanej pozycji. Ja nie chciałem brać udziału w tego typu rywalizacji - zwraca uwagę profesor z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Marcin Moniuszko nie był jedynym członkiem Rady Agencji Badań Medycznych, który występował o granty w imieniu swojej instytucji. O działania w ramach konfliktu interesów oskarżany jest również były szef Agencji Radosław Sierpiński, który brał udział w przyznawaniu dużych kwot pieniędzy firmom powiązanym z rodziną swojego patrona Łukasza Szumowskiego, ówczesnego ministra zdrowia, który go zatrudnił na tym stanowisku.

Czytaj więcej: Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych

- Widać takie wąskie grono przyjaciół królika, które korzystało z tych setek milionów złotych. Uczelnie, które dostawały ogromne środki, inne nie mogły się dostać po te środki, a w tym wszystkim zawsze wirował duet Szumowski-Sierpiński - podkreśla Bartosz Arłukowicz, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Sprawą zajmowała się już Najwyższa Izba Kontroli, teraz działalność Agencji Badań Medycznych sprawdza sejmowa Komisja Zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS