Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych

Źródło:
Fakty TVN
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań MedycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

W grudniu nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała szefa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego. We wtorek sejmowa komisja zdrowia zajęła się sprawą funkcjonowania ABM w latach 2019-2023. Najwięcej wątpliwości budzi zaświadczenie, dzięki któremu w 2021 roku Sierpiński został prezesem Agencji.

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisja zdrowia miało swoich bohaterów. Nieobecnych, ale często wymienianych z nazwiska. Byli to odwołany w grudniu prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński i jego patron - były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Radosław Sierpiński został szefem ABM w 2019 roku, choć nie miał do tego kwalifikacji i doświadczenia. Był jednak asystentem Łukasza Szumowskiego, któremu agencja podlegała i u którego rok wcześniej napisał doktorat.

Ponieważ Sierpiński nie miał kwalifikacji i doświadczenia na prezesa, został pełniącym obowiązki. - Analizowaliśmy Agencję Badań Medycznych wydającą setki milionów złotych. Okazuje się, że ta agencja była taką agencją ludzi bardzo wąskiego grona związanych z panem Szumowskim, panem Sierpińskim - ocenia Bartosz Arłukowicz, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 888 milionów złotych dla Agencji Badań Medycznych. "Pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki"

W 2019 roku Sierpiński nie nadawał się na prezesa ABM, bo nie miał ani wymaganej ustawą habilitacji, ani trzyletniego stażu na stanowisku kierowniczym. Ale został pełniącym obowiązki prezesa, więc kierownicze stanowisko już miał. Potrzeba było tylko, żeby uzbierały się trzy lata i by Sierpiński zrobił habilitację.

Od grudnia 2019 roku do maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia nie ogłaszało konkursu na stanowisko prezesa ABM. W tym czasie pełniący obowiązki prezesa przyznawał granty na badania m.in. spółkom powiązanym z rodziną swojego patrona. - Radosław Sierpiński uzyskał habilitację w kwietniu 2021 na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. 11 dni przed ogłoszeniem konkursu na prezesa ABM - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji Marian Banaś, prezes NIK.

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
"Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Niejasna ścieżka

Sierpiński wygrał konkurs i w czerwcu 2021 został oficjalnie prezesem. Miał wtedy przepracowane w agencji na kierowniczym stanowisku 25 miesięcy. Ponieważ potrzeba było 36 miesięcy, z pomocą przyszła żona Łukasza Szumowskiego. - Ten trzyletni okres został mu (Sierpińskiemu - przyp. red.) uznany po tym, jak przedstawiła spółka, której właścicielką była żona Łukasza Szumowskiego, zaświadczenie, że był w tej spółce dyrektorem medycznym - mówi Michał Szczerba.

Co do prawdziwości tego zaświadczenia duże wątpliwości ma NIK, a obecna ekipa w Ministerstwie Zdrowia skierowała sprawę do prokuratury. - Są bardzo silne przesłanki na to, że to zaświadczenie, które (Sierpiński - przyp. red.) przedstawił, jednak nie było prawdziwe. Nie można wtedy mówić o trzyletnim zatrudnieniu na stanowisku kierowniczym - mówi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie KO: prezes Agencji Badań Medycznych zarabia lub zasiada w 11 innych podmiotach

Radosław Sierpiński odpiera zarzuty. "Stanowczo oświadczam, że spełniałem wszystkie wymagane konkursem kryteria, w tym ustawowy wymóg posiadania trzyletniego doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi" - napisał w mediach społecznościowych.

- Marian Banaś i jego współpracownicy kłamali po to, aby zdyskredytować profesora Radosława Sierpińskiego. W oparciu o to pani Leszczyna skróciła jego kadencję na stanowisku prezesa ABM i myślę, że to ona, a nie prezes Sierpiński, będzie przedmiotem prokuratorskiego dochodzenia - uważa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia w latach 2018-2020.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN