Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych

Źródło:
Fakty TVN
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań Medycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Najpierw odwołanie, teraz wniosek do prokuratury. Komisja Zdrowia zajęła się sprawą byłego szefa Agencji Badań MedycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

W grudniu nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała szefa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego. We wtorek sejmowa komisja zdrowia zajęła się sprawą funkcjonowania ABM w latach 2019-2023. Najwięcej wątpliwości budzi zaświadczenie, dzięki któremu w 2021 roku Sierpiński został prezesem Agencji.

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisja zdrowia miało swoich bohaterów. Nieobecnych, ale często wymienianych z nazwiska. Byli to odwołany w grudniu prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński i jego patron - były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Radosław Sierpiński został szefem ABM w 2019 roku, choć nie miał do tego kwalifikacji i doświadczenia. Był jednak asystentem Łukasza Szumowskiego, któremu agencja podlegała i u którego rok wcześniej napisał doktorat.

Ponieważ Sierpiński nie miał kwalifikacji i doświadczenia na prezesa, został pełniącym obowiązki. - Analizowaliśmy Agencję Badań Medycznych wydającą setki milionów złotych. Okazuje się, że ta agencja była taką agencją ludzi bardzo wąskiego grona związanych z panem Szumowskim, panem Sierpińskim - ocenia Bartosz Arłukowicz, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 888 milionów złotych dla Agencji Badań Medycznych. "Pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki"

W 2019 roku Sierpiński nie nadawał się na prezesa ABM, bo nie miał ani wymaganej ustawą habilitacji, ani trzyletniego stażu na stanowisku kierowniczym. Ale został pełniącym obowiązki prezesa, więc kierownicze stanowisko już miał. Potrzeba było tylko, żeby uzbierały się trzy lata i by Sierpiński zrobił habilitację.

Od grudnia 2019 roku do maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia nie ogłaszało konkursu na stanowisko prezesa ABM. W tym czasie pełniący obowiązki prezesa przyznawał granty na badania m.in. spółkom powiązanym z rodziną swojego patrona. - Radosław Sierpiński uzyskał habilitację w kwietniu 2021 na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. 11 dni przed ogłoszeniem konkursu na prezesa ABM - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji Marian Banaś, prezes NIK.

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
"Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Niejasna ścieżka

Sierpiński wygrał konkurs i w czerwcu 2021 został oficjalnie prezesem. Miał wtedy przepracowane w agencji na kierowniczym stanowisku 25 miesięcy. Ponieważ potrzeba było 36 miesięcy, z pomocą przyszła żona Łukasza Szumowskiego. - Ten trzyletni okres został mu (Sierpińskiemu - przyp. red.) uznany po tym, jak przedstawiła spółka, której właścicielką była żona Łukasza Szumowskiego, zaświadczenie, że był w tej spółce dyrektorem medycznym - mówi Michał Szczerba.

Co do prawdziwości tego zaświadczenia duże wątpliwości ma NIK, a obecna ekipa w Ministerstwie Zdrowia skierowała sprawę do prokuratury. - Są bardzo silne przesłanki na to, że to zaświadczenie, które (Sierpiński - przyp. red.) przedstawił, jednak nie było prawdziwe. Nie można wtedy mówić o trzyletnim zatrudnieniu na stanowisku kierowniczym - mówi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie KO: prezes Agencji Badań Medycznych zarabia lub zasiada w 11 innych podmiotach

Radosław Sierpiński odpiera zarzuty. "Stanowczo oświadczam, że spełniałem wszystkie wymagane konkursem kryteria, w tym ustawowy wymóg posiadania trzyletniego doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi" - napisał w mediach społecznościowych.

- Marian Banaś i jego współpracownicy kłamali po to, aby zdyskredytować profesora Radosława Sierpińskiego. W oparciu o to pani Leszczyna skróciła jego kadencję na stanowisku prezesa ABM i myślę, że to ona, a nie prezes Sierpiński, będzie przedmiotem prokuratorskiego dochodzenia - uważa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia w latach 2018-2020.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS